Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Home office změnil pracovní návyky. Lidé si práci rozložili, tvrdí průzkum

  10:24
Během koronavirové pandemie mnoho zaměstnanců trávilo svou pracovní dobu doma. Poté, co se firmy novému způsobu práce přizpůsobily je velkým tématem, jaký význam mají klasické kanceláře a jak se způsob, jakým pracujeme, bude dále vyvíjet. V rámci své iniciativy oslovila společnost Microsoft v Česku své partnerské organizace anketou, ve které zjišťovala, zda firmám částečná spolupráce odkudkoliv vyhovuje.

Jaká pozitiva přinesla karanténa? | foto: PexelsProfimedia.cz

Na jaře 2020 se práce z domova proměnila. Ze dne na den se stala pro řadu firem a státních institucí naprostou nutností pro zajištění jejich chodu, už nebyla vnímána jako určitá forma zaměstnaneckého benefitu.

Práce z pohodlí domova na jobDNES.cz

Šedesát procent respondentů ankety uvedlo, že všichni jejich zaměstnanci v této době pracovali na dálku a v dalších 33 procentech firem pak velká část zaměstnanců. Z oslovených firem zároveň zaznívá, že zaměstnavatelé byli obecně s výkonem práce na dálku spokojeni. A to za situace, kdy pro mnohé společnosti tento přechod znamenal velkou změnu, na níž nemusely být připraveny.

„Z našeho pohledu se nejedná pouze o vybavení lidí technologiemi, základem úspěšné a efektivní spolupráce na dálku je především silná firemní a digitální kultura,“ uvádí za Microsoft Česká republika a Slovensko HR ředitelka Klára Žižková.

„I pro firmy, které už práci z domova svým zaměstnancům běžně umožňovaly, byla situace zavřených kanceláří výzvou. V Microsoftu jsme již několik let průkopníky flexibilního stylu práce a spolupráce odkudkoliv a naši lidé mohou pracovat z místa, které jim k práci vyhovuje nejlépe a které je podporuje při sladění práce s osobním životem. Přesto jsme museli hledat nové cesty, jak udržet zaměstnance a týmy při spolupráci na dálku soudržné a motivované,“ dodává.

Výhody a úskalí práce na dálku z pohledu zaměstnavatelů, kteří odpověděli na anketu, si lidé během epidemie nejčastěji pochvalovali práci z domova kvůli úspoře času (85 procent), druhou nejčastěji zmiňovanou výhodou pak byla možnost lépe sladit práci se svým soukromým životem (68 procent).

Dvě pětiny respondentů uvedli, že přizpůsobovali svou pracovní dobu chodu domácnosti, nicméně třetina vnímala jako problém schopnost sladit práci s péčí o rodinu a necelá pětina dotázaných dokonce musela v práci ubrat, aby vše dokázali zvládnout.

Jako úskalí několikaměsíční práce z domova zaměstnavatelé zmiňovali, že lidé negativně vnímají sociální odloučení, a to v 62 procentech případů, následně pak větší únavu z práce online. Tu zmiňovalo 42 procent respondentů.

Jak na práci z domova: plánujte, dopřejte si pauzu, učte se a meditujte

Jiná studie Microsoftu odhalila, že spolupráce na dálku je psychicky náročnější než osobní forma spolupráce, online videokonference vyžadují více soustředění než například psaní e-mailů. Jak uvádějí respondenti ankety, počet online schůzek se u 45 procent z nich koronavirové situace zvýšil a dvě pětiny dotázaných jich denně zvládali pět i více.

Volnější pracovní doba

Častěji využívaná práce na dálku s sebou přináší více flexibility do pracovní doby. Více než třetina respondentů pracovala během koronavirové situace více či méně mimo běžnou pracovní dobu, vyplývá z ankety. Téměř polovina zmiňovala večerní hodiny, 80 procent ranní hodiny a více než pětina víkendy.

Tento trend potvrzují i globální data z Microsoft Teams, která naznačují, že lidé pracují častěji v ranních a večerních hodinách, ale i o víkendech.

I když mnohým přináší práce na dálku a s ní spojená větší flexibilita výhody v podobě lepšího sladění soukromého a pracovního života, fyzické kanceláře mají svou nezastupitelnou roli především v socializaci a pravděpodobně tak zůstanou stěžejní součástí budoucí podoby práce. 

Ačkoli více než polovina respondentů ankety počítá s tím, že bude do budoucna kanceláře využívat méně, pro 85 procent jsou i nadále důležitým místem pro setkávání a spolupráci s kolegy.

V současnosti podle získaných odpovědí 13 procent lidí z oslovených firem pracuje již z kanceláře, 25 procent získalo více flexibility, ale většina práce také probíhá z kanceláře. A 43 procent uvádí, že se mohou rozhodnout, zda budou pracovat z domova či kanceláře.

Autor:
  • Nejčtenější

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Poslanci kývli na delší ošetřovné, kompenzaci pro podnikatele i přerušení EET

Nárok na ošetřovné při péči o děti do deseti let budou mít lidé po celou dobu uzavření škol. Kývli na to poslanci. Výše...

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S penězi problém nebude. Čekejte stabilitu a levné úvěry, říká Michl z ČNB

Česká národní banka zřejmě nebude v dohledné době hýbat úrokovými sazbami, které drží kvůli koronavirové krizi nízko....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Úbytek restaurací se nedá brát pozitivně, říká šéf Colosea

Pandemie dává tuzemským restauracím pořádně zabrat. Jejich byznys se opět smrsknul na výdejová okénka a rozvážkové...

Babiš vyhlásil výběrové řízení na předsedu ÚOHS. Zájemci mají čas do pátku

Premiér Andrej Babiš vyhlásil výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Oznámila...

Nákupy online letos vzrostou o třetinu, říká analýza. Vánoce budou rekordní

Vánoční sezona, která bude letos ovlivněna pandemií koronaviru, by mohla celoroční obrat e-shopů zvednout až o 30...

Z tanku do sudu a pak do plechovky. Nápad pomáhá minipivovarům přežít

Minipivovary, které kvůli uzavřeným výčepům přišly o většinu zákazníků, hledají nové cesty odbytu. Jednou z nich může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...