Státní vyhazov. Ministerstva přijdou příští rok o 5 700 míst

  1:00aktualizováno  1:00
Ve státní správě je víc než 23 tisíc židlí, na kterých nikdo nesedí, ale na která čerpají úřady peníze. Na takzvané „černé duše“ jde celkem šest miliard korun. Část z těchto peněz chce teď ministryně financí Alena Schillerová úřadům sebrat. Mezitím, než se podaří novelu zákona prosadit, už příští rok škrtem pera zruší 5 700 míst ve státní správě.

Alena Schillerová (13. prosince 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Neobsazená místa se mají úřadům méně rentovat než dosud. Dnes nikdo nadřízené nenutí, aby na volné místo co nejdřív vypsali výběrové řízení. Peníze navíc se totiž hodí – dá se z nich vylepšovat plat aktuálním zaměstnancům.

Nejvíc neobsazených míst mělo na konci prvního čtvrtletí ministerstvo školství (12,5 tisíce), vnitra (3,8 tisíce), obrany (1 500), financí (1 400) a spravedlnosti (1 300). Celkem je ve státní správě volných 23 696 míst, tedy pět procent z celkového počtu.

Bonusy pro šéfy

O praxi vylepšování průměrných platů se mluví už léta a její zastánci argumentují tím, že agendu úřadu někdo odpracovat musí, a proto mu odměna za chybějící kolegy patří. Háček je v tom, že peníze dnes nejdou automaticky za těmi pracovníky, kteří pracují v personálně poddimenzovaných odděleních. Stává se tak, že peníze navíc v podobě bonusu shrábne náměstek nebo ředitel a řadoví zaměstnanci za práci navíc nedostanou žádnou, nebo jen malou odměnu.

Ministerstvo financí tuto spravedlnost neřeší, ale chce alespoň umenšit balík, který se tímto neprůhledným způsobem rozděluje.

Příští rok škrtne ve státním rozpočtu 5 700 míst – budou mezi nimi jak ta neobsazená místa, tak ta obsazená. Záležet bude na jednotlivých úřadech, kde se rozhodnou ušetřit. Dobrá zpráva pro úřady a ministerstva je, že půlku takto ušetřených peněz dostanou zpátky a mohou je opět použít na odměny zbylých zaměstnanců.

Státní vyhazov 2020

  • 10 % na ústředí ministerstev (z 11 000 míst)
  • 5 % u organizačních složek (z cca 60 500 míst – FS, ČSSZ, ÚP)
  • 3 % u příspěvkových organizací, soudů, stát. zastupitelství, civilistů v bezp. sborech, Krajské hygien. stanice, SZPI a SVS (z 53 000 míst)
  • 0 % regionální školství, příslušníci bezp. sborů, vojáci (z 345 500 míst)
Celkem: zruší se 5 715 míst placených ze státního rozpočtu

Nejvíc se bude osekávat na ústředí ministerstev – desetina míst má jít pryč, tedy asi 1 100. Nejméně pak u podřízených organizací či soudů, kde se osekají jen tři procenta míst, což je ve finále skoro 1 600 pozic (viz box Státní vyhazov 2020).

Škrtání se zcela vyhne příslušníkům bezpečnostních sborů, vojákům a pracovníkům ve školství. Těch naopak příští rok přibude – tyto resorty požádaly o posílení o 6 678 míst. Armáda státních zaměstnanců tak posílí o bezmála tisícovku míst. Celkem stát z rozpočtu platí 465 tisíc míst, z toho více než polovinu (251 tisíc) představuje práce v regionálním školství – učitelé a nepedagogičtí pracovníci. Dohromady jde o balík 202 miliard korun.

S velkými úsporami v příštím roce se nicméně podle informací z ministerstva financí nepočítá, spíše s nulou. Každé propouštění ze státní služby (pod ni spadá asi 65 tisíc úředníků) je totiž drahé – stát musí dotyčného nechat nejprve šest měsíců doma s 80 procenty platu a pak mu ještě vyplatit odstupné 3 až 12 měsíčních platů podle toho, jak dlouho byl ve státní správě zaměstnán.

Ušetříš, dostaneš

To je ovšem jen první fáze vládního plánu. Druhou část tvoří změna zákona o rozpočtových pravidlech, která by měla platit od roku 2021 a měla by podle ministerstva financí ušetřit dvě miliardy korun ročně.

Návrh spočívá v tom, že jakmile na úřadě zůstane dva měsíce neobsazené místo, ze státního rozpočtu na ně přestane chodit celá rozpočtovaná částka (jde o průměrný plat u srovnatelného místa jinde v resortu), ale jen odměnová část a příplatky, které se k němu vztahují. Tuto část mohou použít ministerstva na přilepšenou ostatním zaměstnancům. 

Naopak tarifní složka platu v nejnižším platovém stupni (bývá to 50 až 70 procent celkového platu státního zaměstnance) se takzvaně zaváže a nechá se ve státním rozpočtu. O tom, co se s ní udělá, rozhodne na konci roku ministerstvo financí. Například si s ní může vylepšit schodek hospodaření nebo ji použít na úplně jiné útraty jinde.

Autor:

Nejčtenější

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz