Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

České banky půjčily Řecku 25 miliard. Cena dluhopisů ale klesá

  3:16
Nepříjemnosti zadluženého Řecka, vůči němuž ztrácejí investoři důvěru, a cena jeho státních dluhopisů proto klesá, se mohou snadno přenést i do českých bank. Ty podle údajů České národní banky již půjčily Řecku 25 miliard korun. Bankéře totiž lákají vysoké úroky, kterými jsou rizikové řecké dluhopisy úročeny.
Investoři důvěřují podle aktuálního průzkumu agentury Bloomberg Řecku stále méně. Ilustrační foto.

Investoři důvěřují podle aktuálního průzkumu agentury Bloomberg Řecku stále méně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zároveň však banky musí čelit tomu, že cena koupených dluhopisů se zhoršováním situace v Řecku klesá, a pokud by je museli prodat, mohou kvůli nim spadnout do ztráty. To je situace, která se pochopitelně týká věřitelů Řecka po celém světě, a proto mají ekonomové obavy, aby předlužená jihoevropská země neodstartovala druhou vlnu finanční krize.

KB: Dluhopisy neprodáme, skutečná ztráta nehrozí

Podle zjištění investičního domu Wood&Company měla jen Komerční banka na konci roku 2008 investováno ve státních dluhopisech Řecka, Itálie a Polska téměř miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy banky.

Komerční banka pro MF DNES potvrdila, že ve svém portfoliu stále řecké dluhopisy drží, ale odmítla uvést, kolik do nich investovala.

Analytici z Wood & Company však dopočítali, že pokud by jen třetina z 25 miliard investovaných do státních dluhopisů těchto tří zemí připadala na Řecko, banka mohla za poslední čtvrtletí loňského roku utrpět ztrátu 420 milionů korun. "Cena řeckých dluhopisů totiž od konce září loňského roku klesla o pět procent," vysvětlil Peter Vidlička z Wood.

Zároveň upozornil, že tato ztráta by nebyla promítnuta do výkazu zisků a ztrát, protože banka plánuje držet dluhopisy až do doby jejich splatnosti. Jednalo by se však o účetní ztrátu, která by se promítla v základním jmění banky.

"To odhadujeme na konci loňského roku asi na 65 miliard korun, takže z tohoto pohledu nejde o velkou ztrátu," dodal Vidlička, jehož firma stále doporučuje držet akcie banky.

Podobně argumentuje i Komerční banka. "Neočekáváme, že bychom z držby dluhopisů utrpěli ztrátu, protože je hodláme držet do jejich splatnosti," uvedla mluvčí banky Monika Klucová.

Držení do splatnosti znamená, že banka dluhopisy nechce prodat na trhu, ale až uplyne doba, na niž byly vydány, prodá je za předem dohodnutou cenu zpět Řecku.

Podle Klucové není důvod Řecku nevěřit. Důvěru finančních trhů v tuto zemi podle ní potvrdila i pondělní aukce další porce tamních státních dluhopisů, při níž zájem investorů čtyřikrát převýšil nabídku.

 Co si myslí investoři    
 Jak odpovídali na otázku ohledně rizikovosti investice do dluhopisů následujících zemí    
   Vysoce rizikové  Rizikové  Bezpečné  Nevím
 Řecko  60 %  32 %  4 %  4 %
 Argentina  42 %  40 %  9 %  9 %
 Rusko  34 %  45 %  16 %  5 %
 Irsko  32 %  47 %  16 %  5 %
 Portugalsko  28 %  46 %  17 %  9 %

Nutno však dodat, že Řecko muselo nakupujícím přihodit velkou prémii v podobě vysokých úroků, s jejichž splácením bude mít problém. Jen letos musí země sehnat v přepočtu 1 400 miliard korun na krytí nového dluhu a na úroky z toho starého.

Držení dluhopisů do doby splatnosti a tím předejití skutečné ztrátě peněz je navíc častá argumentace bankéřů, která však nemusí vždy vyjít. Podobně argumentovali i v případě peněz, které napůjčovali Islandu, respektive islandským bankám, ale nakonec je museli v tichosti z velké části odepsat.

Například z výroční zprávy České spořitelny za rok 2008 vyplývá, že kvůli znehodnocení dluhopisů islandských bank odepsala 2,2 miliardy korun. To je více než sedmkrát víc, než o kolik přišla pádem investiční banky Lehman Brothers.

Včera Česká spořitelna uvedla, že žádné řecké dluhopisy nemá. Z její předloňské výroční zprávy vyplývá, že celkem investovala do zahraničních státních dluhopisů jen zhruba dvě miliardy korun. Kterým zemím peníze svěřila, nechce uvést, pokud se nedostanou do problémů. Situaci ohledně řeckých dluhopisů a českých bank pečlivě sleduje také ČNB.

"Angažovanost českých bank vůči Řecku sledujeme. Podle posledních údajů, které máme k dispozici, se pohybuje na úrovni zhruba 25 miliard korun, tedy méně než jednoho procenta celkových aktiv bankovního sektoru," uvedl mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann.

Který z větších peněžních domů kromě Komerční banky Řecku půjčuje, není jasné. Raiffeisenbank to společně s Českou spořitelnou odmítla, ČSOB odkázala na výroční zprávu, podle níž měla v roce 2008 v dluhopisech investováno téměř 190 miliard korun, nelze z ní však vyčíst, o jaké dluhopisy šlo. UniCredit Bank se včera nevyjádřila.

Investoři přitom podle aktuálního průzkumu agentury Bloomberg důvěřují Řecku stále méně. Jako velmi rizikové hodnotilo jeho státní dluhopisy 60 procent z téměř devíti stovek oslovených investorů, za rizikové je má další třetina. Zcela jim důvěřují jen čtyři procenta oslovených zástupců firem. Ekonomové totiž mají strach z přelití problémů zadlužené země do finančního sektoru. To by mohlo ohrozit křehké oživování evropských ekonomik.

Pokud by se Řecko dostalo na pokraj bankrotu, mohlo by hrozit odepisování jím vydaných cenných papírů podobně jako u Islandu, což by opět tvrdě vyzkoušelo zdraví světových finančních ústavů. A možná i trpělivost států s jeho drahým zachraňováním.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další pád americké banky. Po SVB krachla newyorská Signature Bank

Americké úřady uzavřely newyorskou Signature Bank. Bankrot přichází jen několik dní po krachu SVB, který byl největší...

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Jahn: Při přijetí normy Euro 7 bude muset Škoda Auto propustit tisíce lidí

V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto podle člena představenstva Martina Jahna muset propustit 3 000...

KVÍZ: Odkud se bere vaše elektřina? Poznejte nej české elektrárny

Pro většinu lidí jsou elektrárny šedými obry na obzoru, betonovými stavbami nebo rozsáhlými slunečními zrcadly. Jen...

Premiér Fiala porcuje peníze z ČEZ, chce je na energopomoc i dálnice

Z loňského rekordního zisku ČEZ získá letos stát i rekordní dividendu, kterou vedení energetické společnosti odhaduje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...