Černá díra jménem Centrotex

  0:01aktualizováno  0:01
Komerční banka těsně před svou privatizací za neobvyklých okolností odpustila splácení osmisetmilionových dluhů firmám kolem někdejšího podniku zahraničního obchodu Centrotex. Případem, který se vymyká přístupu banky k jiným velkým dlužníkům, se loni v říjnu začala zabývat policie.

Při návštěvě pražského obchodního domu Krone na Václavském náměstí se zákazníci nevědomky ocitají na půdě významné křižovatky, přes kterou zmizely stovky milionů korun z Komerční banky.

Tři firmy v čele se společností Mercurius Kathreiner, spojené s někdejším podnikem zahraničního obchodu Centrotex, vylákaly z Komerční banky na přelomu let 1997 a 1998 bezmála 800 milionů korun.

Peníze měly sloužit na rekonstrukci obchodního domu, přilehlého klubu Duplex a restaurace Fromin, které měly firmy v pronájmu od Svazu českých a moravských výrobních družstev. Komerční banka však peníze zpět nikdy nedostala a dluhy měla velice špatně zajištěné.

Privatizační tým ve vedení Komerční banky v roce 2000 řešil problém dědictví éry Richarda Salzmanna odprodejem dluhů firem kolem Centrotexu s tím, že jsou jinak nevymahatelné.

Za pět minut dvanáct
V současné době kontroluje firmu Mercurius Kathreiner společnost Intercontinental Commodities, v níž má hlavní vliv podnikatel a poradce ministra zemědělství Jaroslava Palase Vojtěch Slówik. Podle bankéřů přitom tato společnost již dříve měla k firmám kolem Centrotexu velmi blízko.

Poté, co dluhy společností Mercurius Kathreiner, RIO a Tekom Slówikova společnost velmi lacino získala, dostala se i k nájemním smlouvám v budově Krone a získala na dům od výrobních družstev předkupní právo.

Slówikovi se to podařilo za pět minut dvanáct. Svaz družstev chtěl totiž neplatičům z řad firem kolem Centrotexu nájmy vypovědět, jejich nový majitel však dokázal vlastníka budovy přesvědčit, že s ním má smlouvu na patnáct let prodloužit.

Zástupci svazu nakonec ustoupili proto, že firmy kolem Centrotexu měly díky předkupní smlouvě možnost blokovat hledání nového nájemce. "Byli jsme tehdy hodně překvapeni. Účastnili jsme se soutěže na nájem a pořád nám bylo zdůrazňováno, že s firmami kolem Centrotexu už kvůli špatným zkušenostem nechtějí mít nic společného. A najednou bylo vše jinak," říká zástupce jedné z firem, která se o nájem v Krone zajímala.

Začátek na severní Moravě
Kuriózní na kauze je prodej dluhů firem kolem Centrotexu. Osmisetmilionovými pohledávkami totiž banka zaplatila dluh 120 milionů, který by při správném postupu jejích pracovníků v minulosti nevznikl.

Opavská pobočka Komerční banky v roce 1995 půjčila firmě P&AC Investment 75 milionů, aby si od ní firma koupila pohledávky ve stejné hodnotě, zajištěné nemovitostmi.

Soud o rok později zástavní právo zrušil a P&AC Investment žádala vrácení zaplacené ceny s tím, že smlouva nebyla naplněna. Banka ve sporu nevyužila možnosti zápočtu, proti vydanému platebnímu rozkazu se odvolala pozdě a navíc k nesprávnému soudu.

Dluh banky s úroky vzrostl až na 120 milionů a v té době jej koupila Intercontinental Commodities. A ta do banky přišla s návrhem, že výměnou za pohledávku banky vůči firmám kolem Centrotexu odpustí Komerční bance na oplátku její dluh.

Protože v bance byla podle někdejšího člena představenstva Tomase Spurného špatná evidence celého případu a pohledávka vůči firmám kolem Centrotexu měla minimální hodnotu, finanční dům nakonec obchod se Slówikem udělal. "Bylo to morálně hnusné, ale jediné možné řešení," uvedl loni na podzim Spurny, který měl případ na starosti.

Ve firmách vystupujících v případu působili lidé z okruhu politických špiček. Kromě Vojtěcha Slówika jde zejména o někdejšího prokuristu Centrotexu Milana Velka, který je přítelem šéfa ODS Václava Klause a sponzorem jeho poslední knihy. V Intercontinental Commodities pak kromě Slówika působil v minulosti i současný náměstek ministra financí Ladislav Zelinka.

Případ řeší policie
Případem se po jeho zveřejnění začala zabývat loni v říjnu policie. "Od Komerční banky jsme dostali veškeré vyžádané materiály," uvedl státní zástupce Rostislav Bajger, který případ dozoruje.

Policii zajímají hned tři klíčové body kauzy. "Zaměřujeme se zejména na to, jak na severní Moravě banka postupovala při poskytování úvěrů firmám na nákupy nemovitostí a za jakých okolností své peníze nedostala zpět. Druhou částí je případ dluhů firem kolem Centrotexu. Zajímá nás, jak vznikaly, jak se dlužníci chovali a jak vůči nim banka postupovala," sdělil zdroj blízký vyšetřování.

"Jako poslední bod pak prověřujeme okolnosti vypořádání dluhů firem kolem Centrotexu započtením s pohledávkou, kterou koupila Intercontinental Commodities a jež vznikla v počátku případu právě na severní Moravě," uvedl zdroj.

Policie si nyní dožádá některé další dokumenty z banky a chce také oslovit další společnosti, které se v případu smazání dluhů Centrotexu angažovaly.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Česku hrozí arbitráž za převzetí OKD, podle exvlastníka šlo o znárodnění

Horníci NWR. Ilustrační snímek

Britská společnosti Jenner & Block, která je likvidátorem společnosti New World Resources (NWR), označila státní...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Najdete na iDNES.cz