Informovali o tom informovali zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, kteří jsou hlavními organizátory. Podrobnosti o protestních akcích zveřejní zemědělské nevládní organizace ve středu.
Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu.
Čeští zemědělci se přidají k protestům proti jihoamerické konkurenci![]() |
Mezi požadavky zemědělců patří zrušení obchodní dohody mezi EU a státy Mercosur, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu. Dále požadují snížit byrokracii a podporu evropské iniciativy Stop falšovaným potravinám, která usiluje o jasné uvedení původu každé potraviny na evropském trhu.
Obchodní dohoda s jihoamerickými státy podle zemědělců zvýší dovozy cukru, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty. „Vnímáme ji (dohodu) jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.
Ministr demonstrace úplně nechápe
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) reagoval, že zemědělcům úplně nerozumí, protože všechna tato témata se zástupci komory i svazu v minulém týdnu spolu s premiérem Fialou probírali. „Nemám pocit, že bychom nebojovali za snižování byrokracie – a to jak na úrovni evropské, tak národní,“ řekl v pondělí. Ve středu, tedy den před protesty, bude podle něj Senát schvalovat antibyrokratický balíček, který má přinést 35 opatření, jak zemědělcům s papírováním ulevit.
Ohledně dohody s Latinskou Amerikou je pak připraven v případě, že kvóty by byly nedostatečné a dovozy ohrozily české zemědělce, spolu s předsedkyní zemědělského výboru Evropského parlamentu Veronikou Vrecionovou (ODS) pracovat na jejich posílení.
Možné vlivy na zdraví
Zemědělci v důsledku dohody varují mimo jiné před ztrátou konkurenceschopnosti a negativními vlivy na zdraví spotřebitelů. K nárůstu dovozů levného a méně kvalitního obilí nebo olejnin podle zemědělských organizací může přispět také asociační dohoda s Ukrajinou.
Městy projely protestní kolony, zemědělci darovali potřebným českou mouku![]() |
„Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněné se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře,“ uvedl předseda svazu Martin Pýcha.
Podle informací zemědělských organizací by EU měla asociační dohodu, která ukrajinským producentům nenařizuje dodržování stejných povinností pro pěstování plodin a chovy zvířat jako v Evropě, dojednat k červnu letošního roku.
V červených číslech loni skončilo 40 procent zemědělců, tvrdí svaz![]() |
Podobu čtvrtečních protestů zemědělci teprve upřesní. Na jeden z loňských protestů, při kterém chtěli farmáři vyjádřit nesouhlas s dosavadní reakcí vlády na nepříznivou situaci v sektoru a prosadit své požadavky, se do Prahy sjelo asi 700 traktorů a další techniky a zúčastnilo se kolem 3 500 lidí.
Zemědělci tehdy vyrazili na protestní průjezd městem a následně se přesunuli k úřadu vlády, před budovu jeden z nich vysypal hnůj. Protestující farmáři komplikovali dopravu, po městě se tvořily kolony.