České zelené karty jsou zatím bez Ukrajinců

  1:18aktualizováno  1:18
Ministerstvo vnitra navrhuje, aby zelené karty, které Česká republika chystá, nemohli získávat Vietnamci a Ukrajinci. Právě z těchto zemí sem přitom proudí nejvíce zahraničních pracovníků. MF DNES to potvrdilo několik zdrojů z ministerstev, na kterých nyní probíhá připomínkové řízení prováděcí vyhlášky k zákonu o zelených kartách.

Mezi navrženými „nepřípustnými“ zeměmi mají být některé balkánské státy či republiky bývalého Sovětského svazu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zákon by měl platit už od ledna a občanům vybraných zemí by měl podstatně usnadnit přístup na tuzemský trh. Dosud však není hotová prováděcí vyhláška, která například stanoví, kterých zemí se bude týkat. - čtěte Cizinci dostanou v Česku snadněji práci, získají zelené karty

"Ministr Langer mi potvrdil, že Vietnam tam skutečně není. Prý kvůli bezpečnostním rizikům. Nerozumím tomu, ve zprávě o imigraci se o ničem takovém nemluví," uvedl poslanec Václav Exner (KSČM).

Ministr vnitra včera nezvedal mobilní telefon. Podle Radky Malé z tiskového oddělení je vyhláška zatím jen ve fázi návrhu, a proto se k ní nebude ministerstvo vyjadřovat.

Varianta zelených karet bez Vietnamců a Ukrajinců je pro některá ministerstva zcela nepřijatelná. "Pokud v návrhu tyto země nebudou, tak na nich budeme trvat," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase není ještě definitivní, zda Ukrajinci a Vietnamci možnost získání zelených karet mít nebudou. "Je několik variant. Ukrajinu a Vietnam budu podporovat," řekl Nečas.

Během příštích týdnů se kvůli vyhlášce mají sejít zástupci ministerstev práce, průmyslu, zahraničí a vnitra, aby se dohodli na konečném seznamu. Ten je zatím přísně tajný.

Mezi navrženými "nepřípustnými" zeměmi mají být některé balkánské státy či republiky bývalého Sovětského svazu. Jisté je, že na seznamu není žádná africká země.

Ukrajinci a Vietnamci jsou nejpočetnější komunitou cizích pracovníků s pracovním povolením. Ukrajinců je podle posledních čísel u nás legálně 80 470, Vietnamců 18 389.

 Cizí pracovníci v ČR 
 Slovensko  103 613
 Ukrajina  80 470
 Polsko  22 495
 Vietnam  18 389
 Mongolsko  13 096
 Jde o legálně zaměstnané s povolením, stav k 30. září 2008. 
 Zdroj: MPSV 

"Pokud by nebyly tyto země zahrnuty do systému zelených karet, tak to znamená prakticky konec jejich pracovníků u nás. Poslanci míní, ministerstvo vnitra mění. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by se tam tyto země nedostaly, jsou to hlavní zdroje pro imigraci," komentoval Pavel Čižinský z Poradny pro občanství.

Vyškrtnutí obou zemí překvapilo i další organizace. "Byly vyškrtnuty země, kde udělování pracovních víz ovládá mafie," tvrdí předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Podle něj by systém zelených karet mohl pomoci kupčení s pracovními povoleními odstranit. Takto korupce nadále pokvete. Například na systém udělování víz ve Vietnamu si stěžují dlouhodobě čeští podnikatelé, kteří Vietnamce chtějí do svých firem.

Volnější přístup cizinců už začínají kvůli ekonomické krizi některé země omezovat, aby si ochránily svůj pracovní trh.

Velká část imigrantů navíc ztratila práci a země jim platí sociální dávky. Na českém trhu práce je zatím kolem 150 tisíc volných míst, polovina míst pro lidi se základním vzděláním a nízkou kvalifikací.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap

Roman Knap

Roman Knap řídí Českou poštu od června loňského roku a má ambici podnik fungující podle pravidel minulého století...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Najdete na iDNES.cz