Černý scénář: Kvůli Rusku může česká ekonomika spadnout pod nulu

  11:11aktualizováno  14:20
Ekonomická situace v Rusku bude mít negativní vliv i na Česko. Pocítí to především firmy, které tam vyvážejí. Podle nejčernějšího scénáře, který ekonomové vymodelovali, by se mohl růst tuzemské ekonomiky dostat do záporných čísel. Sami však připouštějí, že tyto nejhorší obavy hrozí jen s pravděpodobností 20 procent.

Směnárna v ruském hlavním městě (16. prosince 2014) | foto: AP

Kvůli zvyšování úrokových sazeb a kolapsu cen ropy příští rok Rusko zřejmě čeká mírná recese. Tu pocítí i Česko. „Pokud ruská ekonomika v příštím roce ztratí 3 procenta - tržní očekávání jsou podle Bloombergu pouze -0,2 procenta, mohlo by to podle mého názoru ukousnout z českého růstu okolo 0.3 procentního bodu,“ míní ekonom Ery Jan Bureš.

Pád rublu

Situace dolehne zejména na exportéry. Zboží z dovozu se totiž stane pro Rusy ještě dražší a ti tak sáhnou po domácích produktech. „Riziko je v možné ztrátě ruského trhu a nahrazení pozic českých firem zahraniční či ruskou konkurencí,“ potvrdil analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Problém také budou mít exportéři, kteří v rublech fakturují a nemají své pozice vůči pohybu kurzu měny zajištěné.

Na výrazný pokles dovozu kvůli recesi a poklesu kurzu rublu doplatí nejvíc Čína, Německo, Ukrajina, Bělorusko a Japonsko, které do Ruska vyvážejí nejvíc. Podíl Ruska na celkovém českém exportu je poměrně nízký, zaujímá sedmé místo s podílem 3,9 procenta. Vývoz tuzemských firem do Ruska dosáhl loni 116 miliard korun. 

„Vzhledem k velikosti obchodních vazeb mezi ČR a Ruskem a importní náročností české exportní produkce lze odhadnout, že 20procentní pokles vývozu do Ruska sníží český HDP o 0,15 procenta. Propad vývozu do Ruska o polovinu by ubral z českého HDP 0,38 procenta,“ odhaduje ekonom Deloitte David Marek. 

Pro českou ekonomiku bude spíš klíčové, jak se bude dařit eurozóně. Česku navíc budou podle analytika Ery Jana Bureše pomáhat nižší ceny ropy, které by měly efekt slabší poptávky z Ruska přibližně vykompenzovat.

Rusové jsou kvůli pádu rublu nervózní:

Záleží na cenách ropy

Analytik ČSOB Jan Čermák s kolegy již před několika měsíci vytvořil odhady nejčernějšího vývoje. Scénář počítá s propadem ruského HDP o 8 procent meziročně v každém čtvrtletí roku 2015. To se přibližně rovná historicky nejhorší recesi ruské ekonomiky v roce 2009. Tento šok by se na českou ekonomiku přenesl přes Německo, které je důležitým ruským a hlavním českým obchodním partnerem. 

EGAP zpřísní exportérům podmínky

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) chystá kvůli propadu kurzu rublu krizový plán. Ruští partneři českých vývozců totiž můžou mít problém splácet úvěry od tuzemských bank. EGAP nyní kontaktuje banky s žádostí o maximální obezřetnost u úvěrů do Ruska.

EGAP pojistil k dnešnímu dni 125 obchodů českých exportérů v Rusku. Nové obchodní případy do Ruska budou muset projít schválením představenstva.

Protože má EGAP v portfoliu případy s měsíčními, čtvrtletními ale i pololetními splátkami, konkrétní problémy se mohou objevit až s odstupem času

„Růst českého HDP by se při takto drastickém propadu ruské ekonomiky a s tím souvisejícím zpomalení Německa zhoršil o necelé 3 procentní body. Jinak řečeno, namísto námi očekávaného růstu v roce 2015 na úrovni 2 procent by nám fakticky hrozil mírný propad ekonomiky,“ vysvětlil ekonom.

Podotýká ovšem, že jde o katastrofický scénář, který je pravděpodobný přibližně z 20 procent. „Ale hodně bude také záležet na cenách ropy. Ty by podle nás měly ještě v první půlce příštího roku zůstat nízko, ale v druhé půlce roku by již měly vzrůst na asi 70 dolarů za barel Brentu,“ doplnil analytik ČSOB.

České banky jsou zatím v klidu

Nákaza z Ruska může zasáhnout evropské podnikatele, kteří investovali do tamního finančního sektoru. Pokud bude ruské finančnictví kolabovat, tak to mohou pociťovat i jejich matky, které sídlí třeba v západní Evropě.

Tuzemské banky, které jsou na Rusko nějak navázané, jsou ale zatím v klidu. „Vývoj v Rusku má na nás zanedbatelný vliv, protože většina našich investic spadá do České republiky a na Slovensko. V Rusku máme jen malou část aktiv, která považujeme i v současné situaci za bezpečná,“ informoval mluvčí AirBank Vladimír Komjati. „Sberbank CZ působí na českém trhu a poskytuje služby převážně českým klientům. Situace na ruském finančním trhu se nás nijak netýká,“ sdělila mluvčí české Sberbank Hana Drápalová.

Ani podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by na tuzemské banky ruská krize neměla mít významný dopad. „Samozřejmě finanční subjekty působící v Rusku mají situaci složitější a musí být připraveny na všechny možné scénáře dalšího vývoje,“ upozornil však.

V Rusku podniká například finanční skupina Home Credit. Tu poslala situace na jejím největším trhu do ztráty. Za první tři letošní čtvrtletí dosáhla 1,85 miliardy korun, zatímco ve stejném období loni skupina vykázala zisk 8,1 miliardy korun.

V Moskvě zavřely luxusní obchody:

  

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Amazon zvyšuje mzdy. Řadoví pracovníci budou vydělávat až 175 korun na hodinu

Dobrovízské distribuční centrum Amazonu má rozlohu 95 tisíc čtverečních metrů.

Amazon plánuje od září zvednout mzdy pracovníkům svého logistického centra v Dobrovízi u Prahy, zaměstnanci si polepší...

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz