Český Telecom chce do 4 let propustit 5000 zaměstnanců

  15:27aktualizováno  15:27
- Přibližně o 5000 lidí na zhruba 15.000 sníží Český Telecom (do konce tohoto roku SPT Telecom) během tří až čtyř let počet zaměstnanců. Důvodem bude rozsáhlá restrukturalizace firmy a dokončení digitalizace telefonní sítě. V příštím roce očekává společnost nárůst zisku o pět až deset procent. V rozhovoru pro ČTK to uvedl generální ředitel společnosti Přemysl Klíma. "Co do růstu objemu tržeb i zisku jsme ve srovnání s národním hospodářstvím nadprůměrní a chceme být i nadále," uvedl s tím, že tato monopolní společnost vykáže růst i v letošním roce.

Část pracovníků, které hodlá společnost propustit, by měla projít rekvalifikacemi, někteří odejdou do starobního důchodu nebo budou propuštěni a firma jim vyplatí odstupné.

"Slušná telekomunikační firma má přibližně 300 telefonních stanic na zaměstnance," uvedl Klíma. Telecom měl letos v září, kdy zaměstnával 20.528 lidí, 186 stanic na jednoho pracovníka.

Provoz společnosti a telefonní služby by mělo zajišťovat zhruba 13.000 lidí. S dalšími zhruba 2000 pracovníky firma počítá pro rozvíjející se služby, jako jsou datové služby, Internet nebo elektronický obchod. "Toto podnikání by mělo mít na jednoho zaměstnance minimálně stejné výnosy," dodal.

Firma očekává pokračující stagnaci výnosů z klasických telefonních služeb, kterou by měl vykompenzovat nárůst příjmů z datových služeb, Internetu a služeb elektronického obchodu.

Investice, které budou mírně pod úrovní letošních 20 miliard, budou směřovat především do zvyšování systému tzv. inteligentní sítě a do moderních datových služeb, technologie ATM a IP telefonie.

"V současnosti jednáme o akvizicích, které by měly posílit náš datový a internetový business. Přemýšlíme i o jiných formách, než jsou akvizice, jak toto podnikání podpořit," uvedl Klíma. Telecom má například zájem o navýšení svého akciového podílu v EuroTelu.

Telecom za prvních devět měsíců roku vykázal růst čistého zisku o 11 procent na 4,4 miliardy korun. Výnosy vzrostly o 14 procent na 38 miliard Kč. Loni společnost vykázala zisk podle mezinárodního účetnictví 6,1 miliardy Kč při výnosech 45,9 miliardy Kč.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz