ČEZ a PPF začínají s výkupem akcií

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě z nejvlivnějších českých společností - ČEZ a PPF - spouštějí výkup akcií ve firmách, na kterých jim hodně záleží a v nichž chtějí mít stoprocentní kontrolu.
Dráty s elektřinou

Dráty s elektřinou - Ilustrační foto. | foto: CorbisProfimedia.cz

Jedná se o první příklady využití nového zákona, který začal v pátek platit a který dovoluje dominantním majitelům vyvlastnit zbylé akcionáře.

ČEZ v pátek oznámil, že rychle svolá valné hromady ve čtyřech regionálních distribučních společnostech, kde už nyní drží mezi 97 a 99 procenty akcií.

"Během příštího týdne budou ceny známy. Ceny budou naprosto férové a vyšší, než byly u předchozích výkupů," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Tímto krokem chce ČEZ získat plnou kontrolu ve Středočeské, Západočeské, Východočeské a Severomoravské energetice. Do konce roku chce vykoupit také podíly v Severočeské energetice, kde však má jen necelých šedesát procent a musí se se zbývajícími podílníky domluvit podle běžných pravidel.

Naopak u čtyř ostatních nově stačí svolat valnou hromadu, po ní zapsat záměr vyvlastnění do obchodního rejstříku a měsíc nato jsou vyvlastněné akcie už majetkem ČEZ.

Drobní podílníci o své akcie automaticky přijdou a dostanou peníze. Pokud se mezitím stihne v Senátu projednat novela, kterou už v pátek přijali poslanci, pak bude výkupní cenu kontrolovat ještě Komise pro cenné papíry.

Jinak ji stanoví pouze znalec vybraný firmou ČEZ. "Situace se zlepšuje tím, že přibude dohled ze strany komise," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka a nevyloučil, že se pravidla ještě změní.

Výsledkem operace ČEZ má být sjednocení výroby a distribuce elektřiny do jednoho podniku, aby se ušetřily náklady. Do tří let chce ČEZ regionální rozvodné podniky zrušit a vymazat z rejstříku.

Na vyvlastnění už je připravena také skupina PPF, která příští týden oznámí podmínky výkupu zbylých podílů v České pojišťovně a eBance. Také tyto společnosti by měsíc po valných hromadách a poté, co bude záměr výkupu zapsán do obchodního rejstříku, měly být stoprocentně majetkem PPF.

"Pak budou akcie naše," uvedla mluvčí PPF Romana Tomasová. Podle České televize chce podobným způsobem ovládnout Elektrárny Opatovice britská společnost International Power, která ve firmě vlastní 98 procent.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Najdete na iDNES.cz