Velká bankovní trojka vydělává, ale půjde jí to čím dál hůř

  5:30aktualizováno  5:30
Bylo zvykem, že tuzemské banky rok od roku rostly. Do nekonečna navyšovat zisk jim ale půjde těžko. Proti zájmům jejich akcionářů jsou nízké úrokové sazby, vysoká konkurence, ne dost velká ochota lidí i firem si půjčovat nebo zpřísňující se požadavky regulátorů. Dnes české banky nejvíc vydělávají na úrocích z půjček.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Tuzemské banky patří mezi nejziskovější v Evropě, z bývalých postkomunistických zemí jsou na tom nejlíp. Přes tři čtvrtiny letošního zisku si mezi sebe rozdělila velká trojka: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka. Od ledna do září vydělaly přes 31 miliard.

Jedničkou celého trhu je Česká spořitelna, která ke konci prvního pololetí držela pětinu všech úvěrů i vkladů. A za první tři čtvrtletí také vydělala nejvíc: 11,2 miliardy korun.

Zlaté časy ale skončily. „Když se dělají plány na další rok, akcionáři extrémně tlačí na to, aby výnosy meziročně rostly. Ale dnes už se růst dělá hrozně těžko,“ potvrzuje vysoce postavený manažer jedné banky, který si přál zůstat v anonymitě -říkejme mu pan B. Pokud banky chtějí minimálně zachovat zisk a výnosy jim nerostou, mají jedinou možnost, snižovat náklady.

„Nejvýraznějším faktorem ovlivňující aktuálně většinu subjektů na finančním trhu je vývoj úrokových sazeb, který dává v porovnání s předchozím obdobím mnohem menší prostor dosahovat úrokové marže. To vytváří tlak na zvyšování ostatních výnosů a snižování nákladů,“ potvrdila mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Vydělává se hlavně na úrocích

Nejvíc dnes „sypou“ úvěry. V oblasti financování ovšem také panuje největší konkurence. Banky mají totiž spoustu volných peněz, které potřebují poslat dál, tedy rozpůjčovat. Nedávná ekonomická krize úvěry zbrzdila a domácnosti spíš šetřily a finance ukládaly. Banky se tudíž přetahují o malé klienty, střední firmy i velké korporace. Poptávka po půjčkách je však nižší, než banky potřebují. 

Velká trojka má 55 procent úvěrového trhu. Zatímco ale ČSOB si svůj náskok relativně drží, Komerční banka a Česká spořitelna se podle čerstvé analýzy Banking Monitor společnosti Helgi Analytics dostávají pod tlak menších hráčů, jako jsou třeba Airbank či Equa bank.

Tahounem ve financování jsou spotřebitelské úvěry a hypotéky. Úrokové sazby jsou ale rekordně nízké. „Hypotéky má smysl dělat i v prostředí nízkých úrokových sazeb. I když výnos není takový, je to dlouhodobě stabilní úvěr. Klasické hypotéky se ale musí kombinovat s vysokomaržovými, například s hypotékami bez dokládání příjmů nebo americkými hypotékami,“ vysvětluje pan B.

Kolik letos vydělaly banky (v mld. Kč)
Česká spořitelna 11,20 
ČSOB10,54
Komerční banka9,65
UniCredit Bank ČR a SR 3,68 
GE Money Bank
3,39
Raiffeisenbank 1,60 
Sberbank
0,21 
AirBank0,16
Fio0,07
Equa bank- 0,25
Zunoneuvádí
Zdroj: banky; uveden čistý zisk v prvních třech čtvrtletích 2014

Snižování úrokové marže kvůli nízkým sazbám a rostoucí konkurenci podle studie KPMG představuje pro ziskovost českého bankovnictví možnou hrozbu. Klesající sazby nejsou problém jen u nových úvěrů, ale i u některých stávajících. „Třeba úvěry pro střední a malé podniky jsou často navázané na pohyblivou sazbu PRIBOR (úroková sazba, kterou si mezi sebou nabízejí banky - pozn. red.), tudíž i z nich klesají výnosy,“ upozornil pan B.

Hon na úvěry možná zbrzdí také stále se zpřísňující legislativa. „Banky dnes nejvíc trápí stupňující se regulatorní požadavky v rámci eurozóny a hrozba jejich dalšího nárůstu, která zvyšuje nároky na neproduktivní kapitál a náklady,“ uvedla za Českou spořitelnu Klára Pačesová.

Klesají také výnosy z poplatků. Navíc, aby si klienta udržely a nabídly mu co nejširší služby, musejí banky při životě držet i ztrátové služby. „V současnosti je obtížná situace především v oblasti vkladů, kde v některých případech může dojít vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám i k záporným maržím,“ podotkl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Manažer JCDecaux ladil noty s politikem ODS. Firma mu platila statisíce

Radnice Prahy 1

Česká dvojka na trhu s venkovní reklamou JCDecaux má problém. Její manažer Tomáš Tenzer čelí obvinění z korupce a...

Najdete na iDNES.cz