Údaje vyplývají z pololetní zprávy uzavřeného investičního fondu ČEZ OZ, pod který spadají aktivity společnosti v oblasti obnovitelných zdrojů. Upozornil na to server Dotyk.cz.
Podle zprávy vytvořila firma finanční rezervy ve výši 103 milionů korun v souvislosti s kontrolou fotovoltaických elektráren Bežerovice, Čekanice a Chýnov Státní energetickou inspekcí (SEI). „ČEZ OZ uzavřený investiční fond vytvořil rezervu na možné právní vady ve vztahu k šetření Státní energetické inspekce,“ potvrdil mluvčí společnosti Martin Schreier.
Trojice elektráren měla být uvedená do provozu koncem roku 2009, podle šetření SEI tomu však bylo až v následujícím roce. ČEZ tak měl neoprávněně čerpat vyšší podporu pro elektrárny dokončené ještě před koncem roku, za což od SEI dostal pokutu. Energetická společnost se proti závěrům inspekce odvolala a v případě Bežerovic a Čekanic podala dokonce správní žalobu. Celý proces tedy ještě není u konce a ČEZ se proto k němu odmítl blíže vyjadřovat.
Zatímco v případě Bežerovice, Čekanice a Chýnova se jedná o relativně malé zdroje, mnohem větší problém má ČEZ v souvislosti s 16megawattovou elektrárnou Vranovská Ves. Jeden z největších fotovoltaických parků v Česku byl dokončen začátkem prosince roku 2010. Podobně jako u předchozích zdrojů vyvstalo podezření, že na elektrárně se ještě pracovalo i po Novém roce. Od prvního ledna 2011 se výkupní cena elektřiny z obnovitelných zdrojů rapidně snižovala, cenový skok byl výrazně vyšší než o rok dříve. Řada investorů proto tehdy závodila s časem, aby své projekty dokončili ještě před Silvestrem.
Elektrárna fungovala včas, ale revizní zpráva byla předčasná
Elektrárnou se proto začala zabývat policie, nakonec ale případ odložila s tím, že se podvod nestal a zdroj začal opravdu řádně fungovat ještě před koncem roku. Nejvyšší státní zastupitelství se však s tímto názorem neztotožnilo a případ se tak znovu otevřel. Podle žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radka Mezlíka nejde totiž o to, zda elektrárna byla dokončena včas, ale zda licenci získala na základě pravdivých údajů.
Podle státního zástupce přitom byla revizní zpráva pro Vranovskou Ves vydána v době, kdy se na zdroji ještě pracovalo. „Licenční zpráva je tedy falsum. Elektrárnu sice stihli dokončit do konce roku, ale licenci získali na základě nepravdivých skutečností. Pokud by se revize prováděla v době, kdy elektrárna byla skutečně dokončená, tak by se řízení pro udělení licence nestihlo,“ říká Mezlík.
Podle toho čerpá ČEZ Obnovitelné zdroje vyšší podporu pro elektrárny dokončené v roce 2010 podvodem. Znalecký posudek vyčíslil škodu na čtyři miliardy korun, pokud by dostávala neoprávněně podporu během celých dvaceti let životnosti. Jednu miliardu z toho už získala.
Od letošního března tak začala police zadržovat peníze fotovoltaické elektrárně Vranovská Ves ve výši rozdílu mezi podporou stanovenou pro rok 2010 a podporou pro rok 2011 (více čtěte zde). Jen za letošek by takto společnost přišla o 55 milionů korun. Od konce srpna však policie blokuje až 606 milionů korun z budoucích příjmů ČEZ Obnovitelné zdroje za elektřinu.
Vyšetřovatelé v souvislosti s Vranovskou Vsí stíhají čtyři lidi, kteří se tenkrát na dokončení elektrárny podíleli nebo měli vliv na udělení licence. ČEZ se však brání tím, že celá kauza se samotnou společností nesouvisí. „Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje má v této kauze od samého počátku pouze postavení zúčastněné osoby,“ uvedl Schreier.
Stíhaní nejsou totiž zaměstnanci ČEZ a společnost tak nerozumí, proč jí jsou blokovány peníze. Firma podala proti zadržování peněz stížnost a i výši částky považuje za naprosto neopodstatněnou. Odmítá také veškerá podezření, že by elektrárny získaly povolení předčasně. Vyšetřování by mělo být dokončeno do několika týdnů.