České nemocnice lákají investory

  0:01aktualizováno  0:01
V záplavě zpráv o hrozících bankrotech nemocnic, jejich mnohamiliardových dluzích a kolapsu celého systému péče o pacienty se nesměle vynořují i informace, které potvrzují, že zdravotnictví se dá dělat i jako zdravé podnikání. Dokonce že může i vydělávat.

Podle statistik vydělává zhruba 44 procent z dvou set českých nemocnic, nebo alespoň na konci roku v zisku dosáhnou nulu.

O investice do nemocnic se začíná zajímat čím dál víc podnikatelů, průmyslníků a v poslední době i finanční investoři, kteří peníze vkládají jen do výnosných oborů.

Nejdále je spolumajitel Třineckých železáren Tomáš Chrenek, který se podílí na projektu vzniku sítě nemocnic na severu Moravy. Ale příležitost cítí i další. "Zdravotnictví nás dlouhodobě zajímá, zkoumáme příležitosti," říká Marek Dospiva, spolumajitel slovensko-české skupiny Penta.

To by byl asi nejdravější investor ve zdravotnictví, který již nyní má síť 33 lékáren. "Bude-li oblast zdravotnictví poskytovat zajímavé investiční příležitosti, tak nelze vyloučit i náš zájem. Nyní však o investicích v této oblasti neuvažujeme," říká Ivan Lackovič, mluvčí skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Proč se firmy, které vydělávají miliardy na pojišťovnictví či obřími obchody s pohledávkami, zajímají o obor, který je na první pohled plný problémů a starých ztrát a stamilionů nezaplacených dluhů?

Věří, že dokážou udělat v nemocnicích pořádek: sníží náklady, zefektivní jejich provoz a najdou díry, kudy zbytečně utíkají peníze. Navíc je láká obří koláč 154 miliard korun, které české zdravotnictví ročně zkonzumuje a o které nemocnice bojují tím, kolik ročně ošetří pacientů.

"Není to nějaký superbyznys, ale podnikatelsky to funguje," tvrdí Petr Bendl, středočeský hejtman, který před rokem a půl dostal na bedra 13 špitálů od státu, některé v bídném stavu. "Příbram byla s 225 miliony dluhů před bankrotem. Díky velkému křiku nám ji stát pomohl oddlužit. Dnes je to akciovka a je v mírném zisku," tvrdí.

Jenže ne všechny nemocnice stojí za to krajům zachraňovat a vynakládat síly na jejich řízení. Například nemocnici ve Vrchlabí už před lety koupil se sedmdesátimilionovým dluhem spolu s německým partnerem pražský podnikatel Alexander Seidl.

"Není to lukrativní investice, ale není záporná," říká dnes. Jeho nemocnici, která ošetřuje i pacienty ze Špindlerova Mlýna, pomohly příjmy za ošetření zahraničních turistů, ale i alternativní porodnické centrum, které má popularitu i mezi pražskými matkami. "I tak je to boj, neměli jsme žádné dotace, pojišťovny platí pozdě a příjmy od cizinců dotovaly jiná oddělení," líčí.

Na Seidlově špitále je zjevné, že podnikatelé nelákají jen lukrativní obory jako plastická chirurgie či zubařina. "Neposkytujeme nic, za co by lidé museli platit. Zlepšili jsme ekonomiku a chceme, aby u nás lidé neproseděli hodiny v čekárně."

Systematicky se zatím kupováním nemocnic zabývá jen pár hráčů. Častěji soukromé nemocnice patří či je provozují firmy, jež založili jejich lékaři. Patrně největší soukromou nemocnicí je vítkovická nemocnice Blahoslavené Marie Antoníny. Na severu Moravy vzniká síť soukromých špitálů.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

KOMENTÁŘ: Když čínské dluhy překrývají jen další dluhy. Kdy to praskne?

Čínský prezident Si Ťin-pching na konferenci o projektu nové Hedvábné stezky v...

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejpomaleji od března 1992. Jak to, že nepanikaří burzy? Všichni čekají, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz