České zelené karty jsou zatím bez Ukrajinců

  1:18aktualizováno  1:18
Ministerstvo vnitra navrhuje, aby zelené karty, které Česká republika chystá, nemohli získávat Vietnamci a Ukrajinci. Právě z těchto zemí sem přitom proudí nejvíce zahraničních pracovníků. MF DNES to potvrdilo několik zdrojů z ministerstev, na kterých nyní probíhá připomínkové řízení prováděcí vyhlášky k zákonu o zelených kartách.

Mezi navrženými „nepřípustnými“ zeměmi mají být některé balkánské státy či republiky bývalého Sovětského svazu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zákon by měl platit už od ledna a občanům vybraných zemí by měl podstatně usnadnit přístup na tuzemský trh. Dosud však není hotová prováděcí vyhláška, která například stanoví, kterých zemí se bude týkat. - čtěte Cizinci dostanou v Česku snadněji práci, získají zelené karty

"Ministr Langer mi potvrdil, že Vietnam tam skutečně není. Prý kvůli bezpečnostním rizikům. Nerozumím tomu, ve zprávě o imigraci se o ničem takovém nemluví," uvedl poslanec Václav Exner (KSČM).

Ministr vnitra včera nezvedal mobilní telefon. Podle Radky Malé z tiskového oddělení je vyhláška zatím jen ve fázi návrhu, a proto se k ní nebude ministerstvo vyjadřovat.

Varianta zelených karet bez Vietnamců a Ukrajinců je pro některá ministerstva zcela nepřijatelná. "Pokud v návrhu tyto země nebudou, tak na nich budeme trvat," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase není ještě definitivní, zda Ukrajinci a Vietnamci možnost získání zelených karet mít nebudou. "Je několik variant. Ukrajinu a Vietnam budu podporovat," řekl Nečas.

Během příštích týdnů se kvůli vyhlášce mají sejít zástupci ministerstev práce, průmyslu, zahraničí a vnitra, aby se dohodli na konečném seznamu. Ten je zatím přísně tajný.

Mezi navrženými "nepřípustnými" zeměmi mají být některé balkánské státy či republiky bývalého Sovětského svazu. Jisté je, že na seznamu není žádná africká země.

Ukrajinci a Vietnamci jsou nejpočetnější komunitou cizích pracovníků s pracovním povolením. Ukrajinců je podle posledních čísel u nás legálně 80 470, Vietnamců 18 389.

 Cizí pracovníci v ČR 
 Slovensko  103 613
 Ukrajina  80 470
 Polsko  22 495
 Vietnam  18 389
 Mongolsko  13 096
 Jde o legálně zaměstnané s povolením, stav k 30. září 2008. 
 Zdroj: MPSV 

"Pokud by nebyly tyto země zahrnuty do systému zelených karet, tak to znamená prakticky konec jejich pracovníků u nás. Poslanci míní, ministerstvo vnitra mění. Ani ve snu by mě nenapadlo, že by se tam tyto země nedostaly, jsou to hlavní zdroje pro imigraci," komentoval Pavel Čižinský z Poradny pro občanství.

Vyškrtnutí obou zemí překvapilo i další organizace. "Byly vyškrtnuty země, kde udělování pracovních víz ovládá mafie," tvrdí předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Podle něj by systém zelených karet mohl pomoci kupčení s pracovními povoleními odstranit. Takto korupce nadále pokvete. Například na systém udělování víz ve Vietnamu si stěžují dlouhodobě čeští podnikatelé, kteří Vietnamce chtějí do svých firem.

Volnější přístup cizinců už začínají kvůli ekonomické krizi některé země omezovat, aby si ochránily svůj pracovní trh.

Velká část imigrantů navíc ztratila práci a země jim platí sociální dávky. Na českém trhu práce je zatím kolem 150 tisíc volných míst, polovina míst pro lidi se základním vzděláním a nízkou kvalifikací.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

Banky budou vydělávat víc. Stát jim to zaručí

Ilustrační snímek

Stát možná přišel na to, jak nakopnout investice do dopravní infrastruktury, zdravotnictví či školství. Šéfové čtyř...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz