Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Co sledovat v roce 2018. Nové jádro, růst úroků či víc robotů do firem

Rok 2017 se chýlí ke konci. Co lze očekávat v tom následujícím? Českou ekonomiku ovlivní růst platů i kurz koruny, novou vládu čeká důležité rozhodování ohledně EET či výstavby nových jaderných bloků. MF DNES sestavila výčet zásadních témat, která budeme sledovat v roce 2018.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Nic neroste do nebe ?

jedině okrádání ovčanů vládní mafií v podobě inflace.

1 0
možnosti

Chce to nemichat jablka s hruskami: 1.) jadro vychazi jako nejdrazsi mozny zdroj 2.) pokud chceme uzavirat po roce 2035 uhelne elektrarny a vyhledove stavajici Dukovany, bez noveho jaderneho bloku se neobejdeme, pokud chceme stabilni el soustavu 3.) z dostavby Dukovan/Temelina by netezil CEZ, ale cesky prumysl 4.) nejlevnejsi uver na dostavbu by mohla ziskat statni firma, ne CEZ 5.) je evidentni, ze dostavbu budou muset zadotovat obcane/firmy, pokud chteji stabilni el energii po roce 2035 (dava to vetsi smysl nez dotovat solarni barony)

0 0
možnosti

Souhlas, tedy až na tu 1), kdy záleží na časovém horizontu. Všechny stávající odhady cen totiž počítají s životností jaderky na úrovni 25 let, přičemž životnost dnes nově postavené jaderky bude spíš 75–100 let, pokud se do té doby nenajde jiný čistý a velmi levný zdroj.

1 0
možnosti

J65a20n 65V90e12s11e51l46ý

29. 12. 2017 7:58

Jen pro srovnání. Němci letos nasmlouvali výstavbu větrných elektráren za 38 EUR/MWh a FV elektráren za 50 EUR/MWh. Cena elektřiny z právě dokončené uhelné elektrárny v Ledvicích je 60 EUR/MWh, bez záruky na 70 EUR/MWh odmítl ČEZ vůbec uvažovat o výstavbě nových bloků JE a britská jaderná elektrárna Hinkley Point C se bude stavět jen díky záruce ~120 EUR/MWh, na 35 let, indexováno o inflaci.

1 1
možnosti

Ano jistě. A teď ještě tu druhou polovinu pravdy. Nikdo vám nepostaví VTE tak, abyste cenu dostal na 38EUR za MWh. Další penízky tam zřejmě potečou někudy bokem, aby na ně nebylo vidět.

2 1
možnosti

J15a19n 46P46i28ň79o35s

29. 12. 2017 5:30

Kdyz odhlednu od srovnavani jadra a obnovitelnych zdroju, tak me nejvice prekvapuje jak moc Cesi jadro miluji. Jakoby slo o nejake kulturni dedictvi, ci co. Do jadra se nainvestovalo uz spousta penez, pry mame nadbytek, pry prodavame, ale elektrina je u nas drazsi nez na zapade, zatimco CEZ je miliardy v profitu kazdy rok a jejich manazeri si vyplaci miliony na bonusech. Pripada mi, ze jim tak akorat my vsichni sponzorujeme skvely byznys. I tak by do tohoto 2/3 Cechu nadsene nasypalo dalsi stovky miliard? Nechapu 8-o

1 4
možnosti

Mluvíte jen o energii z jádra, nebo všeobecně o elektrické energii? Zatím to vypadá, že obě věci mícháte dohromady.

4 0
možnosti

M90i44r19e89k 81G91a57j22e46r

29. 12. 2017 5:22

To, zda budovat dalsi jaderne bloky je nutne preci jen jeste o par let odlozit nebo udelat strategicke rozhodnuti, zda se bude podporovat vytapeni elektrinou oproti plynu. Topeni uhlim je urcite potreba potlacit. Elektriny nas stat vyvazi tolik, ze jina spotreba nez topeni neospravedlni vystavbu tak draheho zdroje jako je jaderka. Po nekolik desetileti by se ta elektrina jen vyvazela za mizerne ceny a tak by to byl naprosto ztratovy projekt.

1 1
možnosti

J48a22n 89V31e14s47e14l60ý

29. 12. 2017 7:42

Bude-li se elektřinou topit, jsou JE naprosto nevhodný zdroj. Napasovává se k sobě zdroj s konstantní výrobou a spotřeba, které se extrémně mění podle venkovní teploty.

Tuhle chybu třeba udělala "jaderná" Francie, takže sice >70% výroby elektřiny pokryjou jádrem, ale když přijdou mrazy, stoupne jim spotřeba do šílených hodnot a obvykle je musí zachraňovat svou výrobou okolní země, hlavně Německo, plynem a uhlím.

1 0
možnosti

Ono rozhodnuti, jestli do jadra jit nebo ne neni vubec tak jednoznacne, jak se na prvni pohled zda. Driv jsem tomu taky fandil, dnes si nejsem vubec jisty. Nove bloky nas budou stat stovky miliard, navic stat bude miset CEZu garantovat cenu elektriny v budoicnu cimz se vystavujeme riziku, ze krome toho ze ted dame ty stovky miliard, tsk v budoucnu budeme platit dalsi miliardy za to, ze cena elektriny na evropskem trhu bude nizka. Alernativou jaderny je ty stovky miliard dat do obnoviteonych zdroju. Co je ale dulezite rict - chytre investovat, ne tak, ze ueeoame program, kde je vykupni cena elektriny ctyrikrat tskova jako je cena trzni. Za ty penize bychom mohli postavit tisice malych zdroju energie. Kazda vesnice nebo mesto by mela svuj zdroj, problematika akumulace energie se v budoucnu jiste vyresi. Pred deseli lety byly tyto technologie v plenkach, dnes mame elektroauta s dojezdem 500km, muzete mit doma baterie a solary a svitit i v noci, nic takoveho pred deseti lety nebylo, za dalsich deset let ty technologie budou zase upone jinde a krome technologickehi rozmachu pujde dolu i jejich cena, solarni panel je dnes ctyrikrat levnejsi nez pred deseti lety. Za ty stovky miliard bychom mohly takove moderni elektricke zdroje vystavit. Jde o to to dobre promyslet a nakombinovat, postavit vhodne zdroje na vhodnych mistech, resit akumulaci energie atd. I pokid bychom dnes udelali rozhodnuti, ze jdeme do jadra, tak ta elektrarna bude v provozu nejdriv za deset let. Za tu dobu ty moznosti obnoviteonych zdroju budou zase upone jinde, jadro v tu dobu muze byt off topic. Nejsem zasadni odpurce jadra, ale chci rict, ze je potreba se na tu proboematiku eivat trochu vizionarsky, bavime se v horizontu desitek let, proc stavet stare technologie, kdyz trend je jiny? Dokonce i jaderna veomoc Francie ma v poanu snizovat podil jadra ve svem mixu. Nove bloky nejsou pro ne zrejme vyhodne stavet.

6 4
možnosti

Ano ano, cena z větru je srovnaná s uhelkami, je tu ovšem jeden problém. Pouze za předpokladu povinného výkupu. Existuje sice něco jako „merit order“, který určuje, která elektřina má přednost (a to podle nákladů její výroby, takže vítr a slunce mají absolutní přednost), ale ten lze využívat jenom do chvíle, kdy je vám někdo ochoten za stanovené ceny tu síť regulovat. Ve chvíli, kdy se vám na to dodavatelé za nabízené ceny vybodnou, budete mít zatracený problém. A cena větrníků a solárů společně s cenou zařízení, které zajistí dodávky elektřiny ve chvílích, kdy nefouká, je stále ještě mnohonásobně nad novými jadernými bloky a velmi pravděpodobně se pod tu cenu NIKDY NEPODÍVÁ. Už jenom kvůli tomu, že moderní jaderné reaktory mají životnost kolem 60 let (ale uvažuje se i o 100 letech), kdežto u větrných či FVE se ukazuje rozumná životnost (doba, kdy se vyplatí je udržovat v chodu a náklady nestoupají do nebes) spíše v rozmezí 15–20 let. Takže jádro si může dovolit být i více než třikrát dražší.

5 0
možnosti

P17e23t92r 80S91u75c53h17ý

29. 12. 2017 3:26

Ti blázni co propagují FVE by se měli podívat, kolik takový panel vyrobí za svou životnost energie a porovnat to s tím, kolik energie se spotřebuje na jejich výrobu ...... výsledný zisk energie totiž vyjde v záporných číslech (v naší zeměpisné šířce).

2 3
možnosti

J39u17r59a 52M63a83z42i75k

29. 12. 2017 2:36

Myslíte, že uvolnění obchodu s energiemi na vnitřním trhu by pomohlo? Lidé by si vyráběli energie sami sobě bez legislativních omezení. Jediné omezení by byla ochrana životního prostředí. Přebytky pak prodávat na mezinárodním trhu.

0 1
možnosti

Myslím, že ani ne. Pokud bude trh dostatečně pokřivený povinným výkupem FVE a VtE, tak vám to brzy velcí hráči dodávající energii i v noci a když nefouká zabalí a vy budete mít sice levnou elektřinu, ale jenom někdy a po zbylou část doby bude tma a zima.

1 0
možnosti

J21a80n 29V34l93č50e12k

29. 12. 2017 1:05

Žádné jaderné bloky se stavět nebudou. Není to ekonomicky návratné a není na to žádný možný dodavatel.

2 5
možnosti

P56e39t51r 44P26e32t10r

29. 12. 2017 1:37

To jo. Zatimco solary a uhelky navratne s idealni jsou. Bud budou jaderky nebo nebude nic

4 3
možnosti
  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!