Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

  10:58aktualizováno  16:51
Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než dnes. Obyčejné dopisy doručí jen jednou týdně a vybrané zásilky ne do druhého, ale do třetího dne od podání. I tak by mohly brzy vypadat služby České pošty.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poště permanentně chybějí doručovatelé, a tak už dnes nestíhá roznést zásilky podle pravidel poštovní vyhlášky. Proto by si chtěla lépe zorganizovat doručování, aby neplýtvala silami a ušetřila. Za loňský rok bude poprvé ve ztrátě.

„Chceme se inspirovat v zahraničí – poštovní správy v Portugalsku, Španělsku, Itálii, Dánsku, v Německu mění systém. Italové si stanovili regiony, kde musí doručovat každý den a na každou adresu, a jiné, kde to dělají v definovaných dnech v týdnu a volné kapacity mezitím využijí jinde,“ říká v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel České pošty Roman Knap.

Pošta zvažuje vytvoření několika kategorií zásilek a na ty méně spěšné by lidé čekali delší dobu. Místo dnes obvyklého režimu do druhého pracovního dne by se doručovaly do třetího dne nebo jen daný den v týdnu. „Například by se to mohlo týkat obyčejných dopisů. Dnes slibujeme, že ho dodáme zítra, ale lidé ho stejně dostávají o den později,“ konstatuje ředitel. Pošta teď zkoumá, jestli vnitřní pravidla doručování nejsou přísnější než zákon. Týkat by se to mohlo i rozmístění poboček a jejich otvírací doby.

Případné změny musí nicméně nejprve odsouhlasit regulátor – Český telekomunikační úřad. „Pošta nás seznamuje se svými nápady a návrhy na inovace – ne se vším souhlasíme,“ říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Dánsko jako vzor

Pošta zdražila

Od února si zákazníci České pošty připlácejí za zásilky do zahraničí, oznámil v pátek odpoledne Český telekomunikační úřad.

U nejužívanější služby obyčejných zásilek do 50 g se cena zvyšuje o čtyři koruny na 39 Kč u psaní v rámci Evropy, respektive na 45 Kč u dopisů mimo evropské země. Pošta také zvýšila cenu poštovních poukázek.

Zvýšení cen zásilek do zahraničí se týká i ostatních hmotnostních kategorií až do maximální hmotnosti dvou kilogramů. Zdražily i doporučené zásilky a cenná psaní v mezinárodním styku. Prioritní cenné psaní do dvou kg mimo Evropu například podražilo o 94 Kč na 718 korun.

Poštovní poukázky zdražily o 3 až 5 Kč.

Cena u vnitrostátních balíků a doporučeného balíčku se od března bude počítat nikoliv podle váhy, ale podle zjištěného maximálního rozměru. Zaslání nejmenšího balíku u služby Balík Na poštu do 35 centimetrů bude nově stát 109 korun. Dosud lidé za poslání nejlehčího balíku do dvou kilogramů v rámci stejné služby zaplatili 108 korun.

Tento výpočet ceny je v Evropě unikátní.

Příkladem omezení služeb v mantinelech evropské poštovní směrnice je Dánsko. Tamní pošta loni začala s reorganizací a postupně sníží počet zaměstnanců z 10 na 6 tisíc. „Přestali jsme distribuovat noviny a letáky, nebylo to výdělečné. Obyčejné dopisy roznášíme jednou týdně – v určitých oblastech v pondělí, v jiných v úterý a tak dále. Navíc se doručují spolu s balíky, nenosí je listovní doručovatel,“ vysvětluje mluvčí dánské PostNord Christian Dahl Svendsen.

Česká pošta má aktuálně 30 tisíc zaměstnanců a ročně jich sedm tisíc obmění. Lidé u ní nevydrží ani rok, odcházejí kvůli nízkým penězům a náročné práci.

„Hlavně ve velkých městech a v regionech s nízkou nezaměstnaností nám chybějí lidé – třeba na východu Čech, kde nám automobilky stahují zaměstnance, na Tachovsku v západních Čechách,“ říká Knap. I proto bude Pošta od dubna všem zvedat o 10 procent tarifní platy.

Nekonečné nabírání ale není řešením, pošta chce zautomatizovat, co se dá. Chystá modernizaci svého největšího třídicího uzlu v Malešicích po vzoru německé Deutsche Post, kde většinu zásilek roztřídí stroje, a ne lidé. Víc zapojí IT technologie, balíkovým doručovatelům systém naplánuje trasu tak, aby se využily volné kapacity řidičů napříč okrsky. Klientům systém pošle SMS, když se auto se zásilkou bude blížit. Vydávání balíků by na pobočkách mohly nahradit samoobslužné zóny, kde by stačilo přiložit občanku.

Neschopnost pošty dodržet povinnosti dané vyhláškou, zejména co se týká slíbené rychlosti dodání do druhého dne, opakovaně kritizuje ČTÚ a také jí uděluje pokuty. Na konci loňského roku udělal obří plošnou kontrolu a podle předběžných informací bylo víc zásilek doručeno s chybou než podle pravidel. „Je to systémový problém, chybovost je plošná. Pochybení nyní vyhodnocujeme a zahájíme správní řízení,“ uvedl Drtina.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Řetězce vyhlásily válku igelitkám . Výrobci papírových tašek však nestíhají

Ilustrační snímek

Ryszard a Halina Marciniakovi začínali před 25 lety s výrobou svačinového papíru. V současnosti jejich společnost...

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Odpad se v Česku hromadí na skládkách, stát recyklaci nepodporuje

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Komunální odpad je možné využít mnoha způsoby, třeba škváru ze spaloven lze použít na výstavbu silnic a z vytříděného...

Najdete na iDNES.cz