Exekuce

Exekuce | foto: iDNES.cz

Češi se stále více topí v dluzích, počet exekucí přesáhl poprvé milion

  • 278
Stále více Čechů není schopno splácet své dluhy. Dokládají to čísla Centrální evidence exekucí, podle kterých počet evidovaných exekucí poprvé překonal milionovou hranici. Přibývá i lidí, kteří čelí několika exekucím. Zhruba třetinu dluhů tvoří částky v řádech několika stokorun. Ty se však v průběhu vymáhání navýší na několik tisíc.

V registru je nahlášeno právě 1 006 574 exekucí. Toto číslo se však průběžně mění podle toho, jak do něj jednotlivé exekutoři vkládají pravomocné exekuce.

"Ve skutečnosti je dlužníků ještě více, protože podle našeho odhadu je takzvaných nepravomocných exekucí zhruba 300 až 400 tisíc," řekla iDNES.cz mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová.

Podle Jiřího Proška, viceprezidenta Exekutorské komory ČR, se však rovnítko mezi počtem dlužníků a počtem exekucí dát nedá. V evidenci jsou zachyceny také exekuce na firmy a řada lidí prochází více než jednou exekucí. Komora eviduje také případ člověka, na kterého je uvaleno 82 exekucí a počet těchto vícečetných exekucí roste.

Podle Proška tak v průměru prochází exekucí zhruba 4 procenta obyvatel Česka.

Dluhy nesplácejí mladí lidé a důchodci

Do dluhové pasti upadají nejčastěji mladí lidé ve věku od 20 do 35 let a také důchodci. Potíže se splácením mají také lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. "Tito lidé si neumí se svými dluhy poradit. Nevědí ani, kam se mají obrátit o radu," upozorňuje mluvčí.

Za zhruba třetinou exekucí stojí přitom drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

Obce se "obuly" do vymáhání dluhů

Vymáhat dluhy je ale drahé, takže v okamžiku exekuce se původní nízká částka vyšplhá přes deset tisíc korun, upozorňuje mluvčí s tím, že počet těchto případů bude kvůli krizi ještě růst.

"Krize způsobila to, že rozpočty obcí jsou napjaté, a tak se například municipality snaží čím dál tím více vymoci staré pohledávky," vysvětluje Zajícová.

Loni soudy nařídily podle odhadu komory zhruba 700 tisíc exekucí. Přesnější čísla budou známy na přelomu měsíce. Předloni soudy nařídily 554 tisíc exekucí, o rok dříve 428 tisíc, připomněla ČTK.

Exekucí přibývá, věřitelé se ale k penězům dostat nemusejí 

Ačkoliv jsou úřady i lidé při vymáhání aktivnější, podle Exekutorského úřadu Přerov Tomáše Vrány se přitom nedá počítat s tím, že se věřitelé ke svým penězům snadno dostanou.

"Počet nařízených exekucí neodpovídá vymoženým prostředkům vzhledem ke špatné sociální situaci dlužníků a nárůstu agendy vyplývající z novely exekučního řádu," uvedl Robert Runták, ředitel přerovského úřadu, kterému loni vzrostl počet exekucí o šedesát procent na téměř 40 tisíc exekucí.

Vysoký nárůst podle něj dosvědčuje to, že zadlužování lidí a jejich následná neschopnost splácet dosahuje nebezpečných rozměrů.