Česká spořitelna musela potřetí zvýšit zabezpečení účtů, piráti přitvrdili

  2:24aktualizováno  2:24
Dalo by se to označit za soumrak internetového bankovnictví. Služby, které dříve bylo možné dělat přes web, se opět přesouvají do kamenných poboček. Naposledy to pocítilo přes milion klientů České spořitelny, kteří používají vůbec nejrozšířenější typ internetového bankovnictví Servis24.
Česká spořitelna zakázala před měsícem žádat o změnu autorizačního mobilu přes internet. Nově musí klienti žádat osobně v pobočce.

Česká spořitelna zakázala před měsícem žádat o změnu autorizačního mobilu přes internet. Nově musí klienti žádat osobně v pobočce. | foto: Profimedia.cz

Důvod? Stále dokonalejší útoky internetových pirátů na účty. "Normálně jsem se přihlásil přes internet ke svému účtu, vše vypadalo jako Servis 24, ale zpozorněl jsem teprve tehdy, když po mně banka chtěla zadat běžně nepoužívaný kód," říká Jiří H. z Brna, kterého včera nachytali internetoví zloději.

Muž nelenil a hned zavolal na klientskou linku České spořitelny. Tam se dozvěděl, že se stal jako jeden z dalších desítek lidí obětí té nejzákeřnější formy internetového "lovení" účtů a musí si nechat zablokovat přístup ke kontu.

"O peníze snad nepřijdu. Tři dny se ale nedostanu přes internet k účtu a musím přeinstalovat celý počítač," dodává.

Kdyby ho piráti stejným způsobem ulovili před měsícem, jeho peníze by byly v podstatně větším nebezpečí. Nadstandardní kód, který od něj falešné webové stránky chtěly, byl totiž číslo smlouvy.

S tím bylo možné ještě 15. června letošního roku zažádat přes internet o změnu mobilního telefonu, na který chodí autorizační SMS, jež jsou nezbytné k potvrzení odchozí platby z účtu. Jinak řečeno, zloděj si mohl díky tomuto číslu přesměrovat autorizační SMS na svůj mobil a konto potom vyluxovat.

Klient tomu mohl zabránit do 24 hodin (ještě do konce března to bylo jen dvanáct hodin), ale pokud například měl vypnutý vlastní telefon, o hrozící loupeži se nedozvěděl.

Aby tomu Česká spořitelna zabránila, zakázala před měsícem žádat o změnu autorizačního mobilu přes internet. Nově musí klienti žádat osobně v pobočce. Stejně to funguje u ČSOB nebo Komerční banky. Piráti se tak sice do napadeného konta dostanou, mohou si v něm prohlížet veškeré informace o penězích, ale nemohou je vybrat.

"Zatím se nestalo, že by našemu klientovi peníze skutečně z účtu zmizely," ubezpečuje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Jak je možné, že si zákazník ničeho nevšimne a zlodějům dá do rukou přihlašovací údaje k účtu? Nevědomky si stáhne do počítače vir (trojského koně), jenž ho po "vyťukání" adresy banky automaticky přesměruje na falešné webové stránky zlodějů. Ty byly včera v případě České spořitelny k nerozeznání od těch originálních.

Obrana je přitom těžká. Vyplatí se navštěvovat jen známé weby a přihlašovat se k účtu z dobře zabezpečených počítačů. Pokud už klient vir chytí, antivirový program ho sice objeví, ale obvykle nezlikviduje. K tomu musí být vyčištěn celý počítač. U firmy to přijde až na tisíc korun.

Bojíte se využívat internetové bankovnictví?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 31. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 1990
Ano 807

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Internet zaplavují falešné e-shopy. Zboží nepošlou a z karty strhnou víc

Ilustrační snímek

Po předváděcích akcích a energetických aukcích upozorňuje Česká obchodní inspekce (ČOI) na další bobtnající problém -...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Najdete na iDNES.cz