Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

České firmy musí vykupovat Vietnamce z Hanoje pomocí úplatků

  1:00
Udělování pracovních víz Vietnamcům českou ambasádou v Hanoji připomíná obchod s lidmi. Čeští podnikatelé, kteří shánějí až 45 tisíc vietnamských dělníků do továren, říkají, že bez úplatků to není možné. Hlavní vinu nesou vietnamští zprostředkovatelé a pracovní agentury, které dělníky hromadně dostávají do Česka.

Problémy začalo řešit i vietnamské ministerstvo práce. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Problémy začalo řešit i vietnamské ministerstvo práce, které nábor lidí pro práci v tuzemsku zaštiťuje. Kvůli situaci na českém zastupitelství a také kvůli obrovskému náporu zájemců o práci vietnamský úřad další výběr až do odvolání zastavil.

"Ano, to platí. Nevím o tom, že by se toto rozhodnutí vietnamského ministerstva nějak změnilo," řekl MF DNES nový český velvyslanec v Hanoji Michal Král, který na svůj post nastoupil před dvěma týdny.

Podle informací MF DNES platí stop stav pro vydávání víz i na české straně, protože k personálním změnám dochází i na konzulátu, kde se žádosti přímo vyřizují. O tom, že by existovalo nějaké podezření na korupci při vydávání pracovních povolení českou ambasádou či stop stav, však velvyslanec Král neví.

"To slyším od vás poprvé, že by byl nějaký problém na české ambasádě. Naopak, já si myslím, že pracuje skvěle," uvedl Král.

Podnikatel: Naznačili mi, že bez úplatků to nejde
Opačný názor i čerstvou zkušenost má však generální ředitel společnosti GZ Digital Media Zdeněk Pelc, který tři čtvrtě roku čeká na osmdesát lidí z Vietnamu pro svou loděnickou továrnu na kompaktní disky.

Pelc pro MF DNES popsal: "Do Vietnamu jsem si jel vybrat pracovníky pro firmu osobně, už loni v listopadu. Od samého počátku mi bylo z různých míst naznačováno, že bez úplatků na české ambasádě z projektu nic nebude. My ale nic takového neděláme a ani morální kodex naší firmy to neumožňuje."

Zatímco si vybraní Vietnamci, z nichž řada pracuje v tamní tiskárně, tedy v provozu podobném loděnickému, zaplatili kurz češtiny a začali vyběhávat papíry, Pelc v tuzemsku investoval miliony korun do ubytovny.

"Několik měsíců se nic nedělo, snažil jsem se to urgovat, ale odmítl jsem cokoliv komukoliv zaplatit. Nakonec přišlo rozhodnutí od naší ambasády v Hanoji, a to o první skupině dvaceti pracovníků. U všech jmen bylo napsáno: Nedoporučujeme, vstup nežádoucí. Nedokážu si to vysvětlit jinak než jako důsledek odmítnutí korupce," dodává Pelc s tím, že suma, která mu byla od zprostředkovatelů sdělena, je 2 700 dolarů (43,5 tisíce korun) za jedno povolení.

Agentury se vyznají
K přesvědčení o korupci ho vede i fakt, že dostává řadu nabídek na zprostředkování vietnamských pracovníků "od různých pseudoagentur v Česku". "Nabízejí mi je často za podmínek, které jsou až za hranicemi našich zákonů," dodává.

Pro tyto lidi přitom není problém vízum od ambasády získat. Takových zprostředkovatelů u nás podle ministerstva práce a sociálních věcí funguje již téměř dva tisíce. Vietnamci přicházející přes některé agentury dostanou takzvané podnikatelské povolení. Těch bylo loni ambasádou vydaných přes 80 procent, jen zbytek tvořila víza pro zaměstnance. 

Agentury dostávají peníze a platí minimální mzdu
Povolení podnikat však znamená, že Vietnamci mohou dělat v Česku na živnostenský list. To vyhovuje agenturám, které je "dohodí" do podniku, inkasují za ně peníze a samy jim pak vyplácejí minimální mzdu. A Vietnamci si pak většinou neplatí ani daně, ani pojištění.

Podobnou zkušenost s ambasádou má i Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti, který spolu s hospodářskou komorou organizuje projekt přílivu vietnamských pracovníků pro české podniky.

"Máme 109 svářečů přezkoušených českým zkušebním komisařem přímo v Hanoji, na které naše podniky netrpělivě čekají přes tři měsíce," uvedl.

Zatímco Vietnamci-podnikatelé dostávají podle něho víza bez větších problémů, zaměstnanci stále čekají. Ambasáda navíc v minulých měsících zavedla povinné objednání pro vyřizování žádostí přes speciální telefonní linku.

"Ze 109 svářečů se na tuto jednu linku dovolali za tři měsíce pouze čtyři," popsal Winter.

I podle šéfa Hospodářské komory Plzeňska Miloslava Zemana zavedení linky situaci zhoršilo. "Tato linka za poslední rok zvedla cenu víza na černém trhu z 1 500 dolarů na nynějších 2 700 až 2 800 dolarů," konstatoval Zeman.

"Jednoznačně se situace mění k horšímu," potvrdila i Mária Sokolovská z pracovní agentury Alp Consulting. Ministerstvo zahraničních věcí, které má vietnamskou ambasádu na starosti, to však odmítá.

"K transparentnosti systému nepochybně přispělo zavedení objednávání přes telefon, tím odpadla možnost obchodovat s pořadím. To se podle informací, které jsme měli, dříve ve "fyzické" frontě zřejmě stávalo. To, že před úřadem už nestojí davy lidí, přispělo i k lepší bezpečnosti našich pracovníků," říká mluvčí úřadu Zuzana Opletalová.

Zkrátit lhůty vydávání víz by mělo i více lidí na konzulátu. "Nyní kromě konzulky a konzulárního referenta mají vydávání víz a nabírání žádostí na starosti ještě dvě administrativní síly," uvedla.

Loni se na českou ambasádu vypravilo 15 tisíc zájemců. České podniky odhadují, že by práci dostalo zhruba 50 tisíc pracovníků z Asie, z toho 90 procent by jich mělo přijít z Vietnamu.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Ochlazení vztahů s Ruskem chod firem nijak neovlivní, shodují se podnikatelé

Česko žije aférou kolem vyhoštění ruských diplomatů v odvetě kvůli podezření ze zapojení příslušníků ruské tajné služby...

V Česku se vypilo nejméně piva od 60. let, spotřeba klesla o 7 litrů na hlavu

Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, výstav tak meziročně klesl o 6,9 procenta. Snížila se i...

Stát podle NKÚ stále neví, jak Česku pomohly investiční pobídky

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) stát ani po letech neví, jak ČR pomohly investiční nabídky, na kterých...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...