Planeta v pohybu. Globální cestovní ruch roste rychleji, než se čekalo

  6:00aktualizováno  6:00
Důležitost turismu pro světovou ekonomiku je obrovská a navíc roste rychleji, než se předpokládalo. V pohybu bylo loni 1,4 miliardy lidí. V příštích letech přibudou další stovky milionů dovolenkářů. Důvodů je několik: bohatnutí obyvatel, dostupnější létání i víza, ale i lepší technologie.

Ilustrační snímek. | foto: koláž iDNES.cz

„Rok 2018 byl devátým rokem nepřetržitého růstu. Cestovní ruch nyní představuje sedm procent celosvětového vývozu a v posledních sedmi letech roste rychleji než vývoz zboží,“ stojí ve zprávě Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO), publikované ve čtvrtek.

Turismus loni generoval výnosy 1,7 bilionu dolarů, neboli pět miliard dolarů denně. Ještě předloni byl denní přínos odvětví o jednu miliardu nižší.

Celosvětově cestovní ruch odpovídá zhruba deseti procentům hrubého domácího produktu.

Podle magazínu Českého statistického úřadu Statistika & My bylo globální mety 1,4 miliardy turistů dosaženo o dva roky dříve, než předpokládala prognóza UNWTO z roku 2010. Do roku 2030 by počet turistů mohl stoupnout na 1,8 miliardy.

„Výsledky táhlo příznivé ekonomické klima, rostoucí střední třída v rozvojových ekonomikách, technologický pokrok, nové obchodní modely, rostoucí kapacity dopravců, cenově dostupnější létání a zjednodušení vízového režimu,“ vysvětlil generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili. Loňský rok podle něj ukázal na sílu a velký potenciál cestovního ruchu.

Fotogalerie

Francie nadále vévodí statistice počtu příjezdů turistů. Spojené státy vedou v jiné disciplíně, nejvíce z jednotlivých zemí finančně profitují z mezinárodního cestovního ruchu: loni získaly 334 miliardy dolarů. Jsou třetí nejnavštěvovanější zemí po Francii a Španělsku.

Zatímco severní Evropa v počtu turistů stagnovala (méně se cestuje zejména do Velké Británie), tak Evropa jako celek meziročně rostla o 5 procent na 710 milionů turistů. Evropa je tak stále nejvyhledávanějším cílem turistů a cestování jí přináší nejvyšší příjmy, celkem 570 miliard dolarů. Více se cestovalo především do oblasti Středomoří a jihoevropských států.

Nejprogresivnější vývoj však nezažívá Evropa, ale region Asie a Tichomoří. Počet turistů tam loni narostl o 7 procent na 348 milionů. Popularita oblasti roste nejrychleji spolu s Afrikou, která zaznamenala nárůst počtu příjezdů na 67 milionů. Nejpomaleji stoupá atraktivita USA, v počtu lidí o dvě procenta, přičemž tržby stagnovaly.

Globální cestovní ruch

Cestovní ruch zahrnuje sektor ubytování, stravování, dopravu, činnosti cestovních kanceláří a agentur, kulturní, sportovní a rekreační služby a další obory.

V útratách dlouhodobě již od roku 2012 vede Čína. Výdaje Číňanů byly loni bezmála dvojnásobné proti obyvatelům USA, kteří utratili druhou nejvyšší částku. „Její náskok se rok od roku zvyšuje. Porazila oba dřívější dlouhodobé lídry výdajových tabulek - Německo a USA. Není bez zajímavosti, že výdaje čínských turistů rostly v posledních patnácti letech nejrychleji ze všech,“ uvedl Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

Šest z deseti lidí (přesněji 58 procent) vycestovalo letadlem. V roce 2000 byl podíl letecké dopravy v cestovním ruchu 46 procent. Autem se loni přepravilo na dovolenou či služební cestu 37 procent lidí. Námořní přeprava (4 procenta) je oblíbenější než vlaková, která zaujímá dvě procenta.

Ve srovnání se světem je přínos cestovního ruchu v České republice podprůměrný. Na hrubém domácím produktu se v roce 2017 podílel 2,9 procenty, neboli 149 miliardami korun. Přesto však od roku 2016 stoupl o sedm procent. Sektor zaměstnával 239 tisíc osob.

Příjezdový cestovní ruch v tuzemsku tvořil 56 procent celkových příjmů, 44 procent připadá na cesty tuzemských návštěvníků po ČR.

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Zkrachovala Thomas Cook, jedna z největších cestovních kanceláří světa

Logo CK Thomas Cook

Zkrachovala jedna z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, se kterou...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Tuzemský Neckermann zastavil prodej zájezdů, v zahraničí má přes tisíc Čechů

ilustrační snímek

Cestovní kancelář Neckermann zastavila prodej zájezdů v České republice. Důvodem je krach mateřské firmy v Británii,...

Další z rubriky

Obchody chystají přísnější limity na pesticidy. Potravina má mít rodokmen

Zelenina - ilustrační foto

Zatímco v zahraničí je zboží označené nálepkou „bez pesticidů“ již běžné, v Česku obyčejný zákazník stále neví, kolik...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz