Aktivisté vtrhli na valnou hromadu ČEZ, chtěli zastavit prodej Počerad

  13:33aktualizováno  13:33
Toto je stav klimatické nouze, vykřikovali aktivisté ekologické organizace Greenpeace, kteří pronikli na konání valné hromady ČEZ. Rozvinuli žlutou pásku a požadovali, aby ČEZ zastavil prodej uhelné elektrárny Počerady. Valná hromada byla přerušena a vedení firmy opustilo sál. Po 45 minutách aktivisté na výzvu policie v poklidu odešli.

Aktivisté přerušili valnou hromadu zhruba dvě hodiny po jejím začátku. Požadovali, aby ČEZ elektrárnu uzavřel, protože patří k „nejšpinavějším“ zdrojům v Česku. 

Fotogalerie

Další aktivisté rozvinuli transparenty během protestu před vchodem do sálu. Měli na nich hesla jako „Konec doby uhelné“, „Zavřete Počerady“ či „Climate change starts here“ (Změna klimatu začíná zde). Už dopoledne dorazila k registraci jedna z aktivistek, která přišla v převleku za uhlí. Když ji pořadatelé vyzvali, aby masku sundala, ukázalo se, že má na sobě pouze spodní prádlo. Do sálu ji nakonec nevpustili.

„Chceme, aby ČEZ zamítl plán na kontroverzní prodej elektrárny Počerady a místo toho ji raději uzavřel. Zatím to ale vypadá, že ji chce mermomocí prodat kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi, který naopak doufá, že bude moci pálit uhlí v Počeradech co nejdéle, a jakékoli závazky na snižování emisí skleníkových plynů i konvenčního znečištění jsou mu ukradené,“ řekl Jiří Jeřábek, koordinátor energetické kampaně Greenpeace.

Jednání o prodeji elektrárny Počerady představenstvo nezařadilo ani na pořad jednání, což kritizují i menšinoví akcionáři. Jejich zástupce Michal Šnobr prohlásil, že neexistuje jediný důvod, proč by představenstvo nemělo umožnit tento bod. Podle něj není plánovaný prodej výhodný. 

Problém Počerady. ČEZ by prodal, menšinoví akcionáři nesouhlasí

Valná hromada má na pořadu například schvalování dividendy ČEZ z loňského zisku. Představenstvo navrhuje 24 korun za akcii. To je nejméně od roku 2006. Menšinoví akcionáři ale tvrdí, že by si ČEZ mohl dovolit dát akcionářům víc, protože mám na účtech dost peněz. A navíc i samo představenstvo čeká, že ČEZ má již to nejhorší za sebou. 

Pokud valná hromada návrh představenstva na dividendu schválí, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Autor:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Češi chtějí větší a dražší jízdní kola. Před nákupem si je rádi zkoušejí

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Češi kupují stále dražší a větší kola. Žádanější než dřív jsou speciály do terénu nebo na silnici. V Česku se za rok...

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz