Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi jsou spořiví, ukázal průzkum. Na pohodlný důchod jim to ale nestačí

  10:29
Česká spořitelna se podívala na to, jak jsou na tom Češi s dlouhodobou finanční rezervou. Z průzkumu vyplynulo, že 83 procent obyvatel ji má, téměř pětina je bez ní a ani si ji netvoří. V celoevropském srovnání jsme spořiví, ideálu dvou milionů korun našetřených na důchod ale odpovídají pouze čtyři procenta lidí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Velmi významně se tvorba rezervy liší mezi kraji, nejvíce spořiví jsou na Vysočině. Vliv má také vzdělání, rezervu si netvoří pouze šest procent vysokoškoláku, nejhůře na tom jsou lidé se základním a učňovským vzděláním.

Téměř 80 procent využívá spořicí účet, třetina běžný. Tři čtvrtiny Čechů si odkládají částku do osmi tisíc korun. Více než polovina (56 procent) si odkládá každý měsíc, 23 procent téměř každý měsíc. Jednou za půl roku si spoří dvě procenta Čechů. Ti, kteří si nespoří, podle průzkumu spoléhají na státní důchod, ti spořivější naopak na svou rezervu.

Dnešní padesátníci půjdou do důchodu později, ukázal interní dokument MPSV

Podle dat Eurostatu míra úspor českých domácností vzrostla v letech 2020 a 2021 z dvanácti procent na devatenáct. Za loňský rok lze nicméně očekávat propad vlivem inflace a energetické krize, která rozpočty domácností výrazně ovlivnila. Češi měli v roce 2021 finanční aktiva v hodnotě téměř 8,3 bilionu korun, což je o jedenáct procent více než v roce 2020.

Z hlediska struktury finanční aktiv českých domácností dominuje hotovost a vklady na běžných a spořicích účtech, které se na celkových aktivech podílejí z 46 procent. V akciích, investičních fondech či podílech ve firmách mají české domácnosti 40 procent svých finančních aktiv. Pojištění a penzijní fondy pak tvoří pouze deset procent z celku.

Nejmenší podíl hotovosti a prostředků na běžných účtech mají domácnosti v Dánsku, Švédsku a Nizozemsku. Ty se zároveň vyznačují vysokým podílem finančních aktiv v penzijních fondech a jiných formách pojištění.

Dva miliony na důchod? To nemá skoro nikdo!

Pokud jde o mezinárodní srovnání, tak Česko zaostává za unijním průměrem v výší úspor. Podle analýzy Sociologického ústavu Akademie věd ČR domácnosti v Česku měly v roce 2021 v čistých finančních aktivech naspořeno průměrně 187 procent svého disponibilního ročního příjmu. Průměr za celou EU přitom činí 288 procent. Češi tak mají naspořeno méně než třeba Němci, Rakušané či Maďaři, na druhou stranu předčí mnohé Východoevropany.

Neznamená to ale, že by Češi nebyli spořiví, protože si současně české domácnosti uspoří přes 19 procent svého celkového ročního příjmu, což mírně převyšuje evropský průměr.

V celkovém objemu tedy mají Češi méně úspor než je průměr EU, a to i přes to, že si odkládají vůči svým příjmům nadprůměr. V celkovém objemu uložených prostředků podle Navrátila zaostávají ze dvou důvodů. Tím prvním je, že v Česku je mnohem větší podíl vlastnického bydlení. Češi tedy část své rezervy častěji utratí za nemovitost, než tomu je v jiných zemí EU. Druhým důvodem pak je to, že Češi jsou velmi konzervativní v tom, jak spoří. Raději mají hotovost nebo spřicí účet, než aby investovali. Tím se ale připravují o zhodnocení svých prostředků.

Průměrná česká domácnost má uspořeno zhruba dvojnásobek svých ročních příjmů, podle Davida Navrátila, hlavního ekonoma České spořitelny, by to mělo být mezi osmi sty až devíti sty tisíci. Výrazně lépe jsou na tom například Švédové, kteří mají v průměru naspořený zhruba šestinásobek svých ročních příjmů.

Přilepšete si k důchodu. Kde nejvýhodněji sjednat penzijní spoření?

I když si tedy Češi snaží dávat stranou peníze do dlouhodobé rezervy, většina z nich v současnosti nemá našetřeno dost. „36 procent z těch Čechů, kteří si tvoří dlouhodobou rezervu, má našetřeno méně jak sto tisíc korun, osmnáct procent dokonce méně než padesát. Vzhledem k tomu, že tento typ rezervy slouží k překlenutí delší doby bez příjmů anebo k velkým investicím jako koupě nemovitosti, jedná se o zcela nedostačující výši,“ říká Milan Mařík, analytik Evropy v datech.

Co se týká úspor na důchod, ideální by bylo, aby měl člověk stranou aspoň dva miliony korun, čehož aktuálně dosahují pouze čtyři procenta Čechů v předdůchodovém věku (55–65 let).

„V důchodu s největší pravděpodobností lidé stráví něco mezi patnácti a pětadvaceti lety. Takže pokud máte naspořené dva miliony korun, tak vám vyjde, že ze svých úspor můžete utratit sto tisíc ročně, tedy 8 333 korun měsíčně. A tato částka vám pak doplní důchod od státu,“ vysvětluje Monika Hrubá, manažerka zákaznické zkušenosti České spořitelny. Na takovou částku však většina populace nedosáhne.

Češi se učí investovat

Velký boom zažívá v posledních deseti letech kolektivní investování. Hodnota majetku investovaného do investičních fondů kolektivního investování nabízených v Česku se od roku 2012 do konce roku 2022 více než ztrojnásobila na 752 miliard korun.

Česká spořitelna v roce 2022 navýšila počet pravidelných investic do podílových fondů o 27 procent. Průměrná pravidelná investice v dubnu letošního roku činila 2 500 korun.

„Třetina investic se nachází v takzvaných smíšených fondech, které obsahují jak akcie, tak dluhopisy i další druhy aktiv, 31 procent v dluhopisových fondech a čtvrtina v akciových. To mimo jiné svědčí o stále poměrně silně konzervativním přístupu Čechů ke svým investicím. Necelá desetina připadala ke konci loňského roku na nemovitostní fondy,“ říká Ján Hájek, portfolio manažer akciového podílového fondu Erste Top Stock.

Data dále ukázala, že počet Čechů, kteří investují, ať už pravidelně nebo formou jednorázové investice, stoupl. Zatímco před deseti lety měla zkušenost s investováním zhruba čtvrtina dospělé populace, dnes je to již 37 procent, přičemž dalších 27 procent dospělé populace o investování uvažuje.

„Trend je tedy jednoznačně vzestupný, což je obzvláště potěšující v kontextu minulého roku, kdy investiční trhy zaznamenaly řadu propadů. Potěšujícím trendem je také počet pravidelně investujících, kterých jen u Spořitelny za poslední rok přibylo přes 70 tisíc,“ vyčíslil Martin Řezáč, ředitel Erste Asset Management ČR.

Vedle 752 miliard korun investovaných v podílových fondech dosáhl podle dat Asociace pro kapitálový trh ČR v loňském roce objem majetku ve fondech kvalifikovaných investorů 351 miliard korun.

Autor:

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

Autobusy na pražské Florenci budou muset pod zem. Přednost má vlak

Premium

Nástupiště autobusů v podzemí, na povrchu zastávka vlaku a nad nimi obchody a další komerční plochy. Tak by v příštích desetiletích mělo vypadat největší autobusové stanoviště v centru metropole –...

16. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

VIDEO: To bylo o fous! Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

Britská společnosti Network Rail v rámci nejnovější bezpečnostní kampaně zveřejnila videokompilaci, jejíž součástí jsou ty nejšťastnější případy, které se odehrály na tamních železničních přejezdech...

16. července 2024  14:40

Kaspersky Lab opouští Spojené státy, v zemi zruší všechna pracovní místa

Ruská společnost Kaspersky Lab odejde ze Spojených států amerických, odchod zahájí už o tomto víkendu, respektive 20. července. Děje se tak poté, co americká vláda v červnu oznámila zákaz používání...

16. července 2024  12:38

Solární boom zbrzdil. Domácích fotovoltaik přibývá pomaleji, uvádí asociace

Zájem dalších českých domácností o energii ze Slunce není letos až tak žhavý, jako v posledních letech. V prvním pololetí letošního roku se do provozu zapojilo 24 000 nových fotovoltaických...

16. července 2024  11:42

Pražské letiště mzdy zvýší napřesrok. Zatím nabídlo desetitisícovou odměnu

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že mzdové a další požadavky zaměstnanců bude řešit v září při vyjednávání podmínek pro rok 2025. V...

16. července 2024  11:24

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...