Konvergence neboli přibližování Česka vyspělým zemím EU se počítá podle HDP vztaženého k cenové úrovni dané země. "Trend přibližování se zastavil v roce 2009, kdy Česko stagnovalo, v roce 2010 došlo dokonce k propadu," řekla iDNES.cz Drahomíra Dubská z oddělení svodných analýz ČSÚ.
Podle Eurostatu bylo Česko nejblíže průměru EU v roce 2007, kdy jeho výkonnost dosahovala 83 % průměru. Pokud bychom se vztahovali ke "starým zemím" EU15, tak to však bylo jen 75 procent.
Vládní dluh je poloviční než je průměr EU Ve státech platících eurem na konci loňského roku vládní dluh stoupl na 87,2 procenta HDP a v EU na 82,5 procenta HDP. Česko je na tom v tomto ohledu velice dobře, vládní zadlužení je oproti průměru EU jen poloviční, dosahuje 41,2 % HDP. |
"České veřejné finance se nedařilo dostat do přebytku ani za dob konjunktury v letech 2005 až 2007. Silný růst se nepromítl do snížení zadlužení," uvádí Dubská. Vládní sektor měl v roce 2000 čtvrté nejmenší zadlužení v EU, v roce 2011 už bylo na sedmé pozici. Evropské země přes větší dluhy hospodařily mnohem lépe.
Soukromý dluh, tedy zadluženost domácností a firem, má Česko na úrovni 72 procent HDP, což je třetí nejmenší soukromý dluh v EU. Když se sečte vládní a soukromý dluh dohromady, je ČR dokonce druhá nejméně zadlužená země v Unii.
"Řecká cesta nám tak nehrozí, ani nehrozila," říká Dubská. Trendy do budoucnosti však nejsou dobré, zejména kvůli obrovské zátěži, kterou přinese pro státní rozpočet stárnutí populace. "Ze střednědobého a dlouhodobého hlediska tu jsou pro Česko velká rizika, proto se koneckonců dělají reformy," uzavírá Dubská.