PŘEHLEDNĚ: Pošta v bryndě, vykázala první ztrátu. Letos to bude ještě horší

  10:38aktualizováno  10:38
Česká pošta vykázala poprvé v historii ztrátu. Loni prodělala 275 milionů, byť ještě rok předtím hlásila čistý zisk 91 milionů. Nepříznivý výsledek avizoval už v únorovém rozhovoru pro MF DNES ředitel Roman Knap. Národní doručovatel očekává ztrátu i letos. A měla by být ještě vyšší než v minulém roce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Česká pošta

„Česká pošta skončí poprvé celkově ve ztrátě, i když provozně ve ztrátě je poslední tři roky,“ prohlásil šéf pošty v únoru. Jak je to ve skutečnosti s hospodařením České pošty a proč je na tom firma s největším počtem zaměstnanců v zemi finančně tak zle, že nyní vyjednává o půjčce od státu ve výši 800 milionů korun?

1.Je ztráta České pošty překvapení?

Z účetnictví bylo jasné, že se podnik propadá do problémů již delší dobu. „Těch 91 milionů byl hospodářský výsledek vytvořený tím, že se prodávaly nemovitosti a rozložilo se to v čase. Nemůžeme ale uměle účetně předstírat, že pošta je v zisku,“ uvedl nedávno Knapp.

Jak se daří České poště

2.Proč je státní podnik ve ztrátě

Podle vedení pošty a jejího akcionáře, ministerstva vnitra, je to proto, že stát platí málo za takzvanou univerzální službu. Tu nařizuje poště zákon a není pro podnik výdělečná. Kvůli ní obcházejí pošťáci své rajony každý den – třeba jen s jediným dopisem – v každém městě i v nejvzdálenější vesnici.

Jak se daří České poště

Jak se daří České poště

Zákon zároveň předepisuje poště držet 3 200 poboček (včetně Pošt Partner provozovaných za poplatek soukromníky), které jsou rovnoměrně rozložené po celé republice. Skutečnost ohledně hospodaření České pošty je však ještě horší. „Reálná provozní ztráta za loňský rok je dokonce 1,075 miliardy korun,“ říká Knapp. Auditoři pošty výsledek vylepšili o 800 milionů, které poště už několik let dluží stát za univerzální službu z let 2013 a 2014.

Výše kompenzace za sporné období by se měla vyřešit letos. V Poslanecké sněmovně je aktuálně v závěrečném třetím čtení návrh novely poštovního zákona, který má tyto peníze poště definitivně přiřknout. Než se splní všechny procedurální náležitosti, vyjednává pošta s ministerstvem financí o zmíněné půjčce ve výši 800 milionů.

3.Kolik bude stát poště za univerzální službu platit?

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podal ke zmíněné novele zákona o poštovních službách pozměňovací návrh, podle něhož má pošta dostávat až 1,5 miliardy ročně, počínaje rokem 2018. Aktuálně je v zákoně strop nastaven na 500 milionů. Jde o horní limit, protože pošta musí každoročně předložit Českému telekomunikačnímu úřadu vyúčtování a úřad rozhodne, kolik se jí má vyplatit.

4.Je tato ztráta poslední?

Ne. Ztrátu očekává pošta i v tomto roce, a dokonce vyšší než loni. Kouzlit s dlužnými 800 miliony od státu už nepůjde a zásadní překopání nákladové a příjmové struktury firmy není možné z roku na rok.

První kladný výsledek očekává vedení pošty v roce 2022. Kormidlo na poště bude podle Hamáčka nadále držet Knapp, který do vedení nastoupil v polovině loňského června a jehož strategii ministerstvo dalo požehnání.

5.Co se ztrátou pošta hodlá dělat

Od listovních zásilek zřejmě přesune pozornost na balíkový trh, konkrétnější zatím Česká pošta být nechce. Trh s balíky roste mezi dvanácti a čtrnácti procenty ročně, zatímco dopisy a pohlednice ročně klesají o deset procent. Ovšem pouze čtyři z deseti balíků, které lidé posílají, přepraví pošta. Zbytek obsadila konkurence.

V rozhovoru pro MF DNES Knapp hovořil o robotizaci třídění zásilek, přestavbě hlavního překladiště v Malešicích, digitalizaci místo papírování na přepážkách, vzájemné personální výpomoci mezi sousedními poštovními okrsky či prodeji nepotřebných nemovitostí, kde se na zbytečně velké ploše topí a svítí. V místech, kde je pošta v nájmu, dojde k přehodnocení smluv.

Smělé plány na snížení frekvence doručování některých zásilek (dnes do jednoho dne od podání) Knapp zatím odložil. Nabízí se i varianta zahojit se finančně tím, že pošta zdraží. „V nejbližší době zdražit neplánujeme,“ říká mluvčí firmy Matyáš Vitík. Jak dlouho to bude platit, však neupřesňuje. Poslední velká cenová změna přišla 1. března. Za balíky se už neplatí podle váhy, ale podle rozměrů.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Mapa cen bytů v metropoli: U řeky je draho, za metro si připlatíte

INFOGRAFIKA: Kolik stojí byty u metra

Volná pracovní místa v okolí, prázdné školky pro děti a spousta obchodů – to jsou kritéria, která zdražují byty....

Další z rubriky

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Z ropovodu Družba opět teče čistá ropa, do Litvínova dorazí v pondělí

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Čistá ropa by ropovodem Družba měla přitéct do rafinerie v Litvínově pravděpodobně v pondělí 27. května. Oznámil to...

Najdete na iDNES.cz