Česko má třetí nejlevnější cigarety v EU. Nor dá za krabičku 300 korun

  10:31aktualizováno  10:31
Jen dvě země v Evropské unii mají levnější cigarety než Češi, a to Litva a Bulharsko. V Česku vyjde krabička v průměru na 75 korun. Naopak největším luxusem je kouření v Norsku. V tamních trafikách zaplatíte v přepočtu 298 korun. Za rozdíly může rozdílná výše minimální spotřební daně.

Minimální spotřební daň na cigarety je v tuzemsku jednou z nejnižších v Evropské unii. | foto:  František Vlček, MAFRA

Dražší cigarety než v Česku mají například i kuřáci na Slovensku a v Estonsku, kde stojí tři eura, tedy 81 korun. Jen o korunu méně pak v Rumunsku. Česká cena je 75 korun. 

Důvodem je skutečnost, že minimální spotřební daň na cigarety je v tuzemsku jednou z nejnižších v Evropské unii. Žádná sousední země nemá nižší daň. V ČR byla loni daň 86,18 eura na tisíc cigaret. Nejblíže je tomu Slovensko s 91 eury. V Německu je dokonce 154,74 eura, ukázala rozsáhlá studie trhu s cigaretami v EU od společnosti KPMG za rok 2014.

Ceny krabičky cigaret v zemích Evropské unie. Česko je třetí nejlevnější po...

Ceny cigaret v zemích EU. Zdroj KPMG

Česko je třetí nejlevnější zemí v EU, přestože cigarety v posledních letech nepřetržitě zdražují kvůli navyšování spotřební daně. Levnější krabičku koupíte jen v Bulharsku (65 korun) a v Litvě (66 korun).

Naopak punc luxusu mají cigarety v Norsku, kde krabička vyjde v přepočtu na 298 korun, ale také v Irsku a ve Velké Británii (přes 240 korun). Drahé jsou cigarety ve srovnání s Českem i ve Francii (182 korun), Německu (140 korun) a řadě dalších zemí západní Evropy.

Je však nutno dodat, že v těchto zemích jsou také vyšší mzdy - například v Norsku bylo loni průměrná mzda podle Eurostatu 3 850 eur, tedy přes sto tisíc korun. Průměrný Čech si tak ze své mzdy koupí 260 krabiček cigaret, ale Nor 349.

Velmi nízká spotřební daň udržuje Česko mezi zeměmi s nejnižší mírou prodeje nelegálních cigaret. Loni představovaly „černé cigarety“ 3,1 procenta celkové spotřeby. V tomto ohledu je na tom nejhůře Lotyško a Litva (podíl se blíží třetině), ale i Řecko, kde pětina spotřeby pochází z černého trhu.

Česko je na druhou stranu mezi zeměmi, kde se vyrábí nejvíce cigaret sice legální cestou, ale s primárním cílem pašování. Loni podíl na těchto cigaretách označovaných jako „illicit whites“ narostl o čtvrtinu. Ztráty ČR kvůli pašovaným cigaretám loni dosáhly podle KPMG 1,33 miliardy korun.

V Pobaltí a v Řecku se kouří nejvíce nelegálních cigaret. V Česku je jedna z...

Zdroj: KPMG

Cigaretám vyráběným pro pašování se však daří v celé Evropské unii. Jejich množství loni vzrostlo o 8 procent na 21,2 miliardy kusů cigaret. Nejčastěji skloňované značky cigaret, které se vyvážejí přes omezení a často prodávají bez kolku jsou Fest, American Legend a Jin Ling. V Česku se na seznamu objevují i značky L&M a Marlboro, nejvíce pašovaných cigaret míří do Běloruska a třetích zemí.

Fotogalerie

Poptávka po nich roste především v Polsku, Itálii, Španělsku a Řecku. V České republice potřeba dovozů pašovaných cigaret neroste díky nízké spotřební dani a tím i ceně cigaret.

Celkově spotřeba všech nelegálních cigaret v EU (padělků, černého trhu a výrobků pro pašování) loni meziročně stagnovala. Kromě pobaltských zemí a Řecka se mezi státy s nejvyšším podílem nelegálních cigaret ocitá i Norsko, kde jsou ceny cigaret nejvyšší.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Také UniCredit Bank spustila Apple Pay

Ilustrační snímek

České pobočky UniCredit Bank tento týden spustily podporu Apple Pay. Její zákazníci tak téměř po půl roce od jejího...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz