Kvůli zvyšování úrokových sazeb a kolapsu cen ropy příští rok Rusko zřejmě čeká mírná recese. Tu pocítí i Česko. „Pokud ruská ekonomika v příštím roce ztratí 3 procenta - tržní očekávání jsou podle Bloombergu pouze -0,2 procenta, mohlo by to podle mého názoru ukousnout z českého růstu okolo 0.3 procentního bodu,“ míní ekonom Ery Jan Bureš.
Situace dolehne zejména na exportéry. Zboží z dovozu se totiž stane pro Rusy ještě dražší a ti tak sáhnou po domácích produktech. „Riziko je v možné ztrátě ruského trhu a nahrazení pozic českých firem zahraniční či ruskou konkurencí,“ potvrdil analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Problém také budou mít exportéři, kteří v rublech fakturují a nemají své pozice vůči pohybu kurzu měny zajištěné.
Na výrazný pokles dovozu kvůli recesi a poklesu kurzu rublu doplatí nejvíc Čína, Německo, Ukrajina, Bělorusko a Japonsko, které do Ruska vyvážejí nejvíc. Podíl Ruska na celkovém českém exportu je poměrně nízký, zaujímá sedmé místo s podílem 3,9 procenta. Vývoz tuzemských firem do Ruska dosáhl loni 116 miliard korun.
„Vzhledem k velikosti obchodních vazeb mezi ČR a Ruskem a importní náročností české exportní produkce lze odhadnout, že 20procentní pokles vývozu do Ruska sníží český HDP o 0,15 procenta. Propad vývozu do Ruska o polovinu by ubral z českého HDP 0,38 procenta,“ odhaduje ekonom Deloitte David Marek.
Pro českou ekonomiku bude spíš klíčové, jak se bude dařit eurozóně. Česku navíc budou podle analytika Ery Jana Bureše pomáhat nižší ceny ropy, které by měly efekt slabší poptávky z Ruska přibližně vykompenzovat.
Rusové jsou kvůli pádu rublu nervózní:
Záleží na cenách ropy
Analytik ČSOB Jan Čermák s kolegy již před několika měsíci vytvořil odhady nejčernějšího vývoje. Scénář počítá s propadem ruského HDP o 8 procent meziročně v každém čtvrtletí roku 2015. To se přibližně rovná historicky nejhorší recesi ruské ekonomiky v roce 2009. Tento šok by se na českou ekonomiku přenesl přes Německo, které je důležitým ruským a hlavním českým obchodním partnerem.
EGAP zpřísní exportérům podmínkyStátní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) chystá kvůli propadu kurzu rublu krizový plán. Ruští partneři českých vývozců totiž můžou mít problém splácet úvěry od tuzemských bank. EGAP nyní kontaktuje banky s žádostí o maximální obezřetnost u úvěrů do Ruska. EGAP pojistil k dnešnímu dni 125 obchodů českých exportérů v Rusku. Nové obchodní případy do Ruska budou muset projít schválením představenstva. Protože má EGAP v portfoliu případy s měsíčními, čtvrtletními ale i pololetními splátkami, konkrétní problémy se mohou objevit až s odstupem času. |
„Růst českého HDP by se při takto drastickém propadu ruské ekonomiky a s tím souvisejícím zpomalení Německa zhoršil o necelé 3 procentní body. Jinak řečeno, namísto námi očekávaného růstu v roce 2015 na úrovni 2 procent by nám fakticky hrozil mírný propad ekonomiky,“ vysvětlil ekonom.
Podotýká ovšem, že jde o katastrofický scénář, který je pravděpodobný přibližně z 20 procent. „Ale hodně bude také záležet na cenách ropy. Ty by podle nás měly ještě v první půlce příštího roku zůstat nízko, ale v druhé půlce roku by již měly vzrůst na asi 70 dolarů za barel Brentu,“ doplnil analytik ČSOB.
České banky jsou zatím v klidu
Nákaza z Ruska může zasáhnout evropské podnikatele, kteří investovali do tamního finančního sektoru. Pokud bude ruské finančnictví kolabovat, tak to mohou pociťovat i jejich matky, které sídlí třeba v západní Evropě.
Tuzemské banky, které jsou na Rusko nějak navázané, jsou ale zatím v klidu. „Vývoj v Rusku má na nás zanedbatelný vliv, protože většina našich investic spadá do České republiky a na Slovensko. V Rusku máme jen malou část aktiv, která považujeme i v současné situaci za bezpečná,“ informoval mluvčí AirBank Vladimír Komjati. „Sberbank CZ působí na českém trhu a poskytuje služby převážně českým klientům. Situace na ruském finančním trhu se nás nijak netýká,“ sdělila mluvčí české Sberbank Hana Drápalová.
Ani podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by na tuzemské banky ruská krize neměla mít významný dopad. „Samozřejmě finanční subjekty působící v Rusku mají situaci složitější a musí být připraveny na všechny možné scénáře dalšího vývoje,“ upozornil však.
V Rusku podniká například finanční skupina Home Credit. Tu poslala situace na jejím největším trhu do ztráty. Za první tři letošní čtvrtletí dosáhla 1,85 miliardy korun, zatímco ve stejném období loni skupina vykázala zisk 8,1 miliardy korun.
V Moskvě zavřely luxusní obchody: