Vláda si objednala reaktor. Podnikatelské riziko ponese ČEZ, říká ministr

  18:17aktualizováno  18:17
Dosluhující reaktory v Dukovanech má nahradit nový jaderný blok o výkonu 1 200 megawattů. Po něm případně přijdou na řadu bloky v Temelíně. Vláda souhlasí s plánem, aby výstavbu financovala společnost ČEZ, v níž stát kontroluje 70 procent, prostřednictvím svých dceřiných společností.
Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do projektu však vstoupí také vláda. Bude totiž garantovat, že nové zákony a regulace neztíží výstavbu nových reaktorů. A pokud ano, ponese za to stát odpovědnost – buď vyplatí kompenzace, nebo projekt „přejde pod vládu“. ČEZ a stát kvůli tomu uzavřou sérii smluv, o nichž začaly jednat na konci června. První smlouva má být hotova na podzim.

Smlouvy díky garanci stability prostředí zároveň vylepší pozici ČEZ při jednání s bankami. Firma by mohla získat úvěry stejně „levně“, jako kdyby si půjčoval přímo stát. „Na co všechno garance dáme, to bude otázka detailních diskusí. Cílem není to, aby stát na sebe převzal břímě ‚neúspěchu‘, ale odpovědnost, pokud by něco zásadního změnil. Podnikatelské riziko ponese ČEZ,“ říká ministr průmyslu Karel Havlíček.

1Kolik to bude stát?

ČEZ se přímým odpovědím na toto téma vyhýbá. „Každý projekt jaderné elektrárny je unikátní. O konkrétní ceně by bylo možné hovořit až na základě nabídek dodavatelů,“ říká mluvčí firmy Roman Gazdík. Pochopitelně bude záležet na přípravě projektu i způsobu financování. „Každý procentní bod hraje u takto velkého a dlouhého projektu významnou roli,“ tvrdí Gazdík.

V dřívějších materiálech vládního výboru se objevila částka 4 500 eur za instalovaný kilowatt, to však podle kritiků není reálné. U rozestavěných projektů ve Francii či Finsku nabobtnal prvotní rozpočet na trojnásobek, instalovaný kilowatt výkonu vyjde zhruba na sedm tisíc eur. Michal Šnobr, menšinový akcionář ČEZ a kritik současného vedení firmy, však tvrdí, že projekt pokračuje jen díky nereálným očekáváním ceny za jaderný blok. Podle něj by měl ČEZ předložit garance rentability projektu.

Jiní odborníci zase říkají, že nemá smysl posuzovat pouze ekonomickou stránku, ale je třeba brát do úvahy i zajištění energetické bezpečnosti, dlouhodobé dodávky v základním zatížení či stabilitu sítě. To obnovitelné zdroje zatím zcela neumějí, alternativa v podobě zemního plynu je dražší a hodí se spíše na krytí špiček.

Scénář výroby elektřiny v Česku

2Kdo projekt připraví?

Kolem vládního zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla nyní vzniká pětičlenný expertní tým, v němž má usednout mimo jiné někdejší ředitel ČEZ Jan Vacík. Na činnost týmu a na další poradenství, které zahrnuje například přípravu smlouvy s ČEZ, tržní analýzy nebo přípravu podkladů pro Evropskou komisi, má jít do roku 2022 až 164 milionů korun.

V celkovém rozpočtu na výstavbu bloků jde sice jen o „drobné“, ale energetický konzultant sdružení Calla Edvard Sequens upozorňuje, že to je čtyřnásobné navýšení nákladů na přípravu reaktoru v Dukovanech. „Vysoký nárůst je dán i plánovanou štědrostí vůči poradenským firmám, zmocněnec jim navrhuje hodinovou sazbu nejčastěji 15 až 25 tisíc korun,“ uvedl Sequens.

3 Kdo reaktory postaví?

Vláda už před dvěma lety jednala se šesticí zájemců. Jsou mezi nimi ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská CGNP, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse.

Problém Počerady. ČEZ je chce prodat, menšinoví akcionáři nesouhlasí

Lidé z oboru však mluví o tom, že ve skutečnosti se bude soutěž točit jen kolem dvou firem – Rosatomu a KHNP. Rosatom spolupracuje s českým jaderným průmyslem dlouhodobě, Korejci se v poslední době snaží jeho náskok dohnat. Jsou nyní velmi aktivní na Třebíčsku, kde se Dukovany nacházejí.

„Česko je náš privilegovaný partner. Takže pokud se cokoliv vyhlásí, budeme tam,“ řekl před pár týdny v rozhovoru pro MF DNES náměstek Rosatomu Kirill Komarov.

4Nestačí prodloužit životnost?

Jednou z variant, jak zajistit dostatek energie do budoucna, může být i prodloužení životnosti současných bloků v Dukovanech, které slouží od roku 1985. Jenže ani kdyby se to podařilo podstatným způsobem, nedokázalo by Česko naplnit platnou energetickou koncepci. Ta počítá s tím, že v roce 2040 se bude z jádra vyrábět asi polovina elektřiny, nyní je to třetina.

„ČEZ dělá všechno pro to, aby byly splněny předpoklady pro dlouhodobý provoz Dukovan, a technickoekonomická studie potvrdila reálnost a ekonomickou smysluplnost jejich šedesátiletého provozu,“ říká Gazdík.

Bude podle něj záviset zejména na legislativním a regulatorním prostředí v Evropě. „Šedesátiletý provoz je už dnes standardem například v USA, kde nyní uvažují i o prodloužení na 80 let,“ dodává Gazdík.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Číně vládne ekodiktatura. Recyklujme jako prasata, glosují místní na sítích

Lidé odpad třídí do čtyř typů popelnic, k tomu, aby zvolili tu správnou, jim...

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Na pohled vypadají čtyři popelnice...

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz