Češi se vrací k malým autům. Kvůli zlevnění ropy rostou i terénní vozy

  5:00aktualizováno  5:00
Automobilový trh v Česku zažívá velké změny, výrazně se mění struktura aut, která si Češi kupují. Může za to jak nabídka nových modelů, tak i levné tankování. Po letech propadu letos výrazně ožívá poptávka po malých autech.

Nová Škoda Fabia | foto: Škoda

Za první pololetí stouply prodeje malých aut téměř o třetinu. Důvodem je především uvedení nových modelů na trh, především pak nové Škody Fabia.

Ukazují to statistiky o registracích nových aut zveřejňované Svazem dovozců automobilů. Podle nich se za první rok v kategorii malých aut prodalo přes 21 tisíc vozů, tedy o 29 % více než před rokem. Prodeje malých aut rostou téměř dvakrát rychleji než celý trh.

Nejprodávanější malé vozy v Česku
názevpočet registrovaných vozůmeziroční změna (%)
Škoda Fabia8 606+ 88,1 %
Ford Fiesta2 512+ 9,7 %
Volkswagen Polo
1 756+ 61,4 %
Seat Ibiza1 170- 14,0 %
Dacia Sandero1 119+ 2,9 %
zdroj: SDA

Růst poptávky po malých autech ukazuje dobře i žebříček nejprodávanějších vozů v Česku. Z pozice dvojky sesadily Fabie model Rapid, který ve statistikách reprezentuje nižší střední třídu. Právě podíl této třídy naopak klesá, i když je stále v prodejích největší.

„V kategorii malých vozů slavily u českých zákazníků úspěch u nás oblíbené modely jako je Škoda Fabia nebo Ford Fiesta, které byly nedávno uvedeny na trh ve svém novém provedení,“ říká Jiří Zouhar, vedoucí automobilové expertní skupiny PwC. „Malé automobily posilují díky měnícím se potřebám městského zákazníka a rostoucí nabídce modelů,“ říká Petr Knap, partner podnikového poradenství EY.

Fotogalerie

Škodě se podle dealerů novým modelem Fabie podařilo více oslovit i zákazníky z řad domácností. „Na rozdíl od předchozí generace se podařilo výrazně novým modelem oživit i prodeje fyzickým osobám,“ říká Radek Donner z NH Cars. 

Velký zájem je patrný na dodacích lhůtách: na kombíka musí zákazníci čekat i pět měsíců. Fabií se v Česku prodalo přes 8 tisíc, následovaná je Fordem Fiestou a Volkswagenem Polo. Oba modely ale podle statistik firmy Médea Research patří k těm silně reexportovaným, tedy vyvezeným kvůli nižší ceně u nás do zahraničí.

Do terénu, nebo jen na okrasu?

Ještě větší nárůsty prodejů ukazuje segment terénních vozů. Zatímco u kategorie malých aut je už z názvu poměrně jasné o jaká auta jde, segment terénních vozů je ve statistikách poměrně všeobjímající a zahrnuje auta jak do terénu, tak maximálně na polní cestu.

Prodeje těchto vozů stouply meziročně o 42 %, s podílem 18,24 % všech registrovaných aut jsou třetí nejprodávanější skupinou. Žebříček prodejů podle jednotlivých modelů a náhonů ale ukazuje, že lidé si velká auta často nekupují pro jízdu v terénu, ale kvůli jejich velikosti.

Žádný z pětice nejprodávanějších modelů totiž nedosáhl více jak padesátiprocentního podílu prodaných aut s náhonem na všechna čtyři kola. Největší podíl má Dacia Duster, u které je 46 % prodáno jako čtyřkolka. Naopak Nissan Qashqai má podíl jen dvě procenta.

Nejprodávanější terénní auta v ČR
název vozupočet registrovaných kusůpodíl náhonu 4x4 (%)
Škoda Yeti3 08638 %
Dacia Duster1 79746 %
Nissan Qashqai1 1872 %
Volkswagen Tiguan1 10642 %
Hyundai ix351 05826 %
zdroj: SDA, údaje za 1. pololetí 2015

Experti si nárůst prodeje terénních aut vysvětlují i nižší cenou pohonných hmot. „K nárůstu prodeje terénních vozů nepochybně přispěla snižující se cena pohonných hmot, zejména však také optimismus a důvěra firem i domácností v posilující ekonomiku,“ říká Petr Knap.

Podle Zouhara nahrávají do karet prodejům těchto vozů i inovace řady modelů. „Do karet hraje tomuto segmentu i nízká cena ropy a relativně vysoká důvěra spotřebitelů,“ dodal Zouhar.

Růst prodeje malých vozů táhne v Česku nová verze populární Fabie:

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz