K tomu se přidaly jiné, nečekané nepříjemnosti, které nesouvisí s členstvím země v unii.
Zdražuje ropa a s ní i benzin, který v Česku místy šplhá ke třiceti korunám. V květnu také došly zásoby loňských cigaret vyrobených s nižší spotřební daní. Pohyb cen se lidem jeví jako to hlavní, co unie během prvního měsíce přinesla.
"Zdražení je jedním z hlavních témat, které se diskutovalo před vstupem do EU i v současné době," uvedla Jana Hamanová z agentury SC&C, která pro MF DNES zjišťovala, jak se Češi v unii cítí. Přes tři čtvrtiny lidí odpovědělo, že pocítili zdražení a že další růst cen čekají.
V květnu se ceny v Česku skutečně mírně zvedly - podle odhadů však jen o půl procenta. Šéf národní banky Zdeněk Tůma přesto naznačil, že kvůli tomu centrální banka asi zvedne úroky.
Bez výrazných změn se drží ceny potravin v obchodech, kde se občané báli zdražení a kupovali věci do zásoby. MF DNES už měsíc sleduje třicet velkých obchodů po republice a významně zdražily jen banány.
Když si MF DNES nechala koncem dubna spočítat cenu většího týdenního nákupu, vyšel na stejné peníze jako teď. Nákup namíchaný z čtyřiceti nejčastěji kupovaných položek vychází nyní na 1033 korun, o tři koruny levněji. Zkušební nákupy prováděla firma INCOMA Research v třiceti velkoprodejnách po celé republice.
Kilo banánů za 30 korun
Výjimkou jsou banány, které už stojí v průměru přes třicet korun za kilogram. Velkoobchodníci se zeleninou i šéfové hypermarketů to vysvětlují obchodní politikou Bruselu.
Cenové barometry |
Jako jeden z dovozců získal od ministerstva zemědělství licenci na import banánů. Češi jsou léta zvyklí na jihoamerické banány, které jsou zatíženy clem okolo dvou korun na kilogram.
Cena na pultech však od konce dubna stoupla skoro o devět korun, což se vysvětluje tím, že Česko musí dodržovat kvóty a banánů se na trh dostane méně než dřív. "Pokud nelze zboží obstarat jinak, nemáme možnost ceny nijak stlačit," uvádí šéf Globusu Petr Vyhnálek.
Zdražení se čekalo také u rýže a cukru, ale tam se ceny zatím nemění nijak výrazně. Kilo cukru krupice vychází v průměru stále na necelých 19 korun, kilo rýže poskočilo jen o třicet haléřů, na 14 korun.
"Nelze tudíž říci, že tento nepatrný nárůst ceny je způsoben vstupem do Evropské unie. Zvýšení cen rýže lze očekávat až po vyprodání stávajících zásob," uvedla Iveta Prášková z INCOMA Research.
Beze změn jsou zatím ceny cukrovinek. Výrobce sušenek Opavia už oznámil záměr zdražit, Nestlé to zvažuje. Podle regulí EU totiž musí platit cukrovarům víc za cukr. Jinak obchodníci slibují spíš tlačit ceny potravin dolů, neboť budou moci snáze dovážet od výrobců z okolních zemí, a tím přitlačit české dodavatele.
"Přichází víc nabídek od dodavatelů, kteří nejsou lokální," uvádí mluvčí řetězce Tesco Vesselin Barliev. "Chceme v Česku získat větší tržní podíl," uvedla Marion Reinbergerová, mluvčí rakouských vinařů, jimž odpadlo třicetiprocentní clo.
Inflace ožívá
Přes malý pohyb cen v obchodech čekají ekonomové v květnu oživení inflace: nejméně o půl procenta proti dubnu a o tři procenta proti loňskému květnu. To je v porovnání s loňským klidem velké zvýšení.
Důvodem je hlavně benzin, který v průměru zdražil o 1,50 Kč. Po doprodání zásob o čtyři koruny zdražily cigarety. Okolo deseti procent přirazili k cenám restauratéři kvůli vyšší dani.