Pošta v nesnázích. Podnik si potřebuje půjčit od státu na provoz

  12:23aktualizováno  12:23
Česká pošta má finanční problémy. V loňském roce byla ve ztrátě, kterou očekává i letos. Aby situace neochromila běžný provoz podniku, bude si zřejmě muset půjčit. O úvěru nyní vedení jedná s ministerstvem financí.

Poštu tíží ztráta. Vyjednává si půjčku od státu. Ilustrační snímek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Věříme, že reálný problém, který by se dotkl našeho každodenního fungování, nenastane díky dohodě s ministerstvem financí,“ řekl Hospodářským novinám mluvčí Matyáš Vitík. Pomoc by mohla přijít formou „kontokorentu“, který umožní podniku překonat krátkodobé peněžní výpadky.

Pokud by dohoda nepřišla, poště během několika měsíců dojdou peníze na běžný provoz.

Jak velkou má za loňský rok pošta ztrátu, podnik zatím přesně neví. Letos se však očekává další výsledek v červených číslech. 

Podnik se navíc chystá přidat zaměstnancům na platech deset procent.

Hospodářské noviny od dvou zdrojů z managementu zjistily, že ztráta za loňský rok má dosáhnout přes čtvrt miliardy korun. V předchozích deseti let vykazovala pošta zisky od 100 do 600 milionů. Loňský rok bude první ztrátový.

Ministerstvo financí předpokládá zapojení prostředků České pošty do systému státní pokladny, odkud by na hrazení svých potřeb krátkodobě čerpala. 

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je to prostor jak zvládnout restrukturalizace včetně zvýšení platů. „Jinak ti lidé prostě odejdou a pošta bude před obrovským personálním problémem,“ řekl.

Jak v rozhovoru pro MF DNES uvedl šéf České pošty Roman Knap, bude si podnik muset vzít komerční úvěr na investice. Konkrétně na přebudování logistické sítě. Chce například postavit nový třídící uzel v Malešicích, na místě dnešního třídícího uzlu z přelomu osmdesátých a devadesátých let, který je i přes nainstalování nové třídící linky technologicky a morálně zastaralý. Pošta tu zvažuje vybudovat i kancelářské prostory, kam by se eventuáně přesunulo vedení ze současného paláce v Jindřišské ulici v srdci Prahy.

Pošta čeká na státní peníze

Poště dlouhodobě chybí peníze od státu za takzvanou universální službu, teprve letos by jí měl stát doplatit 800 milionů za to, že pošta v letech 2013 a 2014 plnila objednávku státu doručovat každý pracovní den na každou adresu v zemi - ať se jí to vyplatí nebo ne. 

Doplatek se týká zmíněných let, kdy měl ze zákona fungovat takzvaný kompenzační fond, do kterého by přispívali všichni hráči na poštovním trhu (včetně pošty samotné, která měla sama sobě přispívat nejvíc). Jenže fond zůstal prázdný, konkurenti povinnost příspěvku zpochybňovali a stát tak musel najít náhradní řešení pro svůj státní podnik a dolít peníze ze státního rozpočtu.

Pro další roky už se model kompenzace nastavil jinak, peníze půjdou ze státního rozpočtu a za roky 2015 až 2017 pošta dostala 700, 600 a 500 milionů. „Dalších několik miliard chybí, protože v letech 2015 až 2017 byly náklady na universální službu reálně vyšší, než bylo notifikováno, s tím se ale nic dělat nedá,“ uvedl Knap. Peníze za kompenzaci universální služby podle něj poště chybí na investicích, v provozu, na budovách a nedostatek se projevil i ve stagnaci platů v minulých letech.

Na další roky se kompenzace teprve dohaduje. „Kompenzaci musí schválit Evropská komise, aktuálně probíhá proces notifikace na roky 2018 až 2022. Do srpna musíme odevzdat čísla za předchozí rok. S ČTÚ diskutujeme, kolik to bude, seškrtává nám to – bavíme se teď zhruba o 1,6 miliardě ročně,“ řekl Knap.

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Spotřeba biopotravin stoupla v Česku o třetinu, nejvíce za deset let

V rámci veletrhu Biostyl si lze nakoupit biopotraviny včetně ovoce a zeleniny.

Biopotraviny v Česku jsou na vzestupu. Jejich spotřeba rostla předloni nejvíce od roku 2008, zjistilo ministerstvo...

Popelnice na bioodpad bude na každém sídlišti, plánuje stát

Bioodpad se doposud třídil pouze v několika částech Jihlavy.

Popelnice na bioodpad na každém sídlišti – to je vize ministerstva životního prostředí, která má pomoci eliminovat...

Najdete na iDNES.cz