Český česnek se vrací, ale prohrává s Čínou, Španělskem i s počasím

  13:41aktualizováno  13:41
Česnek se stal jedním ze symbolů toho, jak zahraniční a mnohdy levnější potraviny vytlačují ze supermarketů český sortiment. Pálivý modrý paličák se sice na přání zákazníků opět na pulty řetězců vrací, ale válcuje ho nabídka z Číny a Španělska.

Český česnek je v tuzemských řetězcích v menšině. | foto: Profimedia.cz

Loňskou tuzemskou úrodu navíc zdevastovalo špatné počasí, takže český česnek je v regálech obchodních sítí v menšině.

Zákazníci si český česnek vynutili

"Český česnek nabízíme od předloňského roku, podle jeho sezóny. Naše společnost začíná s prodejem na začátku června ještě čerstvého česneku a končíme v průběhu února s česnekem suchým. V tomto roce očekáváme jeho prodej možná až do dubna," řekl Michael Šperl, mluvčí Kauflandu.

Kilo česneku z Číny za sebou vleče kilo CO2

Ekologické Hnutí Duha vypočítalo, že čínský česnek musí v kamionech a na lodích urazit 21 tisíc kilometrů, aby se mohl objevit na pultech českých obchodů.

Mnohdy dorazí do Česka až rok po sklizni. Stejně jako jiné plodiny z dovozu musí být chemicky ošetřen, cestuje ve speciálních chlazených kontejnerech.

S kilogramem čínského česneku si podle Hnutí Duha kupuje každý český zákazník i kilogram skleníkového plynu oxidu uhličitého. Podobné je to s jinými produkty z dovozu. Například pět kilogramů italských jablek v sobě "skrývá" i kilo oxidu uhličitého.

Dodal, že na celkovém prodeji česneku se ten český podílí jen okrajově. "Vzhledem k tomu, že je ve srovnání s dovozovým, například ze Španělska, citelně dražší," poznamenal Šperl.

Mluvčí Lidlu Jitka Vrbová uvedla, že si návrat českého česneku vymohli zákazníci. "V našich obchodech prodáváme jak český, tak česnek od zahraničních dodavatelů," sdělila. Společnost Billa uvedla, že kromě českého česneku nabízí ještě španělský a čínský.

"Ano, český česnek máme v nabídce a zájem o něj je velký. Začali jsme ho prodávat předloni v říjnu. O prodej českého česneku jsme předtím dlouhodobě usilovali, ale místní producenti tento artikl dočasně neměli v nabídce," řekla mediální zástupkyně Billy Gabriela Bechynská.

Místo tisíce hektarů jen dvě stě

Jaroslav Zeman, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy, uvedl, že průměrný Čech spotřebuje ročně 70 až 80 dekagramů česneku.

Aby čeští pěstitelé uspokojili tuzemskou poptávku, museli by pěstovat česnek na zhruba tisíci hektarech, ale v současnosti se kvůli masivnímu dovozu pěstuje jen na asi 200 hektarech. "Díky předloňskému zvýšenému zájmu o český česnek se loni vysadilo o něco víc, jenže přišly holomrazy. Sklizeň nakonec nebyla větší než předloni, někde dokonce i menší," konstatoval Zeman.

Česnek v akci

Hlídejte si slevy na česnek zde

Čínský česnek, který před časem zaplavil české obchody, je podle Zemana sice relativně levný, ovšem obsahuje jen asi třetinu silic oproti českým česnekům. Bývá mdlý, do jídla se musí přidat výrazně více stroužků než u českého produktu. "Český česnek je sice několikanásobně dražší, ale rovněž několikanásobně kvalitnější," poznamenal Zeman, podle něhož jsou španělské produkty asi mezi čínským a českým česnekem.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Pomůžeme přírodě, tvrdí zastánci záloh na PET lahve. Výrobci jsou opatrní

Ilustrační snímek

Zavedení zálohového systému na PET lahve by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Najdete na iDNES.cz