České firmy lákají do svých řad Mongoly a Vietnamce

  2:57aktualizováno  2:57
Za socialismu sem jezdili naučit se řemeslo, vzdělat se a pomoci českým podnikům. Po dvaceti letech začínají české podniky objevovat výhody zaměstnávání Vietnamců a Mongolů.

Do hledáčku personalistů se opět dostává Vietnam, se kterým počítá také seznam zemí, odkud by k nám mohli lidé za prací jezdit mnohem snadněji díky takzvaným "zeleným kartám". Ilustrační foto | foto: Reuters

Oproti loňsku u nás pracuje s povolením dvojnásobek lidí ze středu Asie a nových pracovních sil z Vietnamu se uchytilo dokonce šestkrát více.

"Je u nás zhruba padesát Mongolek a máme s nimi velmi dobré zkušenosti," říká předseda družstva Sněžka Náchod Miloslav Čermák.

V družstvu zaměstnávají Mongolky, podobně jako jinde v Česku, hlavně jako šičky. "Zaměstnáváme je přímo, ne přes agentury. Můžou si u nás klidně vydělat i dvacet tisíc, když překračují normy. Pokud plní plán, mají patnáct tisíc," dodává Čermák.

Ale ne všude jsou mzdy takové: Asiati nachází uplatnění hlavně v oborech, které u nás mají podprůměrný plat a navíc vyžadují manuální zručnost.

Podnikatelé by podle svých slov rádi dali přednost Čechům – jenže ti o práci nemají zájem. Naopak Mongoly nebo Vietnamce si pochvalují: "Jsou ochotní pracovat, což je pro nás důležité," říká Jan Budík z nábytkářské firmy Ita Dva.

Dobré zkušenosti některých podniků chce ověřit řada dalších firem. "Chybějí tu vyučení, takže nám nic jiného nezbývá. Zkusíme pár lidí a uvidíme, jaké s nimi budou zkušenosti," řekl šéf oděvního družstva Vývoj Rostislav Dvořák.

Hledat na Slovensku je mnohem těžší
Cizince z asijských zemí si v Česku najímají zejména textilní či kožedělné firmy. Čím dál více na východ se při hledání obracejí i proto, že například hledání Slováků nebo Ukrajinců je už mnohem těžší.

Navíc tuzemské firmy musely řešit výpadek šiček ze Severní Koreje. "Nelíbilo se to našim zákazníkům, že je zaměstnáváme," dodal Čermák.

Mongoly hledají firmy většinou přes jejich krajany, kteří u nás žijí a umějí česky, neboť nejobtížnější bývá překonat komunikační bariéru. Podniky je zaměstnávají nejčastěji přímo – zprostředkovatel v Mongolsku provádí jen výběr vhodných pracovníků.

Do hledáčku personalistů se opět dostává Vietnam, se kterým počítá také seznam zemí, odkud by k nám mohli lidé za prací jezdit mnohem snadněji díky takzvaným "zeleným kartám".

Řada českých pracovních agentur už přemýšlí, jak ve Vietnamu vybrat ty správné osoby. "Českými školami a podniky prošlo tři sta tisíc Vietnamců, takže je tam stále dost lidí, kteří mluví česky," říká Marcel Winter, který vlastní firmu zabývající se poradenstvím pro obchod s Vietnamem. "Obrací se na mě čím dál více agentur, které chtějí kontakty, aby sem mohli vozit lidi," potvrdil.

Vietnamce však u českých firem čekají jiné pozice než Mongoly. Zájem o ně mají hlavně strojírenské podniky na pozice typu svářeč nebo obráběč. Ale třeba i do dolů.

"Máme konkrétní klienty, kteří by je velmi rádi zaměstnali," říká ředitel personální agentury Adecia Pavel Hovorka, podle kterého jsou Vietnamci proslulí "chronickou pracovitostí".

Firma chce najít ve Vietnamu partnera, který bude provádět předvýběr lidí. "V první řadě budeme hledat hlavně ty, co umějí ještě česky, a podle profesí," dodal.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Najdete na iDNES.cz