"Pokud urychleně nedojde ke změně pravidel připojování výše uvedených zdrojů, bude ČEPS především při předcházení či řešení stavu nouze nucena tyto zdroje odstavovat z provozu. Toto by mohlo pro investory do větrných a fotovoltaických elektráren znamenat ohrožení jejich investic," tvrdí ČEPS.
Podle právníků ale nejsou v ohrožení jen investoři. "Pokud by zdroj byl skutečně odstaven z provozu, nastala by velmi složitá právní situace. Neznamenalo by to rizika pouze pro investora, ale také pro stát, vyplývající z jeho případné odpovědnosti," uvedl Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.
ČEPS už vyzval dopisem distribuční společnosti (ČEZ, E.ON, PRE), aby nedávaly kladná stanoviska k žádostem o připojení těchto elektráren do sítě. V současnosti ke konci loňského roku je do sítě připojeno přes 600 MW výkonu větrných a distributoři povolili další zdroje dosahující dalších 3 500 MW výkonu.
"Nelze do soustavy připojit více výkonu, než z ní lze odebrat, to nám jednoduše neumožňují fyzikální zákony," sdělil generální ředitel společnosti Ing. Petr Zeman.
Společnost připravuje nové podmínky pro připojení těchto zdrojů společně se zástupci distribučních společností. Další informace budou známy počátkem března.