Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

  7:02aktualizováno  7:02
Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům nevyžádané pamětní mince v ceně stovek až tisíců korun a při jejich neuhrazení hrozil vymáháním. E-shop má za agresivní a klamavé obchodní praktiky zaplatit 530 tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Sikora

Tři pravomocné pokuty ve výši 400 tisíc, 100 tisíc a 30 tisíc korun udělila ČOI firmě HMK V AG se sídlem ve Švýcarsku. Týkají se jedenácti stížností z let 2014 a 2015 a také vlastního šetření, které potvrdilo špatné zkušenosti spotřebitelů. Další desítky podnětů od veřejnosti navíc ještě úřad projednává ve správním řízení.

Platili za neobjednané zboží

Poté, co si spotřebitelé objednali v katalogu mince či medaile s vyobrazením známých osobností od Karla IV. až po Alžbětu II., je firma bez jejich vědomí nebo proti jejich vůli zařadila do takzvaného sběratelského servisu. V brzké době jim přišly poštou další, neobjednané mince, zpravidla už nikoliv za zvýhodněnou cenu, ale za několik tisíc korun. Ani po písemných urgencích zákazníkům zásilky nepřestaly chodit, naopak firma vyhrožovala vymáháním peněz za zboží prostřednictvím inkasní agentury.

O agresivních obchodních praktikách firmy se na vlastní kůži přesvědčil jeden z inspektorů. Objednal si jednu z mincí v e-shopu, když se však odhlásil z dalšího odběru, obálky s mincemi mu nepřestaly chodit. Došel proto osobně na pobočku plzeňské společnosti TCS Taurus Service, která je výdejnou a zákaznickým servisem obchodu, aby podepsal, že si nepřeje zasílání dalších zásilek. Balíčky přesto chodily dál.

„Nebyla to svobodná vůle a rozhodnutí spotřebitele, brali jsme to jako nekalou praktiku. Když firma spotřebitelům zaslala mince přes deklarovaný nesouhlas, už jsme to hodnotili jako agresivní praktiku, popsal Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj, který záležitost řešil. V poslední době podle něj klesl počet oznámení o nevyžádaných zásilkách a teď už nové nechodí. Spotřebitelé si však stále stěžují (také v poradně dTestu), že jim obchod vyhrožuje vymáháním, pokud nezaplatí. „Nikdy nám od pisatelů nepřišla informace, že přišel exekutor, policie nebo někdo další, aby vzali majetek. Není ale vyloučené, že u někoho to mohlo skutečně dojít do této fáze,“ dodal Řezáč.

Firma, sídlící ve Švýcarsku, byla dlouho nekontaktní a český distributor, v jehož vedení jsou občané Německa, odkazoval na svůj P.O. Box v Plzni. Obě firmy v poslední době zastupuje pražská advokátka Denisa Valentová. „V současné době vám k tomu nemohu nic říct. Osoba odpovědná za klienta HMK je na dovolené a vrátí se za dva týdny,“ uvedla advokátka s tím, že nejdříve se k případu může vyjádřit na konci dubna.

Česká mincovní společnost se proti pravomocným pokutám, které už potvrdil ústřední inspektorát, může ještě bránit žalobou ke správnímu soudu.

Informace nebyly pravdivé

Důvodem udělení třicetitisícové pokuty z vlastního šetření je uvádění nepravdivých informací o vlastnostech kamene, kterým byla osazena nabízená mince. Ty neodpovídaly deklarovanému českému granátu.

Portál iDNES.cz dříve informoval, že hodnota medaile, kterou si zakoupil jeden ze spotřebitelů, byla minimální. „Pokud jste si to koupila, abyste mohla dělat žabky na rybníku, tak kdybyste za to dala padesát korun, tak to je tak akorát,“ zhodnotil Vladimír Kejla z numismatického obchodu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Česká ekonomika loni zbrzdila o třetinu, letos takový propad nenastane

Většina dělníků je proškolených na více činností a mohou se v rutinních úkolech...

České hospodářství letos podřadilo o několik stupňů. Hrubý domácí produkt klesl na 3 procenta z předloňských 4,5...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Najdete na iDNES.cz