Česko dostává jen čtvrtinu ruského plynu, Slovensko hlásí stav nouze

  11:22aktualizováno  20:26
Rusko-ukrajinské spory už se zásadně dotkly Česka i dalších evropských zemí. Gazprom utáhl kohoutky Ukrajině, přes kterou proudí plyn do Evropy. Ta zkrátila dodávky Evropě. Do Česka tak nyní proudí už jen 25 procent dodávek plynu a jeho zásoby stačí zhruba na 40 dní. Čeští zástupci se dnes kvůli sporu sešli s Rusy v Berlíně.

IIustrační foto | foto: Reuters

Ministr průmyslu Martin Říman, který stojí v čele delegace EU, jež je prostředníkem v rusko-ukrajinském sporu, jedná v Berlíně s viceprezidentem ruského gigantu Gazprom Alexandrem Medveděvem.

Říman vyzval ke svolání mimořádného summitu za účasti představitelů Ukrajiny, Ruska a Evropské unie. Pokud se situace do dvou dnů nezlepší, bude podle něj nevyhnutelné ji řešit politickým jednáním na nejvyšší úrovni. Uvedl, že zainteresované strany by měly zasednout k jednacímu stolu okamžitě, pokud možno ještě ve středu.

Medveděv zase řekl, že Gazprom se pokusí využít alternativních přepravních cest, aby plyn do Evropy dostal. Ruský plynárenský gigant ale prý zatím nepředpokládá, že by se Ukrajina chtěla vrátit k jednacímu stolu a spor řešit.

Podle informací z plynárenských kruhů se Česká republika snaží uzavřít s Rusy dohodu, aby část plynu na naše území dopravovali prostřednictvím plynovodu Jamal, který vede přes polské území a vyhýbá se tak problematické Ukrajině. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

"Je to jen pár hodin čerstvá informace, ale tato varianta je ve hře," řekl listu náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Mapa plynovodu 2

Jak dlouho vydrží zásoby v Česku záleží na tom, jaké bude počasí. Při současných teplotách, které se pohybují v průměru kolem -5 °C, je spotřeba plynu 50 milionů kubíků na den. V zásobnících jsou dvě miliardy kubíků. Pokud ale začne mrznout více nebo ruský přítok vyschne úplně, vystačí zásoby na kratší dobu.

To by se však v žádném případě nemělo dotknout domácností. I při nejkrizovějším scénáři by zásoby měly u domácností pokrýt celou zimu. K omezení by se společnost uchýlila u velkoodběratelů. "Museli bychom vyhlásit druhý regulační stupeň. To znamená, že bychom velké podniky vyzvali, aby snížily spotřebu plynu na technologicky nutnou úroveň," uvedl jednatel RWE Transgas Net Jan Nehoda.

Ze zásobníků začal RWE Transgas čerpat hned ráno. Využívá také norských zásob, které podle slov Chalupského "tečou" rovnou na trh. Z Norska přichází každý den zhruba osm milionů metrů krychlových plynu.

Slovensko vyhlásilo nouzový stav

Problémy s dodávkami plynu má i Slovensko, které odpoledne vyhlásilo nouzový stav. Odběratele však zatím nebude regulovat. Po zasedání krizového štábu to oznámil ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek.

Zkrácení dodávek má na svědomí celkové omezení přísunu plynu do Evropy. Ukrajina z něj viní společnost Gazprom, ruský plynárenský monopol naopak Ukrajinu. Kyjev podle Gazpromu v noci uzavřel tři ze čtyř exportních plynovodů a není ochoten jednat s Moskvou, sdělil na tiskové konferenci v Londýně náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexander Medveděv. Ukrajina jeho slova okamžitě odmítla.

Čtěte více o přerušení dodávek do Evropy

Dodávky nejdříve klesly na třetinu, v úterý dopoledne na čtvrtinu a ve čtyři hodiny odpoledne Naftogaz oznámil, že na Ukrajinu proudí už jen 20 procent plynu.

"Nemám takové informace, že by došlo k dalšímu krácení dodávky do České republiky," komentoval mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský nejnovější redukci dodávek pro Ukrajinu.

Jak se pozná, komu patří plyn

Na Slovensko vstupuji tranzitní dodávky z Ukrajiny v předávací stanici Velké Kapušany, mezi Slovenskem a Českem je předávací stanice v Lanžhotě. Každý obchodník přitom ví, kolik přesně smí z dodávek, které plynovodem přitečou odebrat. "Jde každý den o přesně stanovené množství," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Zbývající část suroviny putuje plynovodem dál.

O veškerý přísun plynu přišlo během dne Maďarsko. Podle agentury Reuters dá proto maďarská vláda některým energetickým firmám pokyn, aby nejpozději ve středu v 11:00 hodin začaly místo zemního plynu využívat alternativních paliv.

Problémy hlásí také balkánské země, kam se dodávky prakticky zastavily. Tok plynu do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie úplně vyschl a dovoz plynu do Rumunska klesl o tři čtvrtiny, sdělili dnes provozovatelé plynovodů v jednotlivých balkánských zemích.

Do problému se zapojuje delegace Evropské unie i jednotlivé členské státy. Pozadu nezůstává ani Česká republika. Prezident Václav Klaus si kvůli sporu na zítra domluvil schůzku s ruským velvyslancem Alexejem Fedotovem.

Myslíte si, že problémy s dodávkami plynu zavinila Ukrajina?

celkem hlasů: 10019

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:00 7. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 4814

NEVÍM 2808

NE 2397

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz