Ceny panelových bytů v Karlových Varech klesají

  9:36aktualizováno  9:36
Ceny bytů poklesly. Alespoň ve vybraných městech a lokalitách Karlovarského kraje. Nejvíce se pokles cen projevuje u bytů v panelových domech. Na tom se shodují odborníci z realitních kanceláří především ve Varech, ale i Chebu. Jiná je situace v lázeňském území, případně historické části měst.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

"Je to věčný problém. Lidé obecně mají vždy větší představu, která neodpovídá trhu," říká jednatel karlovarské společnosti Recom Reality Ivan Žikeš.

"Své představy o cenách odvozují z různých vývěsek s nabídkami, cenová úroveň je ale jinde, a pak se v důsledku toho objevuje snížení cen. Rozhodně klesají ceny u panelových bytů," vysvětluje Žikeš.

Z Unie kupci nepřišli
Podle něj před časem vylétly ceny bytů v panelových domech nahoru až o dvacet procent, v současné době klesají zpět, i když mohou být ještě lehce nadhodnocené.

Ceny vzrostly před vstupem do Evropské unie, ale po vstupu se ukázalo, že oproti předpokladům zde nečeká zástup kupců, kteří by platili za byty horentní sumy.

"Není to jen otázka cen bytů, brzy se to projeví u všech nemovitostí. Odborníci tvrdí, že ceny nemovitostí jsou uměle nafouknutou bublinou, která neodpovídá příjmovým možnostem obyvatelstva," vysvětluje Žikeš.

Částečný pokles cen panelových bytů potvrzuje i jednatel Realitní kanceláře Reba Jiří Basl. Ten jej přičítá i skutečnosti, že bytů je na trhu dost.

"Staví se teď více nových bytů a způsob jejich placení je takový, že pro řadu lidí je výhodnější využít možnosti složení zálohy a následných dvacetiletých splátek, i když v konečném důsledku je takový byt o něco dražší," domnívá se Basl. Tento systém se týká bytů, které za popsaných podmínek stavějí a nabízejí obce.

"V Chebu byla z bytového fondu do soukromých rukou prodána více než polovina bytů v panelových domech. Tím se na trhu objevila spousta nabídek, zejména k pronájmu bytů. Řadě lidí se tak už nevyplatí kupovat si byt, který by pak pronajímali, protože nabídka volných bytů k pronajmutí vzrostla až o tři sta procent," říká Jaroslav Kejř, spolumajitel chebské společnosti Prima Reality.

Lépe se žije v rodinném domku
Podle něj také střední vrstva a mladí lidé dnes mají k dispozici o něco více finančních prostředků, i díky hypotékám a spoření. "Když k tomu mají ještě menší byt, který prodají, mají k dispozici částku, za niž raději koupí menší rodinný domek. Je to určitě lepší, než bydlet v paneláku, a dnes se začíná stavět poměrně dost v okolí měst," dodává Kejř.

Jiná je situace na Sokolovsku. "Pokles v cenách jsme v podstatě nezaznamenali. Zásadně se ale lišíme od Karlových Varů nebo Chebu. Rozdíly mezi cenami obdobných bytů v Sokolově a zmíněných městech se mohou pohybovat okolo osmi set tisíc," uvažuje Josef Kaššay ze sokolovské realitní kanceláře Rois.

Centrum Varů není nic pro místní
Nesrovnatelná s panelovými byty je pak nabídka a ceny v lázeňském území Karlových Varů. "Toto území dnes pro místní obyvatele k bydlení není. Chybí tu pro ně dopravní obslužnost, je tu nevyhovující infrastruktura. Aktivní zájemci o tuto lokalitu se zajímají dlouhodobě, takže kdo z cizinců v ní chtěl bydlet, už bydlí. Ceny se zde také už nepohybují v dřívějších relacích," říká ředitel karlovarské realitní kanceláře Inpra Jan Koenigstein.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V karlovarské lukrativní zóně se ještě před pár lety dal prodat byt za několik milonů korun. Zejména Rusům a dalším příchozím ze zemí bývalého Sovětského svazu. Dnes sice řád milionu zůstal, ceny jsou však o něco nižší.

"V Karlových Varech panuje mýtus, že Rusové kupují všechno, ale oni už tu zdomácněli a velmi dobře se v situaci zorientovali. Tudíž nejsou ochotni dávat tolik jako dřív a víc než Češi," zamýšlí se Žikeš. "Ti, co byli movití, si už nemovitost koupili. Dnes můžeme v lázeňském území mluvit spíše o zájmech zbytkových zájmových skupin," dodává Koenigstein.

Aktuální ceny bytů v Karlovarském kraji
Karlovy Vary
2+1, panelový dům - Drahovice, 60,5 m2 1 100 000 Kč
2+1, panelový dům - Tuhnice, 56,5 m2 1 050 000 Kč
1+1, cihlový dům v centru, 41,7 m2 1 100 000 Kč
Cheb
3+1, panelový dům - Spáleniště, 76 m2 780 000 Kč
Sokolov
2+1, panelový dům, 55 m2  450 000 Kč

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Pomůžeme přírodě, tvrdí zastánci záloh na PET lahve. Výrobci jsou opatrní

Ilustrační snímek

Zavedení zálohového systému na PET lahve by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28...

Investor Mička prodal svůj podíl v Liftagu, vydělal mu desítky milionů

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Pražský obchodník Michal Mička prodal svůj 14% podíl v české alternativní taxislužbě Liftago. Podle svých slov spatřil...

Najdete na iDNES.cz