Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci zkontrolovat evidované roky pro důchodové pojištění a zjistí i přibližnou výši důchodu. Kalkulačku najdou na ePortálu České správy sociálního zabezpečení.

„Aplikace především pomůže lidem v produktivním věku 30 a více let, kteří už mají něco odpracováno a chtějí mít přehled do budoucna,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Chcete být na stáří zajištěni? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Aplikace počítá počet získaných let pojištění, dosavadní výdělky a ­počet vyloučených let, což jsou léta, kdy člověk nemá příjem, přesto se tato doba pro důchodové účely počítá, typicky například rodičovská.

ČSSZ má novou aplikaci. Zjistí, kdy půjdete do důchodu a kolik budete brát

„Naopak odhad výše důchodu nezohledňuje pozdější výdělky ani budoucí vyloučené doby. V případě, kdy bude pojištěnec používat službu IDA v pravidelných ročních intervalech, bude se měnit i hodnota odhadu výše starobního důchodu, a to právě s ohledem na výdělky, kterých před jeho prováděním dosáhl,“ doplňuje Jitka Drmolová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Péče o dítě i roky studia

Informace je orientační, aby měl člověk přehled o tom, jaký propad příjmů může čekat při odchodu do důchodu, není ovšem konečná. „Vzhledem k právní úpravě důchodového pojištění lze nicméně ve většině případů garantovat, že tato odhadovaná výše starobního důchodu bude minimální hodnotou, kterou bude pojištěnec v budoucnu pobírat,“ doplňuje Drmolová. Velmi zjednodušeně by se u vydělávajícího člověka odhad měl každým rokem zvyšovat s tím, kolik do systému odvede.

Pro lepší pochopení se pojďme podívat na modelový příklad ženy narozené v roce 1981, která studovala ještě po svých osmnáctých narozeninách v letech 1999 až 2005. Následně pracovala od roku 2005 do dnešního dne, tedy necelých 16 let, mezitím se jí narodilo jedno dítě v roce 2012, s nímž byla tři roky na mateřské a rodičovské dovolené.

V rámci výdělečné činnosti vydělávala před narozením dítěte průměrně 35 tisíc korun, po návratu z rodičovské nastoupila na zkrácený úvazek a vydělává 25 tisíc korun.

Na výpočet jde kalkulačka následovně. Nejdříve stanoví důchodový věk ženy. Toho dosáhne žena z­ příkladu v roce 2050, následně kalkulačka vyhodnotí dobu pojištění podle evidence. Je nutné ještě doplnit dobu studia, dobu péče o dítě a poslední dva roky, kdy pracovala.

Pětistovka k penzi ženám za dítě budí pochyby. Podle ekonomů nedává smysl

Této ženě se započítá podle současné právní úpravy studium na střední a vysoké škole po dosažení věku 18 let, a to v rozsahu prvních 6 let jejího studia na střední škole a­ vysoké škole. Dále jí aplikace započítá výdělečnou činnost včetně výdělků, které budou přepočteny koeficientem nárůstu platným pro výpočet starobního důchodu v roce 2021.

Léta, kdy pečovala o dítě a nedosahovala výdělků, se počítají jako vyloučené dny. Aby mohla aplikace stanovit procentní výši odhadovaného starobního důchodu, vychází z předpokladu, že do dosažení důchodového věku bude tato žena výdělečně činná.

Sečteno a podtrženo, odhad výše starobního důchodu bude zahrnovat šest let studia, dvanáct let výdělečné činnosti včetně výdělků, tři roky péče o dítě a 30 let předpokládané doby pojištění do dosažení jejího důchodového věku v roce 2050.

Do důchodové aplikace se může člověk přihlásit několika způsoby, například prostřednictvím datové schránky, přes bankovní identitu nebo eObčanku. Službu může použít každý, komu je více než 19 let a alespoň jeden rok se účastnil důchodového systému. Výpočet záměrně nezahrnuje budoucí valorizace důchodů ani inflaci a další faktory.

Reforma v nedohlednu

Je třeba mít na paměti, že důchodová aplikace pracuje se systémem penzí tak, jak je nastavený nyní, a ten může projít v budoucnu zásadními změnami.

Dlouhodobě se mluví o tom, že je třeba udělat v Česku důchodovou reformu. Tu slibovaly předchozí vlády, slibovala ji i vláda současná a slibují ji i ti, kteří se o hlasy voličů ucházejí v nadcházejících volbách.

Systém penzí je podle řady odborníků neudržitelný. Podle propočtů Komise pro spravedlivé důchody za dvacet let budeme muset najít na stávající systém penzí v rozpočtu kvůli demografickým změnám o tři sta miliard víc než platíme nyní.

  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Po dlouhém čekání nové vlaky. Teď na české koleje míří moderní stroje

Premium Covid brzdí nasazení nových vlaků v Česku. Některé uvázly už ve výrobě, jiné na zkouškách. Někde musí dál čekat, jinde...

Češi během léta cestovali do ciziny více než loni. Vítězilo Chorvatsko

Češi během letošního léta cestovali do zahraničí více než vloni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně Chorvatsko, kam...

Úroda jablek má být letos podprůměrná. Hrušek bude nejvíc od roku 2018

Sklizeň jablek v České republice bude letos podprůměrná na úrovni 111 535 tun. V porovnání s loňskou sklizní by měla...

Nedostatek papíru na trhu trápí i některé prodejce. Mají nedostatek tašek

Nedostatek surovin na trhu, včetně papíru, táhne jejich ceny vzhůru. Kromě toho způsobuje lehké komplikace některým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...