Protože je ale v módě držet třeba na cenovkách devítku, řada věcí stojí pořád stejně.
"Snížení daně o tři procenta je příliš málo, aby se ledy hnuly," uvádí šéf obchodů La Halle David Pažitka.
Reagoval tak na výsledky statistiků, kteří za květen u oblečení naměřili prakticky stagnaci cen. Když vypočetli průměr u 77 sledovaných oděvů, vyšlo jim zdražení o 0,1 procenta. Proti loňsku však statistickému úřadu vyšel pokles o více než čtyři procenta.
I když některé značkové obchody mluvily o zlevnění, v tržnicích zásobovaných z Asie naopak prodejci hrozili zdražením. Na zboží z Číny a Vietnamu totiž po vstupu do EU platí nové kvóty a cla.
"Dovoz asijského zboží se ztížil," potvrzuje Jiří Kohoutek z asociace českých textilek, která proti dovozům z Východu dlouhodobě bojuje.
V módních obchodech slibují využít nižší daně ve chvíli, kdy začne výprodej letního zboží. A ten má být letos tvrdší a přijít dřív. "V červnu a v červenci čekám pokles cen až o deset procent," uvádí Pažitka, podle něhož třeba u dámských plavek už je po sezoně a začátkem prázdnin ceny letního sortimentu začnou padat dolů.
Totéž slibuje konkurence. "Na konci června snížíme cenu části sortimentu o 30 až 50 procent," uvedl šéf prodejen C&A Aleš Drábek, podle něhož se začátek výprodeje každý rok posouvá. Například v Rakousku už začal. V létě se tedy v módě očekávají velké slevy jako po Vánocích.