KOMENTÁŘ: Česko se stává laboratoří neznámých čínských miliard

  16:20aktualizováno  16:20
Bleskové obchody čínské společnosti CEFC jsou jen začátek. Firma, která připomíná finanční dravce typu PPF, totiž nákupem firem včetně Pivovarů Lobkowicz a Travel Service postavila most. Ten bude sloužit pro kupu další investic z Číny. Máme se bát?

Budova bývalé Živnobanky, kterou koupila čínská společnost CEFC. | foto: CPI Group

Nákup fotbalové Slavie, médií, nemovitostí, pivovarů i podílu v ČSA (skrze Travel Service) je jen začátek. Kanceláře zařídí v jednom z těch krásných baráků, co si koupili – třeba v budově bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě. Blízko budou mít pobočku Bank of China a rozjedou to ve velkém (na to, co všechno koupili minulý týden Číňané, se podívejte ve fotogalerii).

CEFC zde bude vyhledávat, zakládat, otevírat a financovat nové projekty. Když na to nebude stačit sama, přizve si z Číny strategického partnera. Pro Travel Service, respektive ČSA, třeba China Eastern. A když bude vše klapat, může jít dál – na Slovensko, do Polska, do Maďarska... Z Prahy udělá centrum pro střední a východní Evropu.

Létám do Číny, znám jejich byznys a tuším, že tak nějak se to stane. Je to dobře nebo špatně? Máme se bát?

Aleš Michl, Raiffeisenbank

Čínské expanze se bát nemusíme. Na Východě je poprvé víc peněz než na Západě. Přinesou lidem práci a ekonomice růst

Aleš Michl, externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant

Za posledních pět let pomohl CzechInvest zprostředkovat šest čínských investic do Česka v hodnotě 1,26 miliardy korun. Nyní tohle všechno Číňané trumfli ohlášenými obchody během jednoho týdne (více zde). Dosavadní investice za oněch posledních pět let moc Čechů nezná - Solar Express, Yapp Czech Automotive Systems, Shanghai Maling, Saar Gummi Czech nebo CNR.

Třeba Saar Gummi Czech je fabrika z automotive sektoru, zaměstnává v Červeném Kostelci 850 lidí a vyrábí těsnění do dveří a kapot každého pátého auta v Evropě. Nové čínské investice však vypadají jinak. Podobají se investicím typického finančního dravce, jakým je třeba česká (pardon holandská) PPF. Proto píšu o CEFC jako o mostu mezi Čínou a Českem. Možná si koupí i nějakou továrnu, možná něco, co známe všichni, ale půjde o směs investic pod patronací finančního holdingu s nějakým partnerem z Číny.

Čínský CEFC je finanční holding s aktivitami po celém světě. Dvacet tisíc zaměstnanců, hodně peněz. A tento „cash“ je třeba někam zainvestovat. Z 60 procent míří do ropy a plynu. CEFC má například partnerství s Gazpromem. Z 25 procent jde po finančním světě - po bankách či fondech. Zbylých 15 procent obchodů pochází z průmyslu. Tolik webové stránky.

Na Bloombergu, finančním systému, na kterém jsem odkojen a věřím mu, je nenajdu. Nemají vydány akcie nebo dluhopisy na západním trhu, nemám v systému analýzu jejich dat, výsledků a nevím, komu přesně patří.

Dá se zjistit, že podle tržeb se v žebříčku Fortune Global 500 řadí mezi 500 největších firem světa, aktuálně jsou na 342. místě. Mezi čínskými firmami jsou na 65. místě. Loni v tržbách CEFC dosáhla 23,61 miliard jüanů, tedy kolem 90 miliard korun.

Co naznačil oběd

Co v Česku plánují dál? Vrcholem prezidentovy cesty do Šanghaje byl byznys oběd, který pořádal šéf CEFC. Intuice říká, že kdo byl na obědě, může být v Česku tím dalším, kde přejde po onom mostě a kdo v ČR zainvestuje. Na guest listu je China Construction Bank, podle letošního žebříčku časopisu Forbes druhá největší firma světa. Bude mít brzy pobočku v Praze?

Fotogalerie

Byli tam i další. China Eastern Airlines (kvůli Travel Service a ČSA) a obrovská Suning Group zaměřená na maloobchod. Shanghai Pudong Development Bank, která financovala finanční centra v Šanghaji. Stavební China National Building Material Company. Shanghai Electric Group, která je největším světovým výrobce parních turbín. Mám pokračovat?

Na obědě s prezidentem byli i developeři Shanghai Greenland Group. Této společnosti patří čtyři z deseti nejvyšších budov na světě. Beijing Wangfujing Department Store (Group) Co., která vlastní nákupní centra.

Shanghai Guosheng Group, China Investment Securities, Rizhao Port Group (nejvýznamnější přístavy v Číně Shijiu a Lanshan), Shanghai Municipal Investment Group, Shanghai JuneYao Group, China Shipbuilding Industry Complete Equipment Logistics Company Limited, 4PX, Shanghai Bailian Group Co.,Ltd, Yuexing Group, Jizhong Energy Group Co., Ltd., Huawei Shanghai (v Česku už od 2004)... uff...

Máme se jich tedy bát? Ani náhodou. Čeští majitelé firmy prodávají, protože potřebují nový kapitál na další expanzi, anebo prostě a jednoduše chtěli část své firmy dobře prodat, či oboje dohromady. A Číňané jim dali dobrou nabídku. Poprvé v historii téhle planety je víc úspor na Východě než na Západě. Tím že spolupracujeme s Východem, lákáme potenciálně hodně peněz a nových investic.

Pardon, o tom je tento svět. Kapitál potřebujeme nejen domácí, ale i zahraniční, aby zda vznikala nová pracovní místa. Abychom rostli.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Další z rubriky

Nic jsme neporušili, klidně ať rozhodne soud, říká manažer Agrofertu

Člen představenstva Agrofertu Petr Cingr

Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých hovoří jako o problematických, říká...

Soud zprostil Šišku a spol. obžaloby v kauze IT zakázky na ministerstvu práce

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před

Soud zprostil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku i bývalé šéfy IT odboru Milana Hojera a...

Největší český chrám nákupu změní název na Westfield Chodov

Obchodní centrum Chodov

Na Centru Chodov, které je největším tuzemským nákupním komplexem, od září zasvítí nový název Westfield. Velké...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz