Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

  18:53aktualizováno  18:53
Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout nové jaderné bloky. Plán, který ve čtvrtek představili politici, počítá s uzavřením smlouvy mezi státem a společností ČEZ. Podle kritiků jde jen o trik.

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod rouchovanskou farnost. Kapličky dodnes stojí u elektrárny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Konkrétní detaily ujednání se ještě budou ladit během letošního roku. Už teď je však jasné, že se zaměří jen na lokalitu Dukovany.

„Základním cílem státu musí být získání kontroly nad výstavbou nového jaderného zdroje,“ prohlašuje premiér Andrej Babiš. Plánovaná smlouva mu takovou kontrolu nepochybně umožní. Vláda bude moci prověřovat, jak výstavba probíhá. A pokud by se proměnila situace na trhu či se výstavba z nějakého důvodu zadrhla, může v krajním případě budovaný zdroj i převzít.

KVÍZ: Kdo je průkopníkem elektrifikace a kde jsou největší soláry

„Je to jednodušší a pro spotřebitele výhodnější cesta než státní garance,“ doplňuje premiér, který stanovení záruky na výkupní ceny pro budoucí jaderný zdroj v minulosti opakovaně odmítl. Vláda tím však zcela přehodí odpovědnost za projekt na ČEZ. Tedy na firmu, v níž má „jen“ 70 procent.

Menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr však o plánu říká, že jde o neživotaschopný scénář. „Ukazuje se, že stále není nic jasného na stole. Žádná smlouva, žádné jednání s Evropskou komisí. Ta smlouva nic neřeší, je to jen trik, který odkládá na neurčito jediné možné řešení. A to, že případné nové bloky postaví podnik ze sta procent vlastněný státem,“ říká Šnobr.

Model podle něj navíc může narazit v Bruselu, až bude Komise posuzovat možnou skrytou podporu. Není totiž předem jasné, jakým vývojem vztah mezi státem a společností ČEZ projde. Bude muset posuzovat celou řadu variant, v jaké fázi by stát případně mohl – nebo nemusel – vstoupit.

Elektřina podraží

Na druhou stranu, pro ČEZ by smlouva se státem znamenala, že může od bank získat úvěry na výstavbu výhodněji. Za kolik si na výstavbu půjčí, ovlivní výslednou cenu elektřiny. I malý rozdíl v sazbě udělá velké rozdíly ve výsledné ceně.

„Nárůst nákladů financování o jeden procentní bod zvýší cenu elektřiny o deset eur za megawatthodinu,“ říká šéf ČEZ Daniel Beneš.

Smlouva se státem však bude pro ČEZ zároveň bič, protože ponese všechny vedlejší náklady, které při výstavbě vzniknou. Pochopitelně s výjimkou těch, které vyvolá zpřísnění požadavků ze strany regulátora během realizace.

„Smlouva je efektivní cestou uvádění elektrárny do provozu, zajistí, že nebude docházet ke zvyšování nákladů,“ říká vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl.

Země, a vlastně skoro celá Evropa, není dnes v jednoduché pozici. Jen Česko bude muset kolem roku 2040 nahradit kvůli postupnému zavírání uhelných elektráren a odstavení nejstarších jaderných bloků výkon dnešních tří Temelínů. V Česku se k tomu přidává zásobování teplem, které dnes jede hlavně na uhlí.

„Úvaha o převedení těchto systémů na plyn je nejen ekonomickou, ale i bezpečnostní otázkou. Nové jaderné bloky by měly být základním pilířem této obnovy výrobní základny Česka. Zároveň by mělo dojít k navýšení podílu obnovitelných zdrojů. A je pravděpodobné, že dojde i k navýšení výroby v plynových elektrárnách,“ prohlašuje Babiš.

Je však dost možné, že Česko už vhodnou dobu na výstavbu jaderného zdroje propáslo. To si ostatně uvědomuje i premiér. „Je škoda, že tendr na dostavbu Temelína nebyl dokončen, protože na to byly nejlepší předpoklady,“ říká Babiš.

Ostatně i včerejší vyjádření šéfa ČEZ naznačuje, že se firma do výstavby moc nehrne. „Pokud se zaměříme v první etapě na získání územního rozhodnutí, povolení k umístění, potvrzení dodavatelského modelu a podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem, máme na nejbližší čtyři roky celkem jasný plán při vynaložení pouze dvou procent nákladů,“ říká Beneš.

Kdo nové jaderné bloky postaví, má být podle Míla jasné zhruba za pět let. Ve hře je šest zájemců – ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská CGN, francouzskojaponský projekt Atmea a severoamerický Westinghouse.

„Pro dodavatele bude výhodou, bude-li se moci vykázat licencí v zemi svého původu a bude-li moci představit referenční blok. Uvítali bychom, kdyby to bylo v Evropské unii,“ říká šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Pokud to dodavatel nesplní, regulátor jeho nabídku posoudí, ale celý proces se prodlouží a prodraží.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Češi snědli 300 kg polského masa se salmonelou, prodalo jej pražské řeznictví

Kuřecí maso

Na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů kuřecího masa z Polska, ve které vyšetření prokázalo bakterie...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Najdete na iDNES.cz