Češi při jednání s daňovými ráji zaspali, říká OECD. Peníze tak utíkají dál

  3:42aktualizováno  3:42
Ministerstvo financí už rok vyjednává s daňovými ráji o výměně informací, dosud ale neuzavřelo žádnou smlouvu. Mluvčí Jakub Haas resort brání s tím, že po intenzivních jednáních došlo k výraznému posunu a smlouvy budou podepsány do konce roku. Podle šéfa daňové politiky OECD Jeffreyho Owense začalo Česko vyjednávat moc pozdě.

Ministerstvo financí jedná například s Bahamami. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo financí vyjednává s Kajmanskými ostrovy, Bermudami, Bahamami, ostrovy Guernsey, Jersey a Man a dalšími státy s výhodným či žádným zdaněním zisků. Že se zatím nepodařilo dotáhnout jednání do konce vysvětluje tím, že daňové ráje jako Lichtenštejnsko nebo Monako uzavírají smlouvy jen s prvními dvanácti zájemci, pak jejich ochota klesá na bod mrazu.

Dvanáct je minimum, aby země přestala být považována za daňový ráj a byla smazána z tzv. černé listiny OECD. "Šance uzavřít smlouvu jako třináctý je mizivá. Větší šance je s klasickými ráji – Man, Guernsey, Jersey, spíše než s Lichtenštejnskem a Rakouskem," přiznal před nedávnem v rozhovoru pro MF DNES šéf české daňové správy Jan Knížek.

Ten říká, že Česko do konce roku podepíše smlouvy s několika daňovými ráji, ale hlavní vlna má přijít v březnu příštího roku.

Daňové ráje

Co je daňový ráj
Jedná se o stát či území, jehož zákony umožňují žádné nebo jen velmi nízké zdanění zisků firem. Podmínky pro registraci firem bývají navíc velmi jednoduché. Společnosti pak mají sídlo v daňovém ráji, ale neprovozují tam žádnou ekonomickou aktivitu – ta probíhá jinde.

Příklady daňových rájů
Bahamy, Belize, Bermudské ostrovy, Britské Panenské ostrovy, Delaware (USA), Gibraltar, Jersey (Velká Británie), Kajmanské ostrovy, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Monako, Nizozemské Antily, Nizozemsko, Panama, Seychelská republika.

Příklady českých firem s vlastníky v daňových rájích
J&T, Sekyra Group, Agel, Madeta, Viamont, Škoda Holding, CE Wood

Podle Owense jsme nicméně zaspali. "Česká republika byla poněkud pomalá se započetím tohoto procesu," uvedl během summitu G20 v Soulu. Podle něj je číslo dvanáct, na které se úředníci odvolávají, jen určitý práh. "I pak musí být daňové ráje připraveny vyhovět žádostem od dalších partnerů, kteří mají důvodné podezření, že se tam jejich rezidenti schovávají před zdaněním doma," dodal Owens.

Na základě smluv se má stát dozvědět, v čem firma spoluvlastněná českým občanem podniká, kolik má český vlastník na kontě a kam z něj peníze posílá. Informace o občanech se nevyměňují automaticky, země se na konkrétní osobu musí dotázat. Kdyby ráje vyjednávat odmítly, může se Česko obrátit na OECD a odmítač pak má u této organizace "černý puntík".

Vynucovací nástroje drží v rukou někdo jiný. Před rokem a půl se na summitu G20 v Londýně hovořilo o tom, že nespolupracující země ztratí nárok na mezinárodní finanční pomoc od MMF. V době těžce zkoušených rozpočtů si navíc státy ty, kteří se vyhýbají daním, hlídají samy. Kupují ukradená data o bankovních účtech ve Švýcarsku a Američané hrozí tamním bankám trestním stíháním, pokud jim data nedají. Němci a Britové minulý měsíc předjednali se Švýcarskem srážkovou daň za vklady svých občanů v tamních bankách.

Už dnes funguje mezi zeměmi EU a čtrnáctkou rájů dohoda o zdanění úroků z vkladů cizinců – platí to pro Lichtenštejnsko, Monako či Belgii. Srazí 20 procent a peníze pak posílají souhrnně a anonymně do zemí, kde vlastník účtu sídlí.

"Přitom to tam vůbec nemusí náležet, může jít o peníze, které se vydělaly v úplně jiném státě," poznamenává Knížek.
Srážková daň se má příští rok zvednout na 35 procent, nechat peníze ležet v cizině se tak nevyplatí.

Černá listina zemí, které nemají uzavřenou jedinou smlouvu o výměně informací nebo o zamezení dvojího zdanění, se mezitím vyprázdnila. Přesunuly se do šedé zóny a o výměně informací vyjednávají. "V závěru nás mnohem víc zajímá uvedení smluv do praxe než jejich podepsání," upozorňuje Owens.

OECD označuje současné tažení proti rájům za největší posun v posledních padesáti letech. "Vstupujeme do éry, kdy bankovní tajemství už nechrání ty, kteří se vyhýbají daním," říká Owens.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

GLOSA: Solidarita dojme i povzbudí. Pojistku by však nahrazovat neměla

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Ničivá exploze, tragická autonehoda, nečekaný požár. Tři neštěstí, která v posledním půlroce ukázala až dojemnou a...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz