Češi se zabydlují na chatách

  0:01aktualizováno  0:01
Jedině Švýcaři či Švédové dokážou Čechům konkurovat v počtu chat a chalup. Jarní počasí probudilo v českém národě jednu z jeho největších vášní - chataření. Víkendová sídla ožívají a mnozí jejich majitelé se zabývají palčivou otázkou: Jak naložit s "druhým bydlením", které pro mnoho rodin představuje největší zásobárnu bohatství.

Čím je chata či chalupa lépe vybavena a čím přístupnější je její lokalita, tím silnější je dilema, před nímž majitelé stojí. Držet najednou byt ve městě a dům na venkově? Dát přednost většímu pohodlí městského bytu a bližšímu kontaktu s potomky, nebo raději městský byt zpeněžit a odstěhovat se na chalupu?

S růstem nákladů na život ve městě a s přibývajícím věkem chatařů a chalupářů narůstá počet rodin, které přemýšlejí o tom, že se na své víkendové sídlo přestěhují.

"Hodně záleží na lokalitě. Ale v globále platí, že se zvětšuje chuť přeměňovat chatu či chalupu na trvalé bydlení. Tento trend, který jsme pozorovali celá 90. léta, se potvrzuje i v poslední době," uvádí Dana Fialová z katedry sociální geografie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity.

Z průzkumů, které její tým provedl ve vybraných rekreačních oblastech, vyplynuly dvě zajímavé skutečnosti: - majitelé chat a chalup jsou převážně starší generace a začali budovat svá víkendová sídla v hlavní vlně v 60.-70. letech; - postupně narůstá počet těch, kteří užívají svou chatu a chalupu jako trvalé bydliště nebo o tom alespoň přemýšlejí. V roce 1997 takto uvažovala třetina chatařů a chalupářů, zatímco v roce 1991 to bylo jen 16 procent.

Trend sílil i v posledních letech. K prodeji chaty či chalupy se odhodlá jen málokdo. "Na straně nabídky jsou obvykle rodiny, které buď nemají čas jezdit na víkend, nebo potřebují peníze na vyřešení bytové situace, zpravidla na odkup bytu v privatizaci," uvedl Jiří Rabas, ředitel realitní kanceláře Ideal Reality.

"Další skupina jsou případy, kdy je víkendový objekt předmětem dědictví a dědicové nemají peníze, aby se navzájem vyplatili. Proto musí objekt prodat," dodal Rabas.
Pro původní majitele však bývá loučení s chatou či chalupou často nepředstavitelný krok.

"Přes 80 procent respondentů kategoricky odmítá možnost prodeje rekreačního objektu. V odpovědích na tyto otázky se jistě silně promítá citová vazba k místu a dlouholetý návyk tomuto způsobu života," stojí v průzkumech přírodovědecké fakulty.

Téměř 41 procent chatařů a chalupářů se totiž vlastnoručně podílela na stavbě objektu. Zbylí zpravidla sami prováděli některé stavební úpravy, čímž si geografové vysvětlují silné citové pouto k objektu.

Rovněž realitní makléři potvrzují, že obchody s rekreačními objekty váznou. Na jednu stranu se rozrůstá skupina bohatších lidí, kteří by si rádi pořídili venkovské sídlo a vymanili se ze shonu velkoměsta. Na druhou stranu není co koupit, protože nabídku blokuje neochota majitelů prodat zajímavé objekty, o které by byl zájem.

"Velká poptávka je po chatách v tradičních rekreačních oblastech, Krkonoších, Jizerských horách, na Šumavě. Ale v těchto lokalitách bývá problém chalupu sehnat," potvrzuje Jaroslav Novotný, ředitel realitní kanceláře RAK.

Starší lidé lpí na svých chalupách také proto, že se již nabažili možnosti vycestovat do zahraničí a venkovské sídlo vidí jako ideální a levné místo k odpočinku. "Rekreační nemovitosti rovněž řada lidí chápe jako investici na stáří," soudí Rabas.

Pro hodnotu takto uloženého majetku je podle realitních kanceláří rozhodující v první řadě poloha a také technický stav objektu - devízou je například podkroví či aspoň možnost podkroví dobudovat.

"Například v okolí Prahy je velká sháňka po chatách, které se dají zbourat a na jejich místě lze postavit rodinný dům. Obvykle to není problém, protože mnoho obcí už v územním plánu počítá s tím, že v chatových koloniích lze namísto chaty postavit dům.

Autoři:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz