Češi udali 1353 případů kvůli obcházení EET, kontroly teprve začnou

  18:25aktualizováno  18:25
Počet nahlášených případů nevydání správné účtenky mírně klesá. Od ostrého startu elektronické evidence tržeb finanční správa zaznamenala 1 353 udání, z toho v prvním týdnu 800 případů. Podle berňáku je to zanedbatelné množství. Státní kontroly ještě nezačaly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

První den systém evidoval jednotky udání, v prvním týdnu osm set a za dva týdny celkem 1 353 případů. Lidé mohou vydání nesprávné účtenky nahlásit ve formuláři na Daňovém portálu. Zadává se například výše tržby, čas nebo DIČ provozovny.

Podle Finanční správy je množství nahlášených případů vzhledem k celkovému objemu zanedbatelný. „Při celkovém počtu dosud zaevidovaných účtenek 40 340 000, to představuje zcela marginální počet. Vyjádřeno v procentech je to 0,003 procenta,“ uvedla mluvčí správy Petra Petlachová.

Údaj přestal úřad zveřejňovat na svém webu. „Hlášení nepovažujeme za statistický údaj, který by přímo referoval o stavu provozu EET, budeme jej nadále sdělovat na vyžádání,“ vysvětlila mluvčí.

Dodala, že nahlášené případy nejsou nijak ověřeny. Teoreticky se tam tak mohou vyskytovat lživá udání, ale i případy, kde si zákazník myslí, že by účtenka měla být vydána, ale přitom to není povinné. Restaurace například nemají povinnost tržby evidovat, pokud vydávají jídlo s sebou. Na tuto službu se bude EET vztahovat až v roce 2018.

„Může tam být zahrnuto cokoliv. Je to čistě statistické číslo bez rozlišení, zda jde o relevantní případy,“ uvedla Petlachová.

Žádné pokuty zatím nepadly, kontroly totiž ještě nezačaly. „V tuto chvíli stále data z účtenek shromažďujeme a tvoříme si databázi, z níž budeme dělat analýzy a vyhodnocení pro případné kontroly,“ dodala mluvčí úřadu.

EET tržby 15.12.

EET tržby 15.12.

Statistiky k EET mohou ukázat některá zajímavá data o tom, jak je na tom restaurační trh v tuzemsku. Z grafů, které ukazují denní pohyb tržeb, vyplývá, že nejvíce tržeb se uskuteční kolem 13. hodiny. To není nijak překvapivé, většina lidí odejde na oběd kolem poledne a číšník je kasíruje asi o hodinu později.

Od té doby však křivka už jen klesá, a to i během večerních hodin, kdy by se dal očekávat opět nárůst tržeb v souvislosti s večeřemi. Okolo 13. hodiny se uskuteční přes 300 tisíc plateb, v době večeře mezi 17. a 18. hodinou zhruba jen polovina.

Nejsilnějším dnem byl zatím startovací den EET 1. prosinec. Tehdy ve čtvrtek se vydalo zhruba 3,4 milionu účtenek. Podobné číslo padlo i minulý pátek. Naopak nejslabším dnem jsou neděle, kdy počet klesá pod dva miliony denně. Od pondělí do pátku den po dni postupně lidé v restauracích utrácejí víc.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Další z rubriky

Agrobanka opět u soudu. Spor o odškodnění akcionářů jde po 21 letech do finále

Centrála Agrobanky v Hybernské ulici v Praze

Po devíti letech znovu ožívá kauza prodeje Agrobanky Praha. V září se u Obvodního soudu pro Prahu 2 odehraje soudní...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Zemědělci jsou s digitalizací dál než průmysl, tvrdí průzkum

Autonomní stroj Robotti poprvé v Česku. Stroj zvládne obdělat deset hektarů...

Zemědělci jsou v digitalizaci dál než průmysl, tvrdí nový průzkum Asociace malých a středních podniků, který se zabýval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz