Turisté přijeli do Benátek na karneval, město však slavnosti zrušilo zrušilo...

Turisté přijeli do Benátek na karneval, město však slavnosti zrušilo zrušilo kvůli epidemii koronaviru. Z Toskánska se COVID-19 rozšířil na jih Itálie 25. února 2020. | foto: Profimedia.cz

Zájezdy do míst s koronavirem i jízdenky do Itálie lze rušit bezplatně

  • 23
Od smlouvy na zájezd do oblasti, kde se objevil nový koronavirus a jsou tam vyhlášena ochranná opatření, lze podle občanského zákoníku odstoupit bez storno poplatků. Smlouvu může zrušit i cestovní kancelář. Bezplatná storna začaly přijímat také České dráhy – na mezinárodních pokladnách mohou cestující vrátit jízdenky do Itálie.

Smlouvu s cestovní kanceláří lze bezplatně zrušit v případě, že v místě pobytu nebo v jeho bezprostředním okolí nastaly mimořádné okolnosti, které mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu. ČTK to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které má cestovní ruch na starosti. 

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

„Ocitne-li se zákazník v průběhu zájezdu v souvislosti s onemocněním v nesnázích, je mu cestovní kancelář povinna poskytnout pomoc. Jestliže v důsledku těchto událostí uvízne v destinaci, nese ve většině případů cestovní kancelář náklady na jeho ubytování nejvýše za tři noci, nejde-li o osoby, které pro své zdravotní omezení vyžadují zvláštní péči,“ uvedlo ministerstvo.

Tyto podmínky podle MMR platí pro celé území Číny, kam v současné době ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat s výjimkou nezbytně nutných případů. „Možnost zrušení zájezdu bez zaplacení stornopoplatků se může týkat i území jiných států, kde se šíří onemocnění v menším měřítku, pokud by cesta, nebo místo pobytu byly dotčeny karanténními opatřeními. V těchto případech může od smlouvy odstoupit také samotná cestovní kancelář,“ uvedlo dále MMR.

Pokud se zákazník kvůli tomuto onemocnění nebo ochranným opatřením ocitne během zájezdu v nesnázích, je cestovní kancelář podle MMR povinna mu poskytnout bezplatnou pomoc. Zejména ho informovat o zdravotních službách, místních úřadech a konzulární pomoci. Dále mu musí pomoci se zprostředkováním komunikace na dálku a s nalezením náhradního cestovního řešení.

Cestujícím, kteří zakoupili samostatné letenky nebo ubytování do oblastí, kde hrozí potenciální riziko nakažení koronavirem, ministerstvo pro místní rozvoj doporučuje, aby se o možnostech zrušení cesty informovali u příslušné letecké společnosti nebo ubytovatele. Případně aby se obrátili na poskytovatele jejich cestovního pojištění.

„V souvislosti s onemocněním COVID-19 (nový koronavirus) doporučujeme českým občanům před vycestováním do zahraničí sledovat aktuální doporučení na internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí a příslušných zastupitelských úřadů České republiky v zemi, kam se chystají vycestovat. Doporučujeme taktéž sledovat aktuální informace na internetových stránkách Státního zdravotního ústavu,“ dodalo MMR.

České dráhy bezplatně stornují jízdeky do Itálie

České dráhy začaly kvůli šíření nového koronaviru přijímat bezplatná storna jízdenek do Itálie. Cestující je mohou využívat na mezinárodních pokladnách dopravce. Společnost to oznámila na twitteru. 

Dráhy přímé linky do Itálie neprovozují, storna jsou však možná u jízdenek s přestupem v Rakousku nebo Německu. Samotné vlakové linky zatím omezovány nejsou.

Itálie v minulých dnech zaznamenala prudký růst nakažených nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Na severu země je už více než 350 nakažených. Jedenáct lidí na nemoc v Itálii zemřelo. Česká bezpečnostní rada státu v úterý doporučila občanům do severní Itálie necestovat.

Dráhy vedle bezplatného vrácení jízdenek kvůli koronaviru připravují interní opatření pro zaměstnance. To by mělo zahrnovat podmínky týkající se zvýšené hygieny, chování zaměstnanců nebo spolupráce se zahraničními dopravci. Zaměstnance také přes firemní intranet informují o rizicích nákazy a možnostech jejich snížení.

„Zároveň jsme v kontaktu se státními orgány, které vrcholově rozhodnou o aktivaci příslušných opatření v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 v Evropě,“ řekla ČTK mluvčí drah Vanda Rajnochová.

Na šíření nákazy reagoval ve svých mezistátních vlacích i RegioJet. Ten stejně jako v autobusových spojích například navýšil distribuci dezinfekčních a hygienických prostředků a pro personál aktualizoval postupy pro případ, kdy je například nutné povolat lékařskou službu. Veškeré přeshraniční spoje však jezdí bez omezení. 

Mluvčí společnosti Aleš Ondrůj ČTK řekl, že společnost zatím nepozoruje výkyvy v rezervacích u cest do Rakouska, ani v případě autobusů do Itálie. „Například páteční spoj do Milána je aktuálně obsazen přibližně ze dvou třetin a u vlakových spojů do Vídně a Bratislavy jsme zaznamenali v minulém týdnu dokonce 11procentní meziroční nárůst počtu cestujících,“ dodal.

Opatření zavádějí také autobusoví dopravci, kteří nabízejí pravidelné spoje do Itálie. Jde především o prevenci, spoje ale neomezují. Posádky jsou například vybaveny větším množstvím dezinfekčních prostředků, zvyšují také informovanost pracovníků i cestujících o situaci.

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2700 lidí, většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy však zaznamenaly i další evropské země včetně Německa, Francie a Británie. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.

,