Česko je v dostihu za EU nejpomalejší

  0:01aktualizováno  0:01
Když budeme stíhat ekonomiku Evropské unie tak jako v posledních letech, nikdy ji nedoženeme. Propast v životní úrovni mezi Českem a patnáctkou by zůstala stále stejně hluboká. Součet všech vzestupů a pádů domácího hospodářství od roku 1990 dosud ukazuje, že se za uplynulých téměř třináct let zvedlo o pouhých 3,7 procenta. To je nejpomalejší růst ze všech okolních zemí.

Stále sice zůstáváme druhým nejbohatším státem regionu, za vévodícími Slovinci, další země se nám však v životní úrovni velmi rychle přibližují. To platí hlavně pro Maďarsko.

Pro chudší a méně rozvinuté země je většinou snazší dosahovat rychlého růstu než pro bohaté státy. "To ale platí hlavně ve chvíli, když jsou mezi srovnávanými zeměmi dramatické rozdíly. Takové už v posledních letech mezi kandidáty na vstup do unie nepanují," říká ekonom Jan Švejnar, ředitel Davidsonova institutu na Michiganské univerzitě v USA.

První roky po pádu železné opony zaznamenaly hluboké pády všechny země střední Evropy, Česko nevyjímaje. Od roku 1994 však již žádný ze středoevropských kandidátů na vstup do Evropské unie nezažil propad ekonomiky, jedinou výjimkou byla domácí hospodářská krize v letech 1996 a 1997.

Když srovnáme běh evropské a domácí ekonomiky od roku 1995, zjistíme, že jsme náskok zdatnějšího soupeře nestáhli ani o píď. Průměrný výkon unie stoupl mezi lety 1995 a třetí čtvrtinou letošního roku o 17,5 procenta, Česko má na kontě úplně shodný výsledek. Všechny ostatní země se naopak unii přibližují.

V roce 1996 jsme za průměrem EU zaostávali o 36 procent. Lídr Slovinsko na tom byl jen nepatrně lépe.  Od průměru hrubého domácího produktu patnáctky ho dělilo 34 procent. Dnes se Česko dívá na záda unie z odstupu 40 procent, Slovinsko z pouhých 30 procent. Domácí ekonomika začala stahovat odstup za unií teprve loni.

Přes nepříliš lichotivé výsledky posledních měsíců se jí to podaří letos znovu. Především velké země unie: Francie a Německo mají vážné problémy a růst patnáctky se točí kolem nuly.  Česko stouplo za srovnatelné období, první tři čtvrtiny roku, o dvě procenta.

Slovinci jsou však stále rychlejší. Jejich hospodářství roste o 2,7 procenta. A na záda nám dýchají Maďaři, jejichž hospodářství se zvedá rychlostí 3,1 procenta. Stíhací závod kandidátů za životní úrovní unie ukazuje, že Česko je nejpomalejším středoevropským jezdcem.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Zdražování paliv pokračuje, cena benzinu od února stoupla o tři koruny

Ilustrační snímek

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět stouply. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil do středy o 11...

Firma Rohlík.cz už nebude prodávat chléb od Penamu, vadí jí sporná dotace

V Rosicích otevřeli obří pekárnu Penamu, která je podle jeho vedení...

Internetový prodejce potravin Rohlík.cz už nebude nabízet toastový chléb od společnosti Penam z Agrofertu. Důvodem je...

Češi už vsadili na hokej půl miliardy. Bookmakeři očekávají rekord

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Sázky na hokejové mistrovství světa na Slovensku dosáhly u domácích sázkových kanceláří za čtyři odehrané dny zhruba...

Najdete na iDNES.cz