Nové Dukovany má postavit ČEZ, se státem uzavře smlouvu

  18:53aktualizováno  18:53
Po letech opatrného našlapování a odsouvání začíná mít stát představu, za jakých podmínek by mohly v Česku vzniknout nové jaderné bloky. Plán, který ve čtvrtek představili politici, počítá s uzavřením smlouvy mezi státem a společností ČEZ. Podle kritiků jde jen o trik.

Tři zaniklé vsi nemívaly veliké kostely, jen malé kaple, jež patřily pod rouchovanskou farnost. Kapličky dodnes stojí u elektrárny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Konkrétní detaily ujednání se ještě budou ladit během letošního roku. Už teď je však jasné, že se zaměří jen na lokalitu Dukovany.

„Základním cílem státu musí být získání kontroly nad výstavbou nového jaderného zdroje,“ prohlašuje premiér Andrej Babiš. Plánovaná smlouva mu takovou kontrolu nepochybně umožní. Vláda bude moci prověřovat, jak výstavba probíhá. A pokud by se proměnila situace na trhu či se výstavba z nějakého důvodu zadrhla, může v krajním případě budovaný zdroj i převzít.

KVÍZ: Kdo je průkopníkem elektrifikace a kde jsou největší soláry

„Je to jednodušší a pro spotřebitele výhodnější cesta než státní garance,“ doplňuje premiér, který stanovení záruky na výkupní ceny pro budoucí jaderný zdroj v minulosti opakovaně odmítl. Vláda tím však zcela přehodí odpovědnost za projekt na ČEZ. Tedy na firmu, v níž má „jen“ 70 procent.

Menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr však o plánu říká, že jde o neživotaschopný scénář. „Ukazuje se, že stále není nic jasného na stole. Žádná smlouva, žádné jednání s Evropskou komisí. Ta smlouva nic neřeší, je to jen trik, který odkládá na neurčito jediné možné řešení. A to, že případné nové bloky postaví podnik ze sta procent vlastněný státem,“ říká Šnobr.

Model podle něj navíc může narazit v Bruselu, až bude Komise posuzovat možnou skrytou podporu. Není totiž předem jasné, jakým vývojem vztah mezi státem a společností ČEZ projde. Bude muset posuzovat celou řadu variant, v jaké fázi by stát případně mohl – nebo nemusel – vstoupit.

Elektřina podraží

Na druhou stranu, pro ČEZ by smlouva se státem znamenala, že může od bank získat úvěry na výstavbu výhodněji. Za kolik si na výstavbu půjčí, ovlivní výslednou cenu elektřiny. I malý rozdíl v sazbě udělá velké rozdíly ve výsledné ceně.

„Nárůst nákladů financování o jeden procentní bod zvýší cenu elektřiny o deset eur za megawatthodinu,“ říká šéf ČEZ Daniel Beneš.

Smlouva se státem však bude pro ČEZ zároveň bič, protože ponese všechny vedlejší náklady, které při výstavbě vzniknou. Pochopitelně s výjimkou těch, které vyvolá zpřísnění požadavků ze strany regulátora během realizace.

„Smlouva je efektivní cestou uvádění elektrárny do provozu, zajistí, že nebude docházet ke zvyšování nákladů,“ říká vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl.

Země, a vlastně skoro celá Evropa, není dnes v jednoduché pozici. Jen Česko bude muset kolem roku 2040 nahradit kvůli postupnému zavírání uhelných elektráren a odstavení nejstarších jaderných bloků výkon dnešních tří Temelínů. V Česku se k tomu přidává zásobování teplem, které dnes jede hlavně na uhlí.

„Úvaha o převedení těchto systémů na plyn je nejen ekonomickou, ale i bezpečnostní otázkou. Nové jaderné bloky by měly být základním pilířem této obnovy výrobní základny Česka. Zároveň by mělo dojít k navýšení podílu obnovitelných zdrojů. A je pravděpodobné, že dojde i k navýšení výroby v plynových elektrárnách,“ prohlašuje Babiš.

Je však dost možné, že Česko už vhodnou dobu na výstavbu jaderného zdroje propáslo. To si ostatně uvědomuje i premiér. „Je škoda, že tendr na dostavbu Temelína nebyl dokončen, protože na to byly nejlepší předpoklady,“ říká Babiš.

Ostatně i včerejší vyjádření šéfa ČEZ naznačuje, že se firma do výstavby moc nehrne. „Pokud se zaměříme v první etapě na získání územního rozhodnutí, povolení k umístění, potvrzení dodavatelského modelu a podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem, máme na nejbližší čtyři roky celkem jasný plán při vynaložení pouze dvou procent nákladů,“ říká Beneš.

Kdo nové jaderné bloky postaví, má být podle Míla jasné zhruba za pět let. Ve hře je šest zájemců – ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská CGN, francouzskojaponský projekt Atmea a severoamerický Westinghouse.

„Pro dodavatele bude výhodou, bude-li se moci vykázat licencí v zemi svého původu a bude-li moci představit referenční blok. Uvítali bychom, kdyby to bylo v Evropské unii,“ říká šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Pokud to dodavatel nesplní, regulátor jeho nabídku posoudí, ale celý proces se prodlouží a prodraží.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Kellnerova PPF loni vydělala přes 22 miliard. Čistý zisk stoupl o čtvrtinu

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun (865 milionů eur). O rok dříve firma...

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (uprostřed) a předseda Senátu...

Hospodářská komora (HK ČR) na celostátním sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Ten...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Najdete na iDNES.cz