Češi se vrací k malým autům. Kvůli zlevnění ropy rostou i terénní vozy

  5:00aktualizováno  5:00
Automobilový trh v Česku zažívá velké změny, výrazně se mění struktura aut, která si Češi kupují. Může za to jak nabídka nových modelů, tak i levné tankování. Po letech propadu letos výrazně ožívá poptávka po malých autech.

Nová Škoda Fabia | foto: Škoda

Za první pololetí stouply prodeje malých aut téměř o třetinu. Důvodem je především uvedení nových modelů na trh, především pak nové Škody Fabia.

Ukazují to statistiky o registracích nových aut zveřejňované Svazem dovozců automobilů. Podle nich se za první rok v kategorii malých aut prodalo přes 21 tisíc vozů, tedy o 29 % více než před rokem. Prodeje malých aut rostou téměř dvakrát rychleji než celý trh.

Nejprodávanější malé vozy v Česku
názevpočet registrovaných vozůmeziroční změna (%)
Škoda Fabia8 606+ 88,1 %
Ford Fiesta2 512+ 9,7 %
Volkswagen Polo
1 756+ 61,4 %
Seat Ibiza1 170- 14,0 %
Dacia Sandero1 119+ 2,9 %
zdroj: SDA

Růst poptávky po malých autech ukazuje dobře i žebříček nejprodávanějších vozů v Česku. Z pozice dvojky sesadily Fabie model Rapid, který ve statistikách reprezentuje nižší střední třídu. Právě podíl této třídy naopak klesá, i když je stále v prodejích největší.

„V kategorii malých vozů slavily u českých zákazníků úspěch u nás oblíbené modely jako je Škoda Fabia nebo Ford Fiesta, které byly nedávno uvedeny na trh ve svém novém provedení,“ říká Jiří Zouhar, vedoucí automobilové expertní skupiny PwC. „Malé automobily posilují díky měnícím se potřebám městského zákazníka a rostoucí nabídce modelů,“ říká Petr Knap, partner podnikového poradenství EY.

Fotogalerie

Škodě se podle dealerů novým modelem Fabie podařilo více oslovit i zákazníky z řad domácností. „Na rozdíl od předchozí generace se podařilo výrazně novým modelem oživit i prodeje fyzickým osobám,“ říká Radek Donner z NH Cars. 

Velký zájem je patrný na dodacích lhůtách: na kombíka musí zákazníci čekat i pět měsíců. Fabií se v Česku prodalo přes 8 tisíc, následovaná je Fordem Fiestou a Volkswagenem Polo. Oba modely ale podle statistik firmy Médea Research patří k těm silně reexportovaným, tedy vyvezeným kvůli nižší ceně u nás do zahraničí.

Do terénu, nebo jen na okrasu?

Ještě větší nárůsty prodejů ukazuje segment terénních vozů. Zatímco u kategorie malých aut je už z názvu poměrně jasné o jaká auta jde, segment terénních vozů je ve statistikách poměrně všeobjímající a zahrnuje auta jak do terénu, tak maximálně na polní cestu.

Prodeje těchto vozů stouply meziročně o 42 %, s podílem 18,24 % všech registrovaných aut jsou třetí nejprodávanější skupinou. Žebříček prodejů podle jednotlivých modelů a náhonů ale ukazuje, že lidé si velká auta často nekupují pro jízdu v terénu, ale kvůli jejich velikosti.

Žádný z pětice nejprodávanějších modelů totiž nedosáhl více jak padesátiprocentního podílu prodaných aut s náhonem na všechna čtyři kola. Největší podíl má Dacia Duster, u které je 46 % prodáno jako čtyřkolka. Naopak Nissan Qashqai má podíl jen dvě procenta.

Nejprodávanější terénní auta v ČR
název vozupočet registrovaných kusůpodíl náhonu 4x4 (%)
Škoda Yeti3 08638 %
Dacia Duster1 79746 %
Nissan Qashqai1 1872 %
Volkswagen Tiguan1 10642 %
Hyundai ix351 05826 %
zdroj: SDA, údaje za 1. pololetí 2015

Experti si nárůst prodeje terénních aut vysvětlují i nižší cenou pohonných hmot. „K nárůstu prodeje terénních vozů nepochybně přispěla snižující se cena pohonných hmot, zejména však také optimismus a důvěra firem i domácností v posilující ekonomiku,“ říká Petr Knap.

Podle Zouhara nahrávají do karet prodejům těchto vozů i inovace řady modelů. „Do karet hraje tomuto segmentu i nízká cena ropy a relativně vysoká důvěra spotřebitelů,“ dodal Zouhar.

Růst prodeje malých vozů táhne v Česku nová verze populární Fabie:

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Najdete na iDNES.cz