VIDEO: Nechtěné i opěvované. České bitevníky L-159 míří do USA

  7:00aktualizováno  7:00
Tuzemský výrobce Aero Vodochody ve středu předal první bitevník L-159 Alca americké společnosti Draken International. Celkem by letos mělo americké straně zamířit osm kusů těchto víceúčelových strojů. Pokud vše půjde podle plánu, v příštích letech Vodochody opustí další dvě desítky těchto letounů, část i do Iráku.

Česká armáda dlouho nevěděla, co si s tuzemskými lehkými bitevníky z Vodochod počít. Poté, co si jich v polovině 90. let objednala 72 kusů, aby záhy zjistila, že takový počet poměrně drahých podzvukových bitevníků nepotřebuje, šlo do určité míry o nechtěné dítě českého leteckého průmyslu.

Fotogalerie

Odborníci se sice shodují, že letadlo je kvalitní i ve srovnání se světovou konkurencí, prosadit se na zahraničních trzích mu ale dlouho nešlo. Po letech jednání se však přece jen sklady se zakonzervovanými L-159 začínají vyprazdňovat. První várka letounů pro americkou společnost Draken International opouští Česko.

Firma by jich měla v první fázi získat 14 za více než čtvrt miliardy korun, na dalších 14 letounů pak má opci. Podle posledních informací jich ale nakonec převezme celkem maximálně 21. Hodnota obchodu by se měla pohyboval kolem půl miliardy korun.

Prodávající stranou je výrobce Aero Vodochody. Ten formálně musí letouny koupit zpět od státu, neboť armáda, ani ministerstvo obrany nemá oprávnění obchodovat s bojovou technikou.

Výroba letounů možná bude pokračovat

Prezident Aero Vodochody Ladislav Šimek i přes všechny peripetie považuje L-159 za úspěšný projekt. „Letoun bude využívat společnost Draken k výcviku amerického námořnictva. To je důkaz, že jde o kvalitní produkt. To, že se dlouho nedařilo s ním prorazit na jiné cílové země, je dané silou politického marketingu, který je v této oblasti velmi důležitý a který je v případě Česka hodně omezený,“ říká Šimek. Podle něj je spojení s americkým Drakenem významný krok i pro další plány firmy.

Křišťálová Lupa 2015

Společnost Aero Vodochody, kterou ovládá skupina Penta, sice v tuto chvíli nepočítá s další výrobou L-159, v budoucnu tomu však může být podle Šimka jinak. „Brzy bude L-159 létat na třech kontinentech. Navíc Draken není jen zákazník, ale i partner, který nás bude propagovat a zastupovat i na dalších trzích. Pokud se objeví poptávka, nevylučuji, že bychom mohli L-159 znovu vyrábět. Rozhodně se ale nebudeme pouštět do výroby na sklad,“ vysvětluje Šimek.

Zároveň probíhá realizace prodeje asi 12 bojových letounů do Iráku. K tomu se ale zatím Šimek nechce blíže vyjadřovat. „Už dříve jsme uvedli, že v této fázi jej nebudeme komentovat. Projekt je ve fázi realizace,“ naznačuje šéf Aero Vodochody.

Vývoj L-159, které se vyrábí v jedno i dvoumístné verzi, začal v roce 1994. Česká armáda si objednala 72 strojů, které v letech 1999 až 2003 také převzala. Do ostrého provozu v rámci armády se nakonec dostalo jen 25 strojů. Zbytek byl uskladněn, zakonzervován a přichystán k prodeji.

Často uváděnou překážkou pro jejich vývoz do světa byly zejména americké součástky, které omezovaly jejich prodej do „nepřátelských“ zemí, a také vyšší cena. Například nový model od Aera L-39 nové generace má stát zhruba polovinu toho, co výkonnější L-159.

V odborných kruzích je naopak Alca ceněná pro velmi slušný výkon, který jí předurčuje k výcviku pilotů na nadzvukové stíhací letouny. Sama podzvuková L-159 je hodně univerzální. Je vhodná na plnění taktický úkolů, útoky na pozemní cíle a průzkum.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Soud zamítl stížnost firmy proti pokutě za koninu v mletém hovězím mase

Ilustrační snímek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost potravinářské společnosti Bidfood Czech Republic, která dostala pokutu...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz