Eberhard ČEZu vyfoukal 30 milionů. Energetici bilancují škody

  9:37aktualizováno  9:37
Víkendová bouře Eberhard způsobila největší elektrárenské společnosti v Česku škody za 30 milionů korun. Technici museli nebo stále ještě musejí opravovat 2400 poruch. Škody jsou nižší než u loňské bouře Fabienne, která zanechala bez elektřiny 143 lidí. E.ON odhadl škody na 8,5 milionu korun.

Bouře Eberhard způsobila ČEZu škody za 30 milionů korun. | foto: ČEZ

Škody necelý týden po řádění živlu vyčíslila společnost ČEZ Distribuce. V jedenácti krajích, kde firma vyhlásila kalamitní stav, ničivý orkán zanechal 2 400 poruch, odstřihl od elektřiny 356 tisíc domácností a způsobil firmě škody za 30 milionů korun.

Loňská bouře Fabienne zanechala škody za 43 milionů korun, Herwart v roce 2017 nechal bez elektřiny 628 tisíc odběratelů a způsobil škody 71 milionů korun.

Kromě techniků se zapotili i zaměstnanci call center, kde v podstatě nezůstal ležet telefon. Vyřídili 42 tisíc hovorů o poruchách. 

Od nedělní půlnoci vyhlásila firma kalamitní stav pro celé distribuční území. „Nejhorší situace nastala v pondělí ve tři hodiny ráno, kdy jsme řešili 420 poruch na vedení vysokého napětí,“ popsala mluvčí Soňa Holingerová. 

Fotogalerie

Kalamitní stav firma ukončila na většině distribučního území v pondělí ve 22 hodin. Rozsáhlé poruchy musely být nadále řešeny v okresech Děčín, Česká Lípa, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk a Opava, kde byl kalamitní stav odvolán až následující den ve 23 hodin. 

Nejhorší byla situace v okrese Bruntál, kde kalamitní stav trval do středečních 18 hodin. Z celkových 2 400 poruch vzniklo více než 720 na hladině vysokého napětí. 

Škody sčítá i distributor E.ON, působící hlavně na jihu republiky. „Škody způsobené vichřicí Eberhard odhadujeme zhruba na 8,5 milionu korun. Následky vichru likvidovalo v terénu na 300 našich zaměstnanců, pro urychlení oprav jsme využívali i externí dodavatele,“ uvedla mluvčí Martina Slavíková.

Dodávky do všech domácností firma obnovila během jediného dne. Vichřice odstřihla od proudu přibližně 75 000 domácností společnosti, druhý den jich byly už jen desítky.

„Nejčastější příčinou poruch byly potrhané vodiče a poškozené izolátory, které byly zničeny popadanými stromy a větvemi. Oprav bylo sice opravdu velké množství a probíhaly v mnoha lokalitách, ale nebyly technicky zas až tak náročné,“ dodala mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Výdaje na varroázu rostou, loni dosáhly 30 milionů. Včely ale umírají dál

Včela medonosná (28. února 2019)

Boj proti kleštíkovi včelímu, který je schopen přes zimu zlikvidovat celé včelstvo, čím dál víc vysává dotace pro...

Bankovní asociace vítá plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu

ČSOB - ilustrační snímek

Česká bankovní asociace přivítala plán vlády na vytvoření Národního rozvojového fondu, do kterého by přispívaly banky...

Každý Čech loni vytřídil 63 kilogramů odpadu. Nejvíce se třídí na Hradecku

Ilustrační snímek

Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru skoro 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. To je o tři...

Najdete na iDNES.cz