Na modernizaci tepláren budou do budoucna směřovat stovky miliard korun. Z Modernizačního fondu je na jejich dekarbonizaci vyhrazeno 87 miliard Kč.
Budoucnost dekarbonizace vidí ČEZ kromě využívání biomasy hlavně v zemním plynu. Ten je podle Čermáka nezbytnou komoditou pro snižování emisí v teplárenství a zároveň zachování systému centrálního zásobování teplem.
„Taková investice musí mít svojí návratnost, proto je třeba, aby zemní plyn existoval,“ uvedl. V současnosti skupina také přimíchává do některých zdrojů vodík. Samotné vodíkové technologie ale plánuje stavět až v další dekádě.
ČEZ v letošním roce investuje do modernizace Temelína 3,1 miliardy korun![]() |
ČEZ v současnosti přestavuje uhelnou elektrárnu v Mělníku na paroplynovou. Již dříve získal z Modernizačního fondu na transformaci 308 milionů eur (zhruba 7,53 miliardy Kč). Mělnický Energotrans je největším teplárenským zdrojem v Česku, zajišťuje vytápění východní poloviny Prahy, Mělníka a Neratovic.
Loni v květnu ČEZ uvedl, že do roku 2030 investuje 100 miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat systém centrálního zásobování teplem, který funguje ve většině větších měst v kraji. ČEZ postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040.
Rychlejší odklon od spalování uhlí
Modernizační fond zřídila Evropská komise, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jedná se o peníze získané prodejem emisních povolenek. Česko by mělo mít díky vysokým cenám povolenek v Modernizačním fondu do roku 2030 k dispozici až 500 miliard korun.
Investice jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a budou postupně rozdělovány v deseti dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.
ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V prvních třech čtvrtletích loňského roku vydělala 23,4 miliardy korun, čistý zisk skupiny tak meziročně klesl o 6,4 miliardy Kč.
ČEZ ESCO je dceřinou firmou ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce.