Česká spořitelna chtěla zrušit tendr na Sazku, věřitelé to zamítli

  13:11aktualizováno  18:26
Jeden z klíčových věřitelů Sazky, tuzemská banka Česká spořitelna, vyzvala ke zrušení současného výběrového řízení na prodej Sazky a k následným změnám v podmínkách prodeje. Věřitelský výbor Sazky ale návrhy spořitelny zamítl. Prodej Sazky tak pokračuje podle původního plánu.

Socha Emila Zátopka před sídlem loterijní společnosti Sazka v pražských Vysočanech | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Spořitelna v prohlášení zveřejněném v insolvenčním rejstříku žádala věřitelský výbor, aby s ohledem na dosavadní průběh výběrového řízení a doposud obdržené přihlášky uložil insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi prodej firmy zastavit.

Šestičlenný věřitelský výbor ale její návrh zamítl. "Česká spořitelna zůstala se svým návrhem osamocena," řekl krátce po jednání o návrhu banky šéf věřitelského výboru Josef Novotný, který je právníkem Komárkovy skupiny KKCG. 

Věřitelský výbor ovládají z většiny zájemci o Sazku - skupiny KKCG a PPF miliardářů Karla Komárka a Petra Kellnera. Další jsou vedle České spořitelny zástupci držitelů dluhopisů a společnost G-Tech, která provozuje síť terminálů.

Spořitelna navrhovala buď zastavení tendru, nebo změnu podmínek

Spořitelna svůj požadavek odůvodnila tím, že současné podmínky věřitelům nezaručují maximální výnos. Pokud by výbor její návrh zamítl, žádala, aby byly doplněny alespoň dodatečné podmínky. Například aby se firma neprodávala v případě, že vítězná suma nepřekročí 3,6 miliardy korun. Právě natolik firmu ocenil posudek Ernst & Young.

Spořitelna také požadovala, aby se současný tendr rozšířil za účelem navýšení prodejní ceny o druhé kolo. V rámci něho měli zájemci o Sazku dále licitovat.

Že tendr nesměřuje k maximálnímu výnosu pro věřitele, ale je účelově veden k tomu, aby Sazku získaly skupiny KKCG a PPF, kritizovala od počátku také investiční skupina Penta.

Ta dnešní návrh spořitelny uvítala. "Jedna z nejrenomovanějších bank na českém trhu potvrdila, že se nechce podílet na krádeži Sazky ve prospěch skupin PPF a KKCG, a proto žádá zrušení tendru. Je zřejmé, že žádná banka, která nechce hazardovat se svou pověstí a vystavovat se právním rizikům, si nemůže dovolit svým tichým souhlasem legalizovat tuto šaškárnu – přesněji řečeno krádež za bílého dne," řekl partner Penty Marek Dospiva.

Tím, že byl návrh spořitelny ale věřitelským výborem zamítnut, platí původní harmonogram prodeje Sazky. Zájemci o loterijní firmu musejí podat nabídky do pátečních 18 hodin. Vítěz měl být původně znám v pondělí ve 13 hodin. Správce ale v pátek večer narychlo oznámil, že nejvyšší nabídku oznámí už dnes v 19:00.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

V Evropě bude třeba sto nových spaloven, říká král odpadů

Jean-Marc Boursier, topmanažer skupiny Suez pro oblast recyklace a přepracování...

Podle Jeana-Marca Boursiera ze skupiny Suez se evropské odpadářské společnosti budou muset ze skládek rychle...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Další z rubriky

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Na úřad přes banku. Portál občana se má nově zpřístupnit více lidem

Ilustrační foto - počítač

Přihlášení do Portálu občana skrze internetové bankovnictví otevře cestu přes 5,5 milionu lidem. Ministerstvo vnitra,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz