Česko schválilo porážku krokodýlů, jatka ještě musí posvětit EU

  17:19aktualizováno  17:19
Ministerstvo zemědělství schválilo vyhlášku umožňující vznik krokodýlích jatek. Krokodýla nilského v odpovídající jatečné váze v Česku chová jediná farma. Pokud vyhlášku posvětí i Evropská unie, platit začne na začátku letošních prázdnin.
Krokodýlí farma

Krokodýlí farma - Krokodýl nilský | foto: Profimedia.cz

O posvěcení návrhu informoval úřad na svém webu. "Ministerstvo zemědělství schválilo vyhlášku o veterinárních požadavcích na porážení krokodýlů a další zpracování masa a živočišných produktů z nich pocházejících," stojí v tiskové zprávě.

Pro to, aby nová pravidla začala platit, potřebuje Česko ještě evropský souhlas. O něj už ministerstvo požádalo. "Dokument odeslalo do Bruselu, kde ho musí odsouhlasit Evropská komise," dodává ve zprávě tiskový mluvčí Jakub Žáček.

Pokud Evropská unie ponechá vyhlášku bez námitek, ministerstvo předpokládá, že platit začne už letos v létě. "Pokud ve vyhlášce nenastanou změny, měla by vstoupit v platnost na přelomu června a července letošního roku vyhlášením ve Sbírce zákonů," dodal Žáček.

Návrh vyhlášky vznikl už loni, ještě za úřadování ministra Ivana Fuksy (ODS). Změna je vyjádřena v jednom souvětí doplněném do stávající vyhlášky o ochraně hospodářských zvířat při porážení. Chovatelům přikazuje, aby krokodýl byl před usmrcením omráčen. V důvodové zprávě je pak doplněno, že jatka musí být umístěna přímo na farmě. K samotné porážce se pak doporučuje jatečná pistole s upoutaným projektilem.

Návrh vyhlášky fakticky posvětí chov krokodýla jako hospodářského zvířete. Počítá také s tím, že maso z poražených zvířat se bude moci dodávat do volného oběhu. Tedy do obchodů či restaurací.

Krokodýlí maso je v Česku k sehnání již nyní, nejde ovšem o maso z českého chovu, ale o dovoz. Česko by přitom takové maso dovážet nemělo, tvrdí veterinární správa (více o dovozu exotického masa čtěte tady).

Jatečné krokodýly chová jen Babišova firma

Pokud vyhláška začne platit, krokodýli se v Česku budou porážet na jediném místě, a to ve firmě Agro Jevišovice, která patří do portfolia podnikatele Andreje Babiše. Krokodýly sice mají jiné farmy či zoo, žádná z nich je ale nechová pro jatečné účely.

Babišova firma z Velkého Karlova na Znojemsku by mohla porazit až 200 krokodýlů nilských. Právě tolik jich má jatečnou váhu nad 25 kilogramů a dosahují délky přes dva metry. "Přijetí vyhlášky vítáme, protože umožní legální porážení krokodýlů jako hospodářských zvířat, což je ve světe běžné," řekl iDNES.cz loni v květnu Antonín Kyjovský, ředitel firmy Agro Jevišovice.

Farma se zabývá především chovem kuřat, právě na něj navazuje chov exotických plazů. Celkem jich má firma 250 a jejich chov pro ni dosud nebyl nijak lukrativní. Společnost podle finančního ředitele Milana Ferance vykázala za rok 2010 osmisettisícovou ztrátu.

Proti vyhlášce se ohradila Nadace na ochranu zvířat. Uvedla, že nepodporuje to, aby krokodýli byli zařazeni do kategorie hospodářských zvířat. Ministerstvo ale argumentuje tím, že krokodýl nilský nepatří mezi ohrožené ani vzácné druhy.

Ačkoliv ministerstvo zemědělství dalo porážení krokodýlů zelenou, krok do jisté míry považuje za nesystémový. Řeší pouze krokodýly a nikoliv porážku exotických zvířat jako takových. Ministerstvo má proto ambici připravit další změnu legislativy, která by měla řešit, zda a jak porážet exotické druhy chované na českých farmách.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Předčasné splacení hypoték zlevní. Pravidla chce změnit ČNB

Manželé Sýkorovi nedávno splatili hypotéku na svůj dům. Nyní chtějí pomoct s...

Česká národní banka chce opět zasáhnout do trhu s hypotékami. Poté, co loni odřízla zpřísněním pravidel část klientů od...

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz