Češi chtějí důchod 16 tisíc měsíčně a spořit jen pět set

  11:50aktualizováno  11:50
Většina Čechů je už smířena s tím, že stát musí provést reformu důchodového systému a že si na penzi musí spořit. O tom, kolik si mají ukládat, však mají stále poněkud zkreslené představy. Ukazují to výsledky výzkumu společnosti Ipsos Tambor o postojích obyvatel k penzijní reformě pro fórum Zlatá koruna. MF DNES má výsledky ankety mezi 1 047 respondenty exkluzivně k dispozici.

Důchodci | foto: Profimedia.cz

"Většině lidí chybějí informace, jaké změny reforma přinese a na co se mají připravit," říká šéf Zlaté koruny Pavel Doležal.

Nedostatek informací nepřímo naznačují odpovědi na některé otázky. Nejvíce lidí (34 procent) je ochotno spořit částku mezi 200 a 500 korunami. Současně je pro třetinu obyvatel minimální hranicí slušného důchodu 16 tisíc korun. Jak mají Češi zkreslené představy o tom, kolik si musí spořit, ukazuje jednoduchý výpočet.

přímý přenos z fóra sledujte od 9:30

na iDNES.cz a zlatakoruna.info

Pokud si teď začne někdo na třicet let ukládat každý měsíc pět set korun do penzijního fondu, v důchodu si nastřádaných peněz příliš neužije. Při dvouprocentním úroku a přiznané státní podpoře v dosavadní výši bude mít čerstvý důchodce 319 tisíc korun. Jenže takový výnos mu zajistí šestnáctitisícový důchod na necelé dva roky.

Zajímavé přitom je, že požadavky na výši penze rostou s věkem dotazovaných. Například 64 procentům lidí do 24 let by stačil důchod jen 12 tisíc korun, ve věku nad 55 let by už stačil jen 45 procentům.

Strach mají téměř všichni

Téměř 90 procent dotázaných se obává, že se jejich životní úroveň v důchodu sníží.
Na stáří si přesto spoří zatím jen zhruba šedesát procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. Ostatní se na to teprve chystají a sedm procent nehodlá spořit vůbec. Nejčastěji jde o lidi s nízkým příjmem a základním vzděláním.

Málo spoří i mladí lidé do 24 let. Ti v průzkumu uváděli, že na spoření nemají peníze nebo že to nepovažují za nutné. Výše částky odkládané na stáří pak roste úměrně s dosaženým vzděláním. Obavy o životní úroveň v důchodu pak nejspíše přesvědčily i drtivou většinu lidí o nevyhnutelnosti důchodové reformy.

Na fórum se registrujte zde

Většina z nich však o ní nemá informace: jen čtvrtina lidí tvrdí, že je dostatečně informována. Mírně lépe jsou na tom se znalostmi muži.

Podle Doležala by vláda neměla s informační kampaní otálet. "Tentokrát bude více než kdy jindy zapotřebí lidi o užitečnosti takto zásadních změn přesvědčit," podotkl Doležal. "Populace má ráda jasno ve věcech, které se dotýkají jejich denního života a perspektivně obsahu jejich peněženky," vysvětlil Tomáš Macků z agentury Ipsos Tambor.

Nedůvěra v soukromé fondy

Většina lidí souhlasí s možností vyvedení části peněz ze systému důchodového pojištění do soukromých fondů. Zároveň s tím však téměř tři čtvrtiny z nich mají obavy z toho, že by měli své peníze soukromým fondům svěřit.

Strach svěřit své úspory do privátních rukou je víceméně ve všech věkových kategoriích stejný. Polovina lidí si proto ani nepřeje, aby spoření v soukromých fondech bylo povinné.

K podobným výsledkům došla ve vlastním průzkumu i ČSOB. Podle její analýzy by lidé ve stáří rádi vycházeli s 17 500 Kč měsíčně. Aby toho dosáhli, měli by si už od 35 let dávat stranou dva a půl tisíce korun měsíčně. (podrobnější informace najdete zde)

Dotazy hostům můžete klást zde

Budoucnost českého penzijního systému se bude v úterý řešit na dalším fóru Zlatá Koruna. Jedním z jeho témat bude i hrozba toho, že stále více lidí nebude schopno kvůli splátkám hypoték spořit na svou penzi.

Penze
Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Najdete na iDNES.cz