Češi ztratili zájem o klasické chaty, jejich cena klesla až o třetinu

  4:59aktualizováno  4:59
Zájem o rekreační objekty v posledních třech letech výrazně klesl. Jediné chalupy, které se prodávají, jsou ty celoročně obyvatelné v blízkosti větších měst. Cenu si drží také chalupy v lokalitách přeměněných územním plánem na zástavbu rodinnými domy. Lidé je kupují kvůli pozemku.

V Česku klesá cena klasických chat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"V posledních třech letech se preference zákazníků významně změnily. Namísto domků na odpočinek poptávají hlavně chalupy, které mohou obývat celoročně," uvedl Jan Adámek z realitní kanceláře Century 21 Reality Express.

"Pro takové objekty jsou požadavky jasné: dojezdová vzdálenost do velkých měst maximálně 30 kilometrů a přístup k domu po dobu celého roku," dodal.

Podle obchodního ředitele Next Reality Roberta Hanzla je takovýto druh bydlení pro řadu lidí alternativou k levným panelákovým bytům. Řada z nich tak zděné chalupy pořizuje jako své první bydlení.

Sezonní chatky už nelákají, lidé je nabízí k pronájmu

Prodejci nemovitostí uvádějí, že propad zájmu o rekreační bydlení začal v roce 2009, kdy se v Česku naplno projevila finanční krize a započala hospodářská recese.

"Zatímco v letech 2007 a 2008 jsme za jeden kvartál prodávali na pobočce ve Frýdku-Místku deset rekreačních nemovitostí, v následujících letech to bylo v průměru jedna až dvě chaty. Letos se ale situace opět zlepšila," uvádí Richard Kurko, regionální manažer pro Frýdeckomístecko realitky Sting.

I on ovšem potvrzuje, že lidé dnes kupují především celoročně obyvatelné chaty.

Chaty sloužící jako alternativa k bytu ovšem nelákají jen mladé rodiny. Podle Jana Kunze z opavské pobočky Stingu jsou typickými klienty i manželé před důchodem, kteří chtějí stáří strávit v klidném prostředí. Byty ve městech tak zpravidla přenechávají svým dospělým dětem.

Pokud ovšem někdo přece jen hledá chatu na letní sezonu a nechce se mu vydávat v lepším případě stovky tisíc z vlastní kapsy (na chalupu zpravidla banky nepůjčují), má ještě možnost pronajmout si ji. Podle Adámka se dostává do módy pronájem na dva až tři roky.

Cenu si drží jen chalupy s možností další stavby

Zástupci všech oslovených kanceláří potvrdili, že se ceny chat a chalup oproti rekordním letům 2007 a 2008 propadly zhruba o třetinu a platí, že čím méně univerzální nemovitost, tím nižší cena. Nejméně lidé zaplatí za dřevěné chatky ze 70. let, které stojí na obecních pronajatých pozemcích.

Nejvyšší cenu si naopak drží taková stavení, která leží v lokalitách přeměněných územním plánem na zástavbu rodinnými domy. "V takovém případě řada lidí kupuje chalupu jen kvůli pozemku. Starý dům pak zboří a postaví si nový," uzavírá Hanzl s tím, že pozemky si hodnotu dlouhodobě oproti ostatním nemovitostem drží.

To potvrzují i údaje z HB Indexu, ukazatele vývoje reálných cen nemovitostí, jejž každé čtvrtletí vydává Hypoteční banka.

Podle čísel za druhé letošní čtvrtletí byly pozemky jediným druhem nemovitostí, jejichž cena rostla, a to o dva procentní body.

Naproti tomu byty a domy na ceně i nadále ztrácejí. Reálné ceny domů podle indexu mírně klesly o čtyři desetiny procenta a byty o sedm desetin procenta. Banka ovšem takto malé výkyvy nazývá spíše stagnací cen.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Najdete na iDNES.cz