Milionové náhrady? Cestovky otevírají téma kompenzací za uzemněné Boeingy

  1:00aktualizováno  1:00
Cestovné pro klienty odlétající na dovolenou z jiného letiště, nebo návrat části ceny za zkrácení dovolené. Tuzemské cestovní kanceláře začínají opatrně mluvit o tom, že budou chtít zaplatit mimořádné náklady, které jim vznikly v souvislosti s uzemněním Boeingů 737 MAX. Kvůli tomu totiž musely desetitisícům lidí měnit termíny odletů nebo letiště.

V případě cestovní kanceláře Blue Style se to týká zhruba sedmi tisíc lidí. „Třetině z nich jsme vypláceli příspěvek za dopravu na náhradní letiště ve výši 300 až 400 korun,“ uvedl výkonný ředitel cestovní kanceláře Ondřej Rušikvas. Tisícikorunové položky se pak týkaly klientů, kterým cestovní kancelář musela kvůli kapacitě sedadel v náhradních letadlech zkracovat dovolenou.

Přestože cestovním kancelářím náklady navíc prokazatelně vznikly, o náhradách škod se mluví zatím jen velice diplomaticky. Například cestovní kancelář Fischer vyčíslila veškeré komplikace s uzemněním letounů na desítky milionů korun.

„Způsob, jakým se s touto finanční újmou vypořádáme, ale nebudeme blíže komentovat,“ řekl MF DNES mluvčí společnosti Jan Bezděk.

Problémy Boeingu nekončí. Aerolinky odstavují stroj 737 NG kvůli trhlinám

Hegemon na českém nebi

Cestovky si totiž nechtějí znepřátelit jediného leteckého dopravce, společnost Smartwings, který je v Česku schopný kancelářím sedadla pronajmout. Fakticky tak rozhoduje o tom, jaký prostor v letadlech a za kolik různé cestovní kanceláře v příští sezoně místa dostanou.

Samotné Smartwings jsou navíc výpadkem letounů postižené ještě více než cestovní kanceláře. Ještě na jaře společnost uváděla, že je uzemnění strojů stojí 100 milionů korun měsíčně. Nyní se už ke škodám a způsobu, jakým je bude po americkém výrobci vymáhat, nevyjadřuje. 

Události kolem zákazu létání Boeingu 737 MAX

Letecká společnost, spoluvlastněná Romanem Vikem a Jiřím Šimáněm, je lídrem charterové dopravy dlouhodobě, od roku 2013 už ale na českém trhu nemá prakticky žádnou konkurenci. Tehdy vláda Petra Nečase souhlasila s tím, že dceřiná společnost Českých aerolinií Holidays Czech Airlines přestane soukromému dopravci v charterovém byznysu konkurovat výměnou za urovnání soudních sporů.

Vedení Travel Service, což byl tehdejší název Smartwings, totiž státu vyčítalo 2,5miliardový úvěr od společnosti Osinek, kterým se vláda snažila oživit podnikání dlouhodobě ztrátových ČSA. Stažení žaloby pak stát potřeboval kvůli prodeji menšinového podílu tehdy státních ČSA korejskému dopravci Korean Air.

Problém s vyšší mocí

Podle mluvčí Smartwings Vladimíry Dufkové se zatím na tuzemského dopravce žádné cestovky s žádostí o úhradu nákladů neobrátily. Mimo jiné totiž stále ještě není vyřešená otázka týkající se odpovědnosti dopravců a výrobce za způsobené škody. Zda se budou či nebudou moci ve vztahu ke svým obchodním partnerům vyvinit s poukazem na to, že zákaz letů byl z jejich strany nezaviněný, a tudíž šlo o takzvaný zásah vyšší moci.

Jeden život Boeing cení na 3,4 milionu. Začne odškodňovat rodiny obětí

S poukazem na vyšší moc přišli o práva na náhradu za zpoždění a další komplikace cestující, které zákaz Boeingů 737 MAX zastihl ve vzduchu a kteří kvůli němu nemohli přistát na žádném evropském letišti.

Výpadek letounů komplikuje i plánování následující letní sezony. Smartwings totiž pro ni počítají se dvěma rozdílnými scénáři. První je ten, že se stroje 737 MAX do vzduchu nevrátí ani během příštího léta a český dopravce tak bude mít ve vzduchu 45 letounů jako letos. Druhý scénář pak předpokládá povolení létat, ale ne dříve než 1. dubna.

Fotogalerie

Podle Dufkové navíc firma stále ještě neví, kolik nyní prakticky nepotřebných letounů bude muset před tímto datem od výrobce a leasingových společností převzít. „Jsme v jednání s Boeingem a lessory (pronajímateli letounů pozn. redakce). V tuto chvíli nejsme schopni toto predikovat vzhledem k tomu, že termín opětovného nasazení 737 MAX do provozu není stále jasný,“ doplnila mluvčí. 

Podle původního plánu přitom měly Smartwings do konce letošního roku odebrat 21 z celkového kontraktu na dodávku 39 strojů. Ty se měly stát páteří flotily a nahradit předchozí generace Boeingů.

  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Svěřenské fondy lze využít i ve sporu o dědictví, říká advokát Svejkovský

Počet svěřenských fondů stoupá. Do konce roku by jich v Česku měly být až tři tisíce. „Většinou přicházejí lidé, kteří...

KALKULAČKA: Spočítejte si, jak čerpat navýšený rodičovský příspěvek

Tisíce rodičů s malými dětmi počítají, jak vytěžit co nejvíc z navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun. Kdo...

Schillerová by ráda moderní zákony, chce zrušit podvojné účetnictví

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset vést podvojné...

Neextra nepanenské. Každý třetí olivový olej klame, zjistila inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve čtvrtek zveřejnila výsledky své kontroly olivových olejů. Pro výrobce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz