Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

  10:58aktualizováno  16:51
Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než dnes. Obyčejné dopisy doručí jen jednou týdně a vybrané zásilky ne do druhého, ale do třetího dne od podání. I tak by mohly brzy vypadat služby České pošty.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poště permanentně chybějí doručovatelé, a tak už dnes nestíhá roznést zásilky podle pravidel poštovní vyhlášky. Proto by si chtěla lépe zorganizovat doručování, aby neplýtvala silami a ušetřila. Za loňský rok bude poprvé ve ztrátě.

„Chceme se inspirovat v zahraničí – poštovní správy v Portugalsku, Španělsku, Itálii, Dánsku, v Německu mění systém. Italové si stanovili regiony, kde musí doručovat každý den a na každou adresu, a jiné, kde to dělají v definovaných dnech v týdnu a volné kapacity mezitím využijí jinde,“ říká v rozhovoru pro MF DNES generální ředitel České pošty Roman Knap.

Pošta zvažuje vytvoření několika kategorií zásilek a na ty méně spěšné by lidé čekali delší dobu. Místo dnes obvyklého režimu do druhého pracovního dne by se doručovaly do třetího dne nebo jen daný den v týdnu. „Například by se to mohlo týkat obyčejných dopisů. Dnes slibujeme, že ho dodáme zítra, ale lidé ho stejně dostávají o den později,“ konstatuje ředitel. Pošta teď zkoumá, jestli vnitřní pravidla doručování nejsou přísnější než zákon. Týkat by se to mohlo i rozmístění poboček a jejich otvírací doby.

Případné změny musí nicméně nejprve odsouhlasit regulátor – Český telekomunikační úřad. „Pošta nás seznamuje se svými nápady a návrhy na inovace – ne se vším souhlasíme,“ říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Dánsko jako vzor

Pošta zdražila

Od února si zákazníci České pošty připlácejí za zásilky do zahraničí, oznámil v pátek odpoledne Český telekomunikační úřad.

U nejužívanější služby obyčejných zásilek do 50 g se cena zvyšuje o čtyři koruny na 39 Kč u psaní v rámci Evropy, respektive na 45 Kč u dopisů mimo evropské země. Pošta také zvýšila cenu poštovních poukázek.

Zvýšení cen zásilek do zahraničí se týká i ostatních hmotnostních kategorií až do maximální hmotnosti dvou kilogramů. Zdražily i doporučené zásilky a cenná psaní v mezinárodním styku. Prioritní cenné psaní do dvou kg mimo Evropu například podražilo o 94 Kč na 718 korun.

Poštovní poukázky zdražily o 3 až 5 Kč.

Cena u vnitrostátních balíků a doporučeného balíčku se od března bude počítat nikoliv podle váhy, ale podle zjištěného maximálního rozměru. Zaslání nejmenšího balíku u služby Balík Na poštu do 35 centimetrů bude nově stát 109 korun. Dosud lidé za poslání nejlehčího balíku do dvou kilogramů v rámci stejné služby zaplatili 108 korun.

Tento výpočet ceny je v Evropě unikátní.

Příkladem omezení služeb v mantinelech evropské poštovní směrnice je Dánsko. Tamní pošta loni začala s reorganizací a postupně sníží počet zaměstnanců z 10 na 6 tisíc. „Přestali jsme distribuovat noviny a letáky, nebylo to výdělečné. Obyčejné dopisy roznášíme jednou týdně – v určitých oblastech v pondělí, v jiných v úterý a tak dále. Navíc se doručují spolu s balíky, nenosí je listovní doručovatel,“ vysvětluje mluvčí dánské PostNord Christian Dahl Svendsen.

Česká pošta má aktuálně 30 tisíc zaměstnanců a ročně jich sedm tisíc obmění. Lidé u ní nevydrží ani rok, odcházejí kvůli nízkým penězům a náročné práci.

„Hlavně ve velkých městech a v regionech s nízkou nezaměstnaností nám chybějí lidé – třeba na východu Čech, kde nám automobilky stahují zaměstnance, na Tachovsku v západních Čechách,“ říká Knap. I proto bude Pošta od dubna všem zvedat o 10 procent tarifní platy.

Nekonečné nabírání ale není řešením, pošta chce zautomatizovat, co se dá. Chystá modernizaci svého největšího třídicího uzlu v Malešicích po vzoru německé Deutsche Post, kde většinu zásilek roztřídí stroje, a ne lidé. Víc zapojí IT technologie, balíkovým doručovatelům systém naplánuje trasu tak, aby se využily volné kapacity řidičů napříč okrsky. Klientům systém pošle SMS, když se auto se zásilkou bude blížit. Vydávání balíků by na pobočkách mohly nahradit samoobslužné zóny, kde by stačilo přiložit občanku.

Neschopnost pošty dodržet povinnosti dané vyhláškou, zejména co se týká slíbené rychlosti dodání do druhého dne, opakovaně kritizuje ČTÚ a také jí uděluje pokuty. Na konci loňského roku udělal obří plošnou kontrolu a podle předběžných informací bylo víc zásilek doručeno s chybou než podle pravidel. „Je to systémový problém, chybovost je plošná. Pochybení nyní vyhodnocujeme a zahájíme správní řízení,“ uvedl Drtina.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Rodiče, počítejte, jak vyčerpat celých 80 tisíc korun

tatínek a syn

Vláda rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Týkat se to bude všech, kteří budou...

Recyklace se musí vyplatit. Část plastů končí kvůli nákladům na skládce

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Některé plasty se nerecyklují, protože by to bylo drahé. Končí na skládkách či ve spalovnách. Nejznámější z...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Najdete na iDNES.cz